...
Виховний захід (6 клас) НАЦІОНАЛЬНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ PDF Печать E-mail

Виховний захід (6 клас) НАЦІОНАЛЬНІ СИМВОЛИ УКРАЇНИ
Форма проведення: усний журнал
Все на світі можна вибирати, сину,
Вибирати не можна тільки Батьківщину.
(В. Симоненко)
Клас святково прикрашений. В центрі —Державний прапор, герб; можна зробити виставку малюнків гербів міст України, прапорів різних часів. Можна використати записи «Козацького маршу», гімну «Ще не вмерла Україна», «Пісні про рушник» П. Майбороди на слова А. Малишка.

Вступне слово вчителя.
Сьогоднішня зустріч пройде у формі усного журналу, тема якого «Українська національна символіка».
Усний журнал має чотири сторінки:
І — «Герб — тризуб».
П — «Національні прапори».
III — «Гімни України».
IV— «Народні символи України».
Відкриваємо першу сторінку усного журналу.

І сторінка «Герб — тризуб»
1-й учень. Як свідчать історичні джерела, східні слов'яни використовували символічні знаки. Ними могли бути хрест, ромб, квадрат, коло, пізніше — зірки, звірі, птахи...
2-й учень. Перша згадка про знаки в літописах що належать до X століття. Посли київського князя Ігоря (912—945 pp.) при укладенні договору з візантійцями мали свої печатки, що служили символом їхніх повноважень.
За Київської Русі тризуб стає великокнязівським знаком. Його зображення відоме з печатки князя Володимира.
3-й учень. Тризуб —родовий знак родини князя Володимира Святого. Тризуб — це умовна геометрична фігура, орнамент, який був закличним знаком княжої династії Рюриковичів. Згодом цей знак карбувався і на срібних монетах великого князя Володимира (980-1015 pp.).
4-й учень. Тризуб можна зустріти на цеглі Десятинної церкви, на плитах Успенської церкви у м. Володимирі-Волинському.
Його зображення знайдено також на гербі французької королеви Анни (дочки Ярослава Мудрого).
Після смерті Володимира знаки тризуба ще довгий час зберігалися на монетах великого князя Ярослава Мудрого, Володимира Мономаха.
5-й учень. Існує понад 40 версій про походження тризуба: тризуб як первісне зображення рибальського знака, згодом як символ влади: це уособлення трьох природних стихій — повітря, землі і води. Цікаві по-яснення з приводу походження значення тризуба висловив М. Грушев-ський:«3різнихоб'ясненья вважаю найбільш вірним те, що це вершок булави, чи як то називають французи "начальницької палиці", знаки Власті старшини. Такі палиці — річ дуже стара, така палиця зустрічається тоді, коли ще люди не вживали металів...».
6-й учень. У період феодальної роздробленості Русі тризуб поступово витісняється з ужитку. Відзнаку у формі тризуба використовували українські частини січових стрільців. Як державний герб УНР тризуб на синьому тлі був схвалений 12лютого І918року. Символіку із зображенням тризуба в 20—40-х pp. XX ст. використовували різні політичні, релігійні угруповання Західної України. Зараз тризуб є Малим Гербом України.
II сторінка
«Національні прапори»
1-й учень. Наука вексилологія, що вивчає прапори, засвідчує, що у наших предків рано сформувалось прапорництво. В часи Русі —України символи зображувались на прапорах (стягах), які показували єднання і владу. Існували прапори протягом історії людства.
2-й учень. Прапори Русі —України були неодмінним військовим атрибутом і встановлювались на місці збору воїнів. Прапори вважалися святинею. Великокняжі прапори знаходилися на самому почесному місці, під охороною дружини. Під час битви біля прапора розгорялась найжорстокіша боротьба, захист прапора був справою честі.
3-й учень. В дохристиянську добу на українських прапорах зображувались образи найбільш шановних богів, стародавні символи. Після прийняття християнства з'явились нові емблеми християнської символіки — хрести, образи святих, цитати із Святого письма.
