...
Жити за законами людського спілкування PDF Печать E-mail

Жити за законами людського спілкування

Мета: озброїти учнів знаннями і практичними рекомендаціями про основи спілкування; дати поради щодо вдосконалення свого мовлення, уміння вільно, комунікативно виправдано спілкуватися; спонукати учнів застосовувати набуті знання у повсякденному спілкуванні; формувати навички тактовно, цікаво говорити, встановлювати тісні стосунки зі співрозмовником; формувати високу мовну культуру.
Знайомити учнів із системою знань і практичних навичок з основ мовного спілкування; з практичними формами і методами, знаходити правильний тон спілкування. Використовувати практичні форми й методи самопізнання, самовдосконалення в інтелектуальному і моральному розвитку.

Обладнання:
•    вислови: «Єдина справжня розкіш — це розкіш людського спілкування»
(А. Екзюпері).
«Погане слово краще проковтнути, ніж промовити».
Плакати: «Словниковий мінімум з теорії спілкування», «Чого потрібно уникати під час спілкування».
•    Виставка літератури.

Хід проведення
Психолог. Добрий день, дорогі діти, гості!
(Звучить музичне вітання-відповідь «День добрий».)
Діти, ви вже втомились, ваш робочий день закінчується, але нам ще треба працювати. Подивіться на світ за вікном. Усміхніться, порадійте за чудовий сонячний день, за те, що вам Бог усім дав здоров'я. Привітно, з повагою гляньте на свого сусіда по парті й приготуйтеся до аутотренінгу «(Установка на самовдосконалення мистецтва спілкування»). Сядьте зручно, заплющіть очі й Думками, уявою перенесіться в те місце, де б ви хотіли бути, де вам приємно (море, поле, річка).
Кожне запропоноване речення повторюйте подумки 3 рази.
1.    Говорю спокійно, не хвилююсь, не боюся!
2.    Я володію своєю мовою і собою.
3.    Говорю розсудливо, зрозуміло, доброзичливо.
4.    Під час розмови буду справляти враження людини доброї, впевненої, знаючої.

Психолог . Розплющіть очі, сідайте зручніше в положенні зосередженої, радісної, сильної, сміливої, упевненої, розумної людини.
Психолог. Тема, яку ми вибрали для обговорення, не є новою для вас. А тому прошу відповісти на запитання:
•    Завдяки чому люди розуміють одне одного?
•    Як ви думаєте, чому кожна людина зацікавлена в тому, щоб уміти говорити, вдало спілкуватися?
•    Чи можна з мовлення людини судити про її культуру, вихованість?
•    Чи позначаються особливості спілкування людей на їх взаєминах, настрої, самопочутті і працездатності?
Діти, як важко вміти знаходити спільну мову! Як важливо розуміти один одного!
Цього вчить наука, яка називається спілкування. З дитинства треба засвоювати науку спілкування, оволодівати вмінням поводитися серед людей так, щоб їм було добре, приємно, зручно!
Дар слова, мистецтво спілкування — одна з найбільших здібностей людини, вона піднімає її над усім живим і робить людиною!
Мова — зброя людини. Вона необхідна, щоб повноцінно спілкуватися. За допомогою слів у всі часи люди розповідали про життя предків, про справи сьогоденні і плани на майбутнє.
У «Повчанні» Володимира Мономаха дітям сказано: «При старих мовчати, мудрих слухати, старшим коритися, з рівними собі і молодшими... без лукавого умислу бесідувати і більше вдумуватися, не шаленіти словом, не осуджувати мо-вою».
Учениця. Про вміння користуватися словом писали ще в стародавні часи. Ще з «Одіссеї» великого Гомера беруть початок такі вислови, як «Про одне слід говорити, а про інше мовчати», «Про одне хоч сім кіп, про інше заціп». Вислови давньогрецького драматурга Софокла дали поштовх для таких приказок: «Мовчи, глуха, — менше гріха», «Хто мовчить, той двох навчить».
Психолог. Які ви знаєте вислови, прислів'я про слово, спілкування між людьми?
Учні.
•    Яка людина, така її мова.
•    Вмієш сказати — вмій і змовчати.
•    Ласкаві слова — весняний день.
•    Слово людини здатне обернутися злом.
•    Слово не стріла, а серце пробиває.
•    Гарне слово дорожче за гроші.
•    В легковажної людини язик довгий.
•    Говорить гарно, мов горіхи гризе.
•    Сухе дерево безплідне, пусте слово марне.
•    Холодне слово поки до серця дійде — льодом стане.
•    Птицю пізнають по пір'ю, а чоловіка по бесіді.
•    Язик багато може зробити: і настрій піднести, і справу зіпсувати.
•    На сухому дереві немає плодів, у порожньому слові — глузду.
Психолог. Ці прислів'я і приказки говорять нам про те, що в усіх і кожної окремої особистості існує вічна проблема вміння володіти мовним спілкуванням. То що ж таке спілкування?
Учень. Спілкування — одна з форм людської взаємодії. Люди не можуть жити по-справжньому, не обмінюючись досвідом, без контактів з товаришами, без впливу одне на одного.
Учень. Спілкування — це обмін діями, вчинками, думками, почуттями, переживаннями з іншими людьми, а також звернення людини до самої себе, особистої душі, спогадів, мрій.
Учень. Мистецтва спілкування потрібно вчитися, тому воно будується на повазі гідності іншої людини, дотриманні вироблених людством простих норм моралі. Слово — найбільш змістовний, виразний засіб людського спілкування. Уміння говорити, слухати — важливі умови взаєморозуміння. Немає у світі зброї, сильнішої за слова. Недаремно кажуть, що словом людським можна зсунути гору з місця. Словами борються, словами люблять, словами ненавидять, словами вбивають, словами творять величезні справи в історії людства.
Психолог.   А зараз я запропоную вам гру.

Гра-ситуація «Подаруй квітку»
Мета: формувати вміння знаходити правильний тон спілкування з дітьми.
Я даю Юлі квітку. Вона зможе подарувати її тому, хто найкраще попросить. Зміст прохання має бути щирим, ввічливим, змістовним і обов'язково аргументованим. (Вживати слова ввічливості, використовувати міміку, жести, інтонацію.) Особисті інтереси не враховуються. Юля має обґрунтувати своє рішення (наприклад, чому саме Олі дала квітку) . (Дівчатка по черзі висловлюють прохання.)
Учитель. Діти, у реальному житті не старайтесь маніпулювати причинами, бо це призводить до того, що дехто звикає обманювати людей і придумує причини, щоб викликати жалість.
У спілкуванні важливе все. Для прикладу візьмімо вітання. Як ви думаєте, яку роль відіграє вітання при зустрічі з іншими людьми?
Учениця. «Здравствуйте!» —
Поклонившись, мьі друг другу сказали.
Хотя били совсем не знакомьі.
«Здравствуйте!»
Что особою тем ми друг другу сказали?
Просто «здравствуйте»,
Больше ведь ми ничего
не сказали.
Отчего же на капельку солнца прибавилось
в мире?
Отчего же на капельку счастья прибавилось
в мире?
Отчего же на капельку радостней сделалась
жизнь?
Учениця. ВІДМОВИТИСЯ від привітання або не відповісти на нього в усі часи в усіх народів вважалося вершиною невихованості і неповаги до оточення. Адже в поклоні, у коротких словах привіту дуже великий зміст:
«Я тебе бачу, людино. Ти мені приємна. Знай, що тебе поважаю і хочу, щоб і ти до мене добре ставилась. Я бажаю тобі всього доброго: здоров'я, миру, радості, щастя». Ось що означає просте, звичайне «здрастуйте».
Учень. В усі часи люди вітали одне одного. Рухи, жести, слова, якими здавна обмінювалися люди різних країн у момент вітання, дуже різноманітні. Отже, якщо ви зібрались у закордонні мандри, — не забувайте цього, аби не потрапити в скрутне становище.
У багатьох країнах на прощання махають рукою. А, скажімо, у Греції цей жест зрозуміють як «іди до біса». Якщо в Болгарії кивають головою, ніби погоджуючись, не помиліться, тому що це означає «ні, неможливо».
Майже скрізь постукування пальцем по лобі означає: «Ну й дурень». У Голландії в такий спосіб висловлюють захоплення: «Як розумно!» В Україні при зустрічі та прощанні знайомі рідко цілують один одного. У Західній Європі це звичайна річ, а от кількість поцілунків усюди різна: у Парижі — 4, у Бельгії — 3, в Англії — 1.
Психолог.  А зараз проведемо бліц-турнір за правилами вітання.

