...
Виховний захід: Моя земля – земля моїх предків PDF Печать E-mail

Виховний захід: Моя земля – земля моїх предків
Ціннісне ставлення особистості до суспільства і держави
Мій рідний дім, моя Хмельниччино!
Сади й поля, зелений гай
В піснях народом возвеличена!
Привітний, щедрий, рідний край.
Рідна земля – це казковий світ дитинства і юності. Це невичерпне джерело, що все життя живить душу людини добром і світлом, куди б потім не завили її шляхи долі. І втому дитинстві – рідна хата, наша берегиня. Біла хата у вишневому саду… біла барва в Україні – символ чистоти, морального здоров'я, душевної краси.
Прекрасна і неповторна наша Батьківщина. Це край мальовничої природи, добрих і працьовитих людей. Зачаровують своєю красою безкраї степові рівнини півдня, зелені лісові масиви Карпат і Полісся, голубі плеса волинських та північнокримських озер і причорноморських лиманів, блакитні стрічки Дніпра і Дунаю, симфонія природи Медоборів... І на цій чудовій землі у кожного з вас є найдорожчий її куточок – ваш рідний  край. Це земля, де ви  народилися  і живете   Недарма   в   народі кажуть "За  рідний край і життя віддай", "Де рідний край,тамі рай"
У сучасних межах область існує з 22 вересня 1937 року, коли постановою ВЦВК СРСР було створено Кам'янець-Подільську область. У травні 1941 року обласний центр перенесено у - м. Проскурів. У січні 1954 року область перейменована в Хмельницьку, а обласний центр - в м. Хмельницький.
Особливе місце в історичному літописі Поділля займає древній Кам'янець-Подільський, одне з найдавніших історичних міст України.
Враховуючи багату історико-архітектурну спадщину "Старого міста", Національна комісія України у справах ЮНЕСКО рекомендувала включити його кандидатом до реєстру світової культурної спадщини.
У селищі Меджибіж знаходиться могила засновника однієї з найбільших течій іудейської віри - хасидизму - Баал-Шем Това, яка є Меккою для релігійних паломників хасидів.
Поряд з цим значний інтерес можуть викликати й інші наявні в регіоні пам'ятки архітектури і давнини, природна екзотика: фортеці в містах Летичеві та Хотині, карстова печера "Атлантида", курорт "Сатанів", що знаходиться в мальовничому куточку древніх гір "Медобори", "Голубі озера" в лісах поблизу м. Славути, та Залучанська печера с. Залуччя.
У південно – західній частині Хмельницької області пролягає гористий кряж, що має назву Подільські товтри (Медобори). Територія Поділля з її ріками багата різноманітною флорою і фауною. В багатьох місцях натрапляємо на сліди поселень людини палеоліту і неоліту, на слов’янські городища.

Є щось святе в словах «мій рідний Край».
Для мене - це матусі пісня ніжна,
І рідний сад, від квіту білосніжний,
І той колисковий у тихім лузі гай.
Його історія... В ній стільки гіркоти!
І тим рідний мені ти, краю рідний,
Що вже назад поламані мости,
І день встає, як райдуга, погідний.
Щасливі ми, що народилися на такій чудовій, багатій, мальовничій землі - на нашій славній Хмельниччині! Тут жили наші діди і прадіди, тут живуть віті батьки, тут корінь роду українського, що сягає сивої давнини.
Бесіда на тему: "Україно, матінко моя"
Учні. вірш Василя Хомика «Україна».
Україна!.. В цьому слові —
Дивна музика краси,
Болю, радості, любові —
Всі віки, в усі часи.
Україна!.. Степ і гори,
Міста дивної краси,
Білі села, птахів хори.
Дзвін бандур і дзенькіт коси.
Україна!.. Предків слава.
Гордість наших давніх літ,
Наша Сонячна Держава,
Що здіймається в зеніт.
А над нею в сонці сяє
Славен Тризуб золотий,
Синьо-жовтий Прапор має
Й «Ще не вмерла...» кличе в бій.

1991 рік в житті українського народу — знаменний: Україна після століть боротьби знову стала незалежною державою.
Україна тричі здобувала самостійність (за Богдана Хмельницького, під керівництвом В. Винниченка та М. Грушевського).
Першим кроком до волі було проголошення 16 липня 1990 року Де¬кларації про державний суверенітет України. У цьому документі визначені головні напрями політичної діяльності Української дер¬жави, але реальних прав Україна не отримала. .
Тільки після підтвердження на Всеукраїнському референдумі Акту про незалежність України, прийнятого 24 серпня 1991 року, світ сприй¬няв появу нової незалежної держані. Цим документом від 24 серпня 1991 року затверджена офіційна назва нашої держави — «Україна».
Наступним рішенням українсько¬го парламенту відновлені історичні символи нашої держави:
Прапор (жовто-блакитний);
Герб (тризуб);
Гімн («Ще не вмерла Україна», музика Михайла Вербицького, слова відомого географа XIX століття Павла Чубинського).
Сучасна Українська держава займає площу 603,7 тис. км2 і є найбільшою за розмірами території країною в Європі.
Розташована Україна на заході материка Євразія, в центральні;: частині Європи.  Відносно екватора і знаходиться у північній півкулі а відносно нульового у східній півкулі.
З 1975 року за Гельсінськими угодами, державні межі в Європі визнані непорушними, і тому числі й України.
Україна того часу розділена на частини, єдиної держави не існувало.
На півдні було розташоване Кримське ханство, яке утворилось у XIV ст. в результаті розпаду Золотої Орди.
За рівнем економічного розвитку кримські татари значно відставали від населення України. Вони вели напівкочовий спосіб життя і постійно нападали на нашу країну. Під час цих нападів вони грабували міста і села, спалювали їх, забирали людей у полон. Чоловіків і жінок продавали в рабство; дітей перетворювали на яничарів. ! Українське населення дуже страждало від цих набігів.
Саме на цих землях виникло у XV ст. таке видатне явище, як козацтво.
Означає поняття «козак», що перші згадки про них відносяться до кінця XV ст. І Місце, де оселялись козаки, називалось Дике Поле. Це були родючі, але незаселені землі, бо вони найбільше зазнавали нападів з боку кримських татар. Найбільша група людей, що переселялись сюди,— селяни-втікачі, які не витримували жорстокого феодального гноблення. Проте релігійний і національний гніт примушував покидати свої домівки навіть досить заможних людей. Козаки оселялись у зимівниках, їх основним заняттям було землеробство і скотарство. Працювати доводилось озброєними, щоб вчасно встигнути відбити напади татар.
Між містами Дніпропетровськ і Запоріжжя Дніпро перетинає Український кристалічний щит і тому, оминаючи його, змінює свій напрямок. У цьому місці тверді кристалічні породи виходять над поверхнею води (вода розмиває їх дуже повільно), утворюючи численні пороги й острови. Поблизу Запоріжжя знаходиться найбільший острів Дніпра — Хортиця.
Перша Січ створена в середині XVI ст. (усього їх було вісім) Д. Вишневецьким.
Цар турецький к ньому присилає, Байду к собі підмовляє: «Ой, ти, Байда, та славнесенький, Будь мені лицар та вірнесенький,
Візьми в мене царівночку, Будеш паном на всю Вкраїночку!» — «Твоя, царю, віра проклятая, Твоя царівночка поганая!»
Ой, крикнув цар на свої гайдуки: «Візьміть Байду добре в руки, Візьміть Байду і зв'яжіте, На гак ребром зачепіте!»
Ой висить Байда та й не день, не два, Не одну нічку та й не одну годиночку...
Далі розглядається питання про те. хто міг бути козаком на Січі, кожний чоловік, який виконував умови: говорити українською мовою, сповідувати православ'я і бути не одруженим. Жінкам не дозволялось навіть заходити на територію Січі. Існував випробувальний термін сім років, після чого людину зараховували до Запорізького війська. Пояснюється назва Запорізька (за порогами Дніпра) Січ (від слів — засіка або сікти).
Потім учні відповідають на запи¬тання, що стосуються заняття козаків в Січі. Вони відзначають, що головними заняттями були вій¬ськові походи й підготовка до них. Походи здійснюватись на чайках Дніпром на територію Кримського ханства з метою визволення поло¬нених і підкріплення матеріального становища.
Козаки також підтримували селянські повстання XVI—XVII ст. і були ядром війська Б. Хмельницького.
Січ була українським військом, організованим, дисциплінованим і боєздатним.
Козаки виконували роль прикордонників, захищаючи південні кордони України від нападів кримських татар.
Підтримували селянські повстання в боротьбі проти посилення феодального гніту, брали активну участь у визвольній війні під керівництвом Б. Хмельницького.
Стояли на сторожі православ'я та української мови.
Продовжували державотворчі і процеси. Січ за формою правління була демократичною республікою.
Населення Правобережної України традиційно тяжіло до Польщі і зливалося з її населенням. Жителі Лівобережне України традиційно тяжіли Росії.
У 1662 р. на Правобережні. Україні гетьманом було обра¬но П. Тетерю, а в 1663 р. на чорній раді в Ніжині було обрано гетьмана Лівобережної України І. Брюховецького.
Поділ довершило втручання іноземних держав. У 1686 р. підписано вічний мир, за як Правобережна Україна відійшла до Польщі, а Лівобережна — Росії.
Дніпро за розмірами — третя за довжиною річка Європи після Волги і Дунаю, і найбільша річка України.
Потрібно стати обличчям за течією річки, і тоді зліва буде лівий берег — і всі притоки називають лівими, а справа — праві, і всі притоки — відповідно правими. Найбільша права притока Дніпра — Прип'ять, а ліва — Десна.
Лівий берег Дніпра низовинний і пологий, представлений При¬дніпровською низовиною і Полтавською рівниною. Тому й річки Лі¬вобережжя мають повільну течію, береги їх низькі, а долини широкі.
Велике значення діяльності гетьмана І. Мазепи у внутрішній і зовнішній політиці. І Підкреслюють, що він дбав про те, і щоб об'єднати Лівобережну і Правобережну частини України, домогтися незалежності держави. Один і з важливих напрямів діяльності — сприяння розвитку науки і культури. Він був покровителем і меценатом української церкви і освіти. На його кошти були збудовані численні церкви, монастирі, школи, бурси, шпиталі. Архітектурний стиль цих будов має назву "Мазепенське бароко". Закінчують свою розповідь учні роздумами про те, чи був І. Мазепа зрадником і чому його вважали таким.
Значення діяльності П. Орлика полягає в тому, що він був автором написаної латинською мовою державної Конституції. Це була перша у світі демократична Конституція. Проте, зважаючи на політичні обставини часу, вона не стала чинною в Україні, а тому залишилася в історії лише як видатна пам'ятка української правничої та суспільно-політичної думки.
Правий берег крутий, обривистий, підіймається над водою на 50-150 м. для рельєфу «Правобережної України характерні більш підняті форми. Тут розташовані Придніпровська і Подільська ви¬сочини. Більшість річок Правобережжя в місцях виходів кристаліч¬них порід, мають швидку течію, долини їх вузькі, скелясті й глибокі.
Більшість річок Правобережжя беруть початок у найвищих горах України, що розташовані на край¬ньому заході держави — в Українських Карпатах. Найвища точка — гора Говерла, її висота — 2061 м, довжина — близько 280 км, ширина — 100-110 км. У рельєфі Українських Карпат поєднують Передкарпатську підвищену рівнину, власне гори" Карпати і Закарпатську низовину. Клімат Карпат дуже вологий з досить низькими річними температурами повітря. Інакше Українські Карпати, ще називають Східними або Лісистими, бо тут зосереджено 14% усіх лісів України.
Ці землі були складовою частиною Речі Посполитої. Польська шляхта відновила свої маєтності та жорстокий релігійний, феодальний і національний гніт після Визвольної війни під керівництвом Б. Хмельницького.
У відповідь на посилення гноблення в Галичині і Прикарпатті з кінця XVII ст. розгортається опришківський рух, чому сприяли географічні умови цього краю. Високі гори й густі ліси давали притулок повстанцям, оберігати їх від карателів. Діти виділяють керівників опришківських загонів О. Довбуша, І. Бойчука, В. Баюрака. Використовують легенди, пісні, написані народом про своїх улюблених героїв.

 

Яндекс.Метрика >