4-й учень. Українське синьо-жовте кольорове сполучення — одне із найдавніших серед сучасних національних прапорів і походить воно від герба Галицьке-Волинського князівства. Великого розмаху українське прапорництво набуло у гетьманське-козацьку добу. У козацьких полках були прапори різних кольорів: малиновий, білий, жовтий, синій, а також використовувало козацтво прапори різні за формою.
(Під час розповіді про козацьку епоху звучить «Козацький марш».)
5-й учень. Сині полотнища із золотими чи жовтими хрестами чи іншими знаками поширюються в XVII— XVIII ст. Із занепадом гетьманщини І поділом українських земель між Росією і Австрією зникають українські військові, територіальні та інші прапори. Тут можна було вживати лише біло-синьо-червоні прапори.
Жовто-сині прапори використовували українські січові стрільці. 22 березня 1918 року Центральна Рада в Києві ухвалила Закон про державний прапор УНР, який був жовто-блакитний. За гетьмана П. Скоропадського прапор замінили на синьо-жовтий, що символізує синє небо над Україною І пшеничне поле. Як сказав поет;
Наш стяг — пшениця у степах. Під голубим склепінням неба.
ІІІ сторінка «Гімни України»
1-й учень. Слово «гімн» грецького походження, це урочиста пісня, прийнята як символ державної, національної єдності.
Слова національного гімну «Ще не вмерла Україна» написав у 60-х роках XIX ст. відомий український поет, етнограф, фольклорист Павло Чу-бинський{ 1839-1884 pp.)
2-й учень. Нелегким був життєвий і науково-творчій шлях Павла Чубинського. Народився він 27 січня 1839 року в Борисполі поблизу Києва. У Петербурзі здобув юридичну освіту. Своє життя пов'язав із вивченням народного побуту, збиранням і дослідженням українського фольклору. В 1862р. П. Чубинського заслали в Архангельськ, за «українофільську діяльність». А в 1863 році з далекого північного заслання він передає вірш «Ще не вмерла Україна».
3-й учень. Вперше ця пісня зазвучала в селі Млини (сьогодні територія Польщі), де жив і працював автор музики до вірша Михайло Вербицький.
За життя М. Вербицький напевно не знав, що таким популярним стане його твір. Він хотів бачити Україну єдиною державою, а не поділеною на Східну і Західну.
Звучить гімн «Ще не вмерла Україна».
3-й учень. За національні гімни вважали також «Заповіт» Т. Шевченка, музика Крижанівського; «Вічний революціонер» І. Франка на музику М. Лисенка.
Особливо широко вживали гімн «Ще не вмерла Україна» за часів ЗУНР та УНР.
4-й учень. Верховна Рада України 19лютого 1992 року прийняла Постанову про тризуб як герб української держави. Синьо-жовтий прапор став Державним Прапором України 28 січня 1992 року. З 17 серпня 1991 року гімн «Ще не вмерла України» зазвучав як наш національний гімн.
IV сторінка
«Народні символи України»
Слово   вчителя
Мамина пісня, батькова хата, рушник, бабусина вишиванка, сорочка, калина біля вікна, барвінок — все це наші символи.
В українців є свої улюблені рослини-символи. Це тополя, барвінок, вишня, верба, калина. Є таке прислів'я: «Без верби і калини нема України», «Високий, як тополя», «Гарна, як калина».
Рушник — це один із символів України. В народі говорили: «Хата без рушника, що родина без дітей», «Рушники на кілочку, хата у віночку».
Рушник... Він пройшов через віки, і нині символізує чистоту почуттів, глибину безмежної любові, щедрість і гостинність української души.
Український рушник оздоблений квітами, зірками, птахами. Від сивої давнини і до наших днів в радості і горі рушник — невід'ємна частина нашого побуту. І якою б не була бідною роди на рушники квітли на стінах в оселях.
Подивіться, яким багатством кольорів палахкотять рушники. Без рушника як і без пісні не обходиться ні народження дитини, ні одруження, ні побут. Рушник як доля, на ньому люди вишивали своє життя.
Звучить «Пісня про рушник».
Слово вчителя. Шановні гості, діти дякуємо Вам за участь у нашому усному журналі.

 

Яндекс.Метрика >