«Хто вітається першим?»
1.    Молода дівчина поспішає назустріч юнакові.
2.    Жінка років ЗО зустрічається з літньою людиною.
3.    Людина, яка стоїть, вітає людину, котра проходить, чи навпаки?
4.    Ви прийшли в гості. З ким першим ви повинні привітатися? А потім?
5.    Як бути, коли вас привітали помилково?
6.    Чи потрібно вітатися з мешканцями вашого будинку, якщо ви не знайомі?
7.    Чи можна замість «Здрастуйте» говорити «Привіт»?
8.    Чи може жінка подати руку в рукавичці? А чоловік?
Поміркуймо і висловімо свою думку.

«Задачі з одним невідомим»
1.    Ви увійшли в автобус в останні двері й побачили, що біля передніх дверей стоять ваші друзі. Чи треба привітатися з ними? А якщо треба, то як це зробити?
2.    З вами, мабуть, таке траплялося: зустрічаєте ви людину часто, наприклад, у сквері, через який ходите до школи, але ви не знайомі з нею. Чи треба в таких випадках вітатися?
3.    У шкільному коридорі розмовляють учителі. Серед них Олег побачив свого класного керівника і, проходячи повз них, ввічливо сказав: «Здрастуйте, Ігоре Семеновичу!» Скажіть, яку допущено помилку? Можливо, усе гаразд?
Психолог. Усі ці правила треба не тільки знати, а й намагатися їх виконувати. Адже слово, жест, зовнішній вигляд не лише засіб зв'язку з іншими людьми. Це наша візитка. Як бачите, куди б людина не прийшла і якою б не була, вона має привітатися, не чекаючи привітання на свою адресу. Привітна посмішка і невеликий кивок голови викликають приязнь людей.

Конкурс «Як ввічливо звернутися?»
Клас ділиться на 3 команди. Журі оцінює правильні й коректні відповіді.
1.    Вам потрібно втрутитись у розмову старших. Як це зробити?    '
2.    Як знайомлять друзів зі своїм батьком?
3.    Вас знайомлять з хлопцем та дівчиною. З ким ви повинні привітатися спочатку, як? Чи треба подавати руку і чому?
4.    Як запитати у перехожого час, дорогу до якоїсь установи?
5.    Як запросити до телефону свого друга, коли трубку підняв хтось із його рідних?
6.    Як запитати в магазині про вартість будь-якої речі?
7.    Як правильно запросити дівчину до танцю, як провести до місця, як подякувати?
Учень. А я хочу сказати, що в спілкуванні є ще одне правило, про яке не слід забувати. Яким би не був у вас настрій, ви зобов'язані бути коректними з товаришами, не старайтеся на комусь «зігнати злість». Адже відомо, що настрій, внутрішній стан людини насамперед відбивається на результатах праці. Давайте розуміти один одного з півслова. Щоб, помилившись раз, не помилитися знову.
Гра «Хто більше назве «чарівних слів» (слів-вітань, привітань, звертань, побажань.
Див. додаток.)
Психолог А як бути, коли людині потрібно зробити зауваження? Адже можна відразу зіпсувати настрій.
(Учні висловлюють свої думки.)


Психолог. . Справді, інколи те, що ми збираємося сказати іншій людині, не завжди приємне. А тому  робити зауваження — тонке мистецтво, якого потрібно вчитися. Цікаві правила спілкування подає Беата Бушельова у книжці «Поговоримо про вихованість» (М., 1988).

1.    Виявляйте інтерес до людей. Хай ваш співрозмовник відчує, що він не байдужий вам.
2.    Навчіться посміхатися. Щира, доброзичлива посмішка — це мистецтво.
3.    Зазвичай, розмовляючи, ми не звертаємося до співрозмовника на ім'я. У кращому разі — скоромовкою. Не заощаджуйте на цьому. Звук власного імені дуже приємний людині.
4.    Будьте уважним слухачем. Знаючи інтереси свого співрозмовника, намагайтеся переводити розмову в русло його інтересів.
5.    Дайте людям відчути їхню значимість і робіть це щиро.
Спробуйте, і у вас вийде.

Висновок. Спілкування не може обмежуватися тільки тим, про що сьогодні йшлося. Ми спілкуємося в транспорті, за столом, у театрі, сім'ї, колі друзів. І пам'ятайте, чого треба навчитися і до чого прагнути під час спілкування.

Домашнє завдання. Спостерігайте й аналізуйте спілкування людей у транспорті, на вулиці, у гостях, скрізь, де ви буваєте. Робіть висновки. Усе запам'ятовуйте.
Психолог.  Сьогодні мені було приємно з вами спілкуватися. Дякую за підтримку і взаємодопомогу. До побачення! Бувайте здорові!

Додаток
Привітання
•    Вітаю вас.
•    Привіт! Салют!
•    3 днем народження!
•    3 новосіллям!
•    3 Новим роком!
•    3 приїздом вас!
•    Зі святом вас!
•    Добрий ранок!
•    Добрий день!
•    Добрий вечір!
•    Добраніч!
Побажання
•    Доброї ночі, спокійної ночі, на добраніч!
•    Доброго здоров'я!
•    Успіхів вам!
•    Гарного відпочинку!
•    Усього доброго!
•    Бажаю вам здоров'я, щастя!
•    Бажаю вам приємно провести свята!
•    На здоров'я!
•    Наше щире вітання!
Звертання, вибачення
•    Будь ласка, вибачте.
•    Боюсь, що я вас образила.
•    Не жалкуйте.
•    Дозвольте попросити вибачення.
•    Я не можу не вибачитись.
•    Юнаки! Дівчата!
•    Я не хотіла вас образити.
•    Мої рідні!
•    Прийміть мої співчуття.
•    Я завдав вам стільки клопоту.
Я рада за вас!


Чого треба навчитися і до чого прагнути під час спілкування
•    Знати, з ким спілкуватися.
•    Не хвилюватися і не боятися.
•    Мати теми для розмов та ставити мету спілкування.
•    Уміти ставити запитання.
•    Тактовно і спокійно говорити.
•    Уміти вчасно промовчати.
•    Вчасно йти на компроміс.
•    В оптимістичному плані керувати своїм настроєм.
•    Прагнути до доброзичливості.
•    Прагнути до справедливості.
•    Прагнути до справедливої оцінки.
•    Прагнути, щоб люди були задоволені спілкуванням з вами.

Чого потрібно уникати під час спілкування
•    Не говорити багато.
•    Не докучати повчанням.
•    Не   говорити   про   свої  хвороби,   біди, нещастя.
•    Не бути людиною настрою.
•    Не говорити з іншими про те, що їх не цікавить.
•    Якщо можна, уникати проблем критики.
•    Не хвилюватися.
•    Не говорити монотонно.
•    Не говорити довгими реченнями.
•    Не говорити спочатку про другорядне, про дрібниці і не зловживати мімікою, жестами.
•    Не зловживати часом.

 

Яндекс.Метрика >