...
Виховний захід (11 клас) НЕ СТАНЬ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ PDF Печать E-mail

Виховний захід (11 клас) НЕ СТАНЬ ЖЕРТВОЮ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ
Форма проведення: виховна година

«Ніхто не повинен бути в рабстві або у підневільному стані; рабство
і работоргівля забороняються в усіх видах».
Загальна декларація прав людини
Хід заняття
Ведуча. Рабство має довгу й непривабливу історію. Починаючи від найдавніших цивілізацій Єгипту й Месопотамії, могутні народи поневолювали своїх слабших сусідів. Так було покладено початок одній із най-сумніших повістей про людську несправедливість.
Ведучий. Якби років сто тому хтось сказав, що у XXI столітті знову виникне рабство, у це, мабуть, ніхто й не повірив би. Ллє це явище є однією з ознак нашого часу.
Ведуча. Згідно зі статистикою Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ), торгівля людьми вийшла на третє місце за прибутками у міжнародному злочинному світі. Перше і друге місця посідають торгівля зброєю і наркотиками. На сьогодні торгівля людьми дає мільйонні прибутки.
Ведучий. У пошуках кращої долі тисячі людей ідуть в інші країни. Експорт «живого товару» здійснюється в Туреччину, Італію, Іспанію, Німеччину, балканські і скандинавські країни, Угорщину, Чехію, Грецію, Росію, ОАЕ, Ізраїль, США.
Ведуча. Чоловіків експлуатують як будівельників, шахтарів, підсобних працівників. Дітей змушують ставати вояками, жебракувати, використовують у порноіндустрії.
Діти на експорт
Ведучий.  ЗО відсотків українських сиріт усиновляють іноземці.
І не завжди доля цих дітей складається щасливо. Приклад — випадок
із українською дівчинкою, яка потрапила до громадянки США Пеггі Сью Гілт. Жінку засудили за вбивство усиновленої нею дитини з Росії. На щастя, з нашою дівчинкою усе гаразд. Тепер нею опікуються соціальні служби.
Ведуча. США— країна, з якої до нас надходить найбільше заявок про усиновлення. За останні 10 років громадяни ціп країни усиновили майже сім тисяч дітей. Усиновителі повинні звітувати про умови проживання дитини аж до її 18-ліття. Проте багато хто з них про це забуває. Зокрема, про долю 1300 сиріт, усиновлених громадянами інших держав, в опікунській раді в Україні нічого не знають.
Ведучий. Віце-президент Міжнародного правозахисного центру «Ла-Страда — Україна» зауважує: «Дедалі тривожніших масштабів набуває торгівля дітьми, причому ця торгівля процвітає всередині самої України. Дуже багато випадків, коли дітей з Криму привозять у Київ для жебракування, коли дітей із Придністров'я продають за копійки в Одесу для використання в порноіндустрії».
Дитяча проституція — жахливий злочин проти дітей
Ведуча. Марта стала повією, коли їй було 14 років. На цей огидний шлях її підштовхнула власна мати, яка запевняла дочку, що та дуже гарна і що чоловіки любитимуть її і обсипатимуть грошима. Вечорами мати брала Марту до мотелю й шукала клієнтів. Потім дівчина залишалася, а мати чекала поблизу на гроші. Марта щоночі зустрічалася з 3—4 чоловіками. (Історія з життя.)
Ведучий. 13-річну дівчину торгувати своїм тілом змусила родина, яка не могла звести кінці з кінцями. 6-річну дівчинку зґвалтував один з її братів, після цього її не раз ще змушували до кровозмішення. Чимало юних повій уживають наркотики. (Історії з життя.)
Ведуча. Осіб будь-якої статі і віку використовують також для вилучення і трансплантації органів.
Ведучий. Поширеним серед злочинних кіл усього світу є лиходійство під назвою «кіднепінг» — викрадення з метою отримання прибутку. Для членів родини кіднепінг є одним із найбільш нервових і емоційних сум'ять, які лише можна собі уявити, причому викрадачі готові хапати все, що рухається. Якось було викрадено немовля, якому виповнився лише один день. Навіть тварини не є в безпеці.
Ведуча. Ті, хто досліджував проблему кіднепінгу, пропонують такі поради людям на випадок викрадення;
•    виявляйте дух співпраці, не будьте впертими;
•    не панікуйте, пам'ятайте, що більшість жертв після викрадення за
лишаються живими;
•    будьте спостережливими, намагайтеся запам'ятати деталі, звуки,
запахи;
•    подумайте, як можна орієнтуватися в часі;
•    якщо це можливо, вступайте в просту розмову й спробуйте познайомитись;
•    ввічливо повідомляйте про свої проблеми;
•    якщо вас намагаються врятувати й ви опинилися в центрі подій, терпляче чекайте, як розгортатимуться події.
Ведучий. Навіть після того, як жертв звільняють, у них можуть залишитися емоційні рани. Психологи розробили метод допомоги таким жертвам. Перед тим як зустрітися зі своїми сім'ями й повернутися до нормального ритму життя, потерпілі на декількох коротких заняттях аналізують свої переживання з допомогою фахівців.
Ведуча. Через збільшення кількості викрадень зростає дохід страхових компаній. Страхування на випадок кіднепінгу включає допомогу в переговорах з викрадачами, сплату викупу й деколи спроби професіоналів повернути викуп. Однак тема страхування є спірним питанням. Ще у XV столітті до н. е., згідно з Мойсеевим Законом, викрадачів карали смертю. У І столітті до н.е. з метою отримати викуп викрали Юлія Цезаря. Також у XII столітті н.е. було викрадено короля Англії Річарда І Левове Серце. Найбільший викуп в історії становив 24 тонни золота й срібла, його заплатили інки іспанському завойовнику Франциско Пісарро за звільнення свого вождя Атауальпи 1533 року. Незважаючи на це, конкістадори задушили його.
Ведучий. Багато людей сьогодні перебуває в складному економічному і соціальному становищі, і часто саме вони займаються кіднепінгом. Протягом історії грошолюбство було причиною жахливих вчинків людей. Саме грошолюбство штовхає багатьох до жорстокого поводження з незнайомою людиною і знущання над нею, внаслідок чого сім'я жертви переживає болісні почуття протягом тижнів, місяців і навіть років.
Ведуча. Метою торгівлі жінками може бути насильницький шлюб, примусова праця, використання в домашньому господарстві, у промисловому чи сільськогосподарському секторах, народження дитини примусово чи на замовлення, використання у сексуальному бізнесі.
Яким чином відбувається вербування?
Ведучий. Торговці живим товаром:
•    діють через агентства працевлаштування, фірми шоу-бізнесу та служби знайомств;
•    дають неправдиві оголошення в газетах;
•    звертаються з пропозиціями просто на вулиці.
Іноді це можуть бути люди, яким ви довіряєте. Якщо ви неповнолітні, вам можуть запропонувати виїзд за фальшивими документами. На сьогодні все більше за кордон вивозять молодь, пропонуючи студентські обміни. До вас також можуть звернутися із пропозиціями про працевлаштування під час туристичної подорожі або відвідання друзів за кордоном.
Ведуча. У Грецію Марина потрапила завдяки своїй подрузі, яка, приїхавши на місяць до матері у гості, яскраво описувала переваги своєї роботи за кордоном. Подруга сама відвідала туристичне бюро, оформила необхідні документи і навіть позичила Марині гроші на квиток. Разом зважуватися на таку подорож було зовсім не боязко—адже майбутнє уявлялося таким світлим та фінансове незалежним. Коли ж у Афінах справа дійшла до працевлаштування, «доброзичлива» подруга привела Марину в якесь похмуре місце, назвавши його «агентством працевлаштування». В сусідній із приймальнею кімнаті приятелька сказала кілька слів греку, який забрав документи Марини. Подруга зникла, навіть не попрощавшись. Невдовзі з'явився клієнт. Він ретельно, начебто купував свійську тварину, оглянув зуби, потім фігуру і найняв дівчину доглядати за хворою дружиною, поратися по господарству, а вночі — задовольняти його сексуальні бажання. (Історія з життя.)
Поради щодо працевлаштування
Ведучий. Якщо ви вирішили влаштуватися на роботу за кордоном через фірму, то перевірте в Державному центрі зайнятості, чи має ця фірма відповідну ліцензію.
Зверніть увагу! За законом отримати робочу візу можна тільки особисто. Коли пропонують роботу, вам необхідно укласти контракт.
1.    Контракт повинен бути написаний зрозумілою вам мовою, у двох
примірниках.
2.    У контракті повинні бути вказані:
а)    країна призначення;
б)    ім'я та прізвище роботодавця;
в)    вид праці й умови праці;
г)    умови оплати;
г)    умови проживання;
д)    термін дії контракту.
Ведуча. Валя познайомилася з жінкою, яка запропонувала знайти роботу в Німеччині офіціанткою. Через два тижні Валя та ще шість дівчат були вже за кордоном. Але замість бару вони потрапили в будинок розпусти. «Нас били, не давали їсти, ґвалтували... Тим, хто намагався оборонятися, кололи наркотики...». Пригнічені, зламані дівчата виконували свої обов'язки. (Історія з життя.)
Ведучий. На Балканах представниць етнічної меншини, проданих власникові будинку розпусти до сусідньої країни, внаслідок рейду повернули на батьківщину — і зґвалтували поліцейські, свої ж співгромадяни. (Історія з життя.)
«Усі форми сексуальної експлуатації — це наруга над людською гідністю. Порушуються основні права людини незалежно від віку, статі, раси чи класової належності» (Джерела ЮНЕСКО.)
Ведуча. У документальному фільмі польського режисера про торгівлю жінками обличчя однієї з героїнь стрічки не було належно замасковане, і ЇЇ впізнав чоловік. Жінці, яка зберігала таємницю про те, чим їй довелося займатися на заробітках у Нідерландах, зберегти родину не вдалося — після показу фільму чоловік її покинув. (Історія з життя.)
Ведучий. Українка, працюючи служницею в Австрії, щодня зазнавала сексуального насильства з боку господаря. Повернувшись додому, вона надалі відчувала психологічні страждання, оскільки не могла поділитися з чоловіком — боялася, що він, дізнавшись правду, покине її з сином. (Історія з життя)
Ведуча. Таких прикладів експерти ОБСЄ у Києві на семінарі з протидії торгівлі людьми наводили чимало. Адже у державах Центрально-Східної Європи жінки найменше забезпечені соціальне і найбільше потерпають від економічних негараздів.
Нелегальне працевлаштування
Ведучий. Ви повинні знати про такі можливі наслідки нелегального працевлаштування:
•    на вас чекає лише тяжка, непрестижна, низькооплачувана праця, ви
не будете захищені трудовим законодавством, праця може бути ненормована, упродовж цілого дня, без вихідних;
•    вам можуть не заплатити обіцяних грошей або заплатити тільки час
тину;
•    ви не зможете отримати медичну допомогу, можливо, житимете в атмосфері страху і насильства;
•    вас можуть оштрафувати або навіть ув'язнити, а після цього — депортувати.
Ведуча. Звичайно, торгівля і рабство людьми є лише похідними і частиною проблеми нелегальної трудової міграції — адже поки в нас у країні не з'явиться достатня кількість робочих місць, проблема буде існувати. А безробітгя в Україні щорічно зростає. В українського безробіття є своя особливість — вона має «жіноче обличчя».
Ведучий. Без володіння іноземною мовою, відповідної освіти та високої кваліфікації отримати хорошу роботу за кордоном майже неможливо.
Ведуча. До того ж рівень безробіття в Європі нині дуже високий (понад 18 млн безробітних), тому перевагу при працевлаштуванні мають громадяни тієї країни, куди потрапив емігрант.
Ведучий. Отже, коли ви за кордоном:
•    ніколи і нікому не віддавайте свій паспорт;
•    залишіть рідним і близьким:
а)    копію закордонного паспорта, візи і контракту;
б)    адреси і номери телефонів, де збираєтеся зупинятися.
Пам'ятайте: навіть у чужій країні ви не одні. У разі потреби вам допоможуть благодійні організації, притулки, релігійні організації, посольства і консульства.
Хочете навчатися за кордоном?
Ведуча. Ви можете поїхати на навчання за кордон тільки за студентською візою. Для її отримання необхідно надати в консульське управління посольства країни такі документи:
•    свідоцтво про закінчення середньої школи (оригінал і переклад, завірений у нотаріуса та затверджений Міністерством юстиції та Міністерством закордонних справ України);
•    документ про складені іспити до ВИЗ України;
•    підтвердження про зарахування в державний чи приватний навчальний заклад своєї країни;
•    довідку, яка підтверджує можливість покриття витрат, що пов'язані
з навчанням та проживанням (наприклад, довідка з банку про наявність грошових коштів у вас чи у ваших батьків);
•    довідку про те, що ви не були засуджені.
Також перевірте адресу, телефон, веб-сайт навчального закладу, в якому вам пропонують навчатися.
Хочете заміж за іноземця?
Ведучий. Усім відомі історії про щасливих попелюшок українського походження, що вийшли заміж за іноземців.
Однак перш ніж прийняти рішення, ви повинні:
•    мати якомога повнішу інформацію про свого майбутнього чоловіка
(місце роботи, попередні шлюби, наявність судимості, психічний стан);
•    поцікавитися традиціями і культурою країни, у яку виїжджаєте,
а також з'ясувати, до якої релігійної конфесії належить ваш майбутній чоловік;
•    порадитися з юристом щодо укладання шлюбного контракту;
•    переконатися, що шлюб, який зареєстрований в Україні, буде дійсним
за кордоном (фіктивний шлюб в іноземних державах — це злочин);
•    довідатися про свої права при розлученні;
•    довідатися, які права на дитину в кожного з батьків у разі розлучення.
Якщо ви все зважили і прийняли рішення, не забудьте залишити копію закордонного паспорта та точну адресу вашого нареченого батькам і регулярно телефонувати додому.
Торговці живим товаром
Ведуча. В одному туристичному проспекті говориться дуже відверто і прямо: «Секс-поїздки до Таїланду. Чудові дівчата. Чудовий секс. Чудова ціна. Чи знаєте ви, що можна купити незайману дівчину всього за 200 доларів?». Але в проспекті замовчується те, що цих дівчат було, мабуть, викрадено або насильно продано в публічні доми, де вони обслуговують щодня 10-—20 клієнтів. Якщо дівчата відмовляються це робити, їх жорстоко б'ють.
«Доля раба — терпіти кривду, наругу зносити й насилля» (Еврітід, грецький драматург. Уст. до н.е.)
Ведучий. Складна економічна ситуація в Україні, високий рівень безробіття, недосконалість законодавства та необізнаність постраждалих призвели до того, що й наша країна перетворилася на дешевого постачальника робочої сили в інші країни.
Ведуча. Особливо гостро ця проблема стоїть на заході України, зокрема у Чернівецькій, Волинській та Закарпатській областях. Так, лише в Івано-Франківській області 250 тисяч осіб працюють в інших країнах. Комусь при цьому по-справжньому щастить. Але величезна кількість українських емігрантів потрапляють у тенета кримінальних структур або окремих осіб і стають жертвами справжньої работоргівлі.
Ведучий. Проблема торгівлі людьми — одного з найнегативніших явищ сучасного суспільства —- уперше була піднята правозахисниками на початку XX століття. У той час особлива увага приділялася жінкам з Великобританії, яких змушували до проституції в країнах континентальної Європи.
Ведуча. Правоохоронні органи України зіткнулися зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми, на початку 90-х років минулого століття. У квітні 2001 року Верховна Рада приймає новий Кримінальний Кодекс України, який набув чинності з 1 вересня 2001 року, до складу якого увійшла стаття 149 «Торгівля людьми або інша незаконна угода щодо передачі людини».
Ведучий. Указом Президента України від 18.02.2002 року № 143 «Про заходи щодо дальшого зміцнення правопорядку, охорони прав і свобод громадян» визначено, що боротьба з торгівлею людьми є одним із пріоритетних напрямів діяльності правоохоронних органів України.
Ведуча. З метою ефективного попередження торгівлі людьми в Україні успішно діють низка міжнародних організацій та мережа громадських об'єднань. У Тернополі превентивну освітню діяльність проводять жіночий клуб «Відродження нації» та об'єднання «Молодь, довкілля, розвиток».
Ведучий. Минулого року уряд США виділив понад 96 млн доларів допомоги зарубіжним країнам, щоб зміцнити ані зусилля в боротьбі з торгівлею людьми. Усі країни повинні працювати спільно, щоб закрити шляхи торгівлі людьми, притягти до відповідальності торговців і допомогти жертвам повернутися в громади.
Що ви можете зробити, щоб запобігти торгівлі людьми?
Ведуча. Щоб не трапилося непоправного, можна і потрібно:
•    захищати свої права та права інших;
•    звертатися до юристів перед прийняттям важливих рішень у своєму
житті;
•    переказувати почуте і прочитане своїм друзям, одноліткам та іншим
знайомим, розповсюджувати інформацію про торгівлю людьми;
•    застерегти і поінформувати своїх знайомих, які вирішили шати працювати за кордон;
•    створювати громадські організації, які займатимуться цією проблемою.
Хочеш за кордон? Подбай про свою безпеку
Ведучий. Діє спеціальна інформаційна лінія із запобігання торгівлі людьми. Зателефонуй і дізнайся:
•    про особисту безпеку при від'їзді за кордон;
•    про правила реєстрації шлюбу з іноземцем;
•    про правила укладання трудових контрактів;
•    про проблеми, пов'язані з нелегальною міграцією;
•    про українські й міжнародні організації, які надають допомогу потерпілим від торгівлі людьми;
•    про роботу українських консульств за кордоном.
Тел. (0352) 52—57—05 (анонімно, безкоштовно, конфіденційно).
Ведуча. Ми не кажемо — не їдьте. Ми просто розповідаємо про ваші права, можливості, про те, що необхідно знати, куди треба звернутися.

 

Яндекс.Метрика >