...
Виховний захід (11 клас) Обов’язок. Відповідальність. Совість PDF Печать E-mail

Виховний захід (11 клас) Обов’язок. Відповідальність. Совість

Мета: виховання почуття обов’язку, відповідального ставлення до себе і оточуючих; домагатись єдності моральної свідомості і поведінки учнів, виховувати життєву компетентність, почуття совісті, людської гідності.

Хід заняття
Вчитель: Одинадцятикласники! Сьогодні ви стоїте на порозі самостійного життя. Перед вами відкриті усі шляхи. Ваше основне завдання – не розгубитись у житті, бути особистістю, а не особою, бути зіркою. Немов світлом давно згаслих зірок до нас дійшли імена Гомера, Данте, Шекспіра, Шевченка, Лесі Українки. Вони зірки незвичайної величини.
Сьогодні ми повинні думати про тих, хто поряд з нами, хто живий, бо потім буде пізно. Немає нецікавих людей, гідних нашої уваги. Кожна особистість цікава, сама по собі заслуговує на повагу своїми моральними цінностями, які називають життєвими орієнтирами людини. І.Кант писав: «Дві речі поповнюють душу новим - це зоряне небо і моральний закон серед нас.» Отож на засіданні круглого столу поговоримо про такі моральні цінності як обов’язок, відповідальність, совість.
Запитання для учасників круглого столу:
І тур.  Поняття   «Обов’язок»
- Що таке обов’язок?
- Які обов’язки виконує людина впродовж свого життя?
- Як ви розумієте співвідношення особистого і суспільного інтересу?
Учні дають відповіді на питання.
Вчитель: Обов'язок - це сукупність моральних зобов'язань людини перед суспільством. Він виступає як нормативна категорія, що регламентує соціальні обов'язки, котрі повинен виконувати індивід у силу суспільної необхідності. Відданість обов'язку попри будь-який потяг - найпрекрасніше в людині, у порівнянні з чим усе інше не має жодного значення. Найцінніше - стати у власних очах гідним життя. Можливість цього лежить у площині визнання і реалізації обов'язку, причому заради нього самого, бо підкорення обов'язкові є здійсненням свободи особистості, її доброї волі.
Обов'язок - це сукупність вимог, що пред'являються суспільством людині, які виступають перед нею як її зобов'язання й додержання яких є її внутрішньою моральною потребою.
ІІ тур. Поняття   «Відповідальність»
- Як ви розумієте значення слова «відповідальність»?
- Що є протилежним до відповідальності?
- Як ви розумієте значення виразу «особиста відповідальність»?
- Перед ким відповідає людина?
Учні дають відповіді на питання.
Вчитель: Відповідальність – поняття, яке характеризує ставлення особистості до суспільства з погляду здійснення нею певних моральних  та інших вимог суспільства. Треба, щоб ми відповідали за себе, за інших по совісті, за себе і за людську спільноту.
ІІІ тур. Поняття   «Совість»
- Як ви розумієте поняття «совість»?
- Як допомагає нам ця риса у житті?
- Як пов’язане почуття совісті і відповідальності?
- Яких носіїв совісті і честі різних епох ви знаєте? Що вони зробили для суспільства?
Учні дають відповіді на питання.
Вчитель: Поняттям "совість" визначається почуття й усвідомлення людиною  відповідальності за свою поведінку, свої вчинки перед самим собою, людьми, суспільством.
Ця риса допомагає людині контролювати виконання свої обов'язків перед суспільством і самою собою, що суспільством визнається як показник досконалості та самодостатності. Самооцінний характер совісті виявляється у почутті морального задоволення своїми вчинками або почутті сорому за них.
Наявність феномену совісті засвідчує певний рівень інтелектуальної досконалості особи, бо здатність перейматися думками та почуттями інших людей - це те, що існує лише як духовне, а не матеріальне.
Наявність совісті безпосередньо виявляється через усвідомлення почуття свободи і відповідальності людини щодо вчиненого нею перед суспільством (само собою як суспільною істотою), яке обумовлюється суспільними нормами і правилами, що стали власними переконаннями.
Висновки вчителя: Основою відношення людини до світу є визнана суспільством  значущість ряду предметів та подій, що слугують взірцем, мірилом, ідеалом. До  цього ряду належить обов’язок, відповідальність, совість, честь та ін. Ці уявлення змінювались із зміною часу, історичних подій та вони впливали і впливають на самопочуття людей, зворушують їх. Тільки людині властиві ці почуття. Тож будьте людьми, гідними цього великого слова.
 

Яндекс.Метрика >