...
Виховний захід (11 клас) Мобільна телефонія – цивілізоване спілкування PDF Печать E-mail

Виховний захід (11 клас) Мобільна телефонія – цивілізоване спілкування
Мета: Пояснити особливості пра¬вил спілкування на відстані; підвести учнів до осмислення важливих етич¬них проблем: коли доречно і як правильно спілкуватися по телефону; фор¬мувати культуру телефонних розмов.
Завдання: виховувати культуру взаємин у колективі, формувати вміння користуватися телефоном.
Обладнання: картки із ситуаціями, пам'ятка «Скарбничка телефонного етикету», таблиця «Телефонна розмова», мобільні телефони; ілюстрації до «Класного етичного театру».
Епіграф: «Добре, якщо хтось добре говорить, але ще краще, якщо хтось добре слухає». (Р.Емерсон.)
Хід заняття
Учитель   На що витрачає людина більшу частину свого вільного часу?
На перегляд телепередач? Читання книг? Самодіяльність? Самоосвіту?
Нині майже 70 відсотків вільного часу люди віддають спілкуванню. Інакше кажучи, витрачають на розмови. Причому, жінки тут значно випереджають чоловіків. За даними досліджень, на телефонні розмови, наприклад, чоловіки витрачають 3-4 хв., жінки - в середньому 12 хв. Крім того, є нації більш і менш балакучі. В Японії власник телефону користується його послугами 28 000 разів на рік, італієць - 16 000, канадець - 1 750. Найменш балакучий народ - англійці, кожен з них розмовляє по телефону в середньому 531 раз на рік.
Що я тримаю в руках? (Показує один із перших мобільних телефонів.) Здогадалися? Звичайно, ви правильно відгадали — це мобільний теле¬фон. Отже, екскурс в історію.
Історик.  Історія цього винаходу почалася нещодавно. Сорок років тому виникла перша назва «уокі-токі» — «ходжу та розмовляю». Це був важкий ранець, який носили за спиною. Перші апарати були настільки громіздкі, що стави¬лися лише в автомобілях. Згодом з'явилися апарати з ручкою для носіння, але теж важкі та незручні.
Зараз цей предмет неважко загубити й у кишені. З його допомогою мож¬на слухати музику, користуватися мережею Інтернет, робити фотографії, відеозйомки, а найголовніше — спілкуватися з друзями, батьками та близь¬кими людьми.
Колискою мобільного зв'язку є Скандинавія. Звідти почали своє роз¬повсюдження Nokia, Ericsson. Та за ними крок у мобільному світі зробили США — Моtоrоllа, АТSТ.
Люди навчилися спілкуватися на відстані.
Спілкування на відстані (або дистантне спілкування) має свої етикетні правила. їх слід додержуватися, бо від цього залежать наші взаємини з ін¬шими людьми.
Радіоінженер.  По оцінках засобів масової інформації число користувачів персонального мобільного зв'язку у всьому світі вже перевищило 1 млрд. Провайдери мобільних систем зв'язку постійно покращують якість сервісу, що надається, і вводять нові послуги. Тому, згідно прогнозам фахівців, кількість користувачів продовжуватиме збільшуватися і ознак насичення продажів мобільних телефонів поки не спостерігається.
У економічно розвинених країнах практично кожен активний член суспільства користується мобільним телефоном.
З основними правилами телефонного спілкування ми ознайомимося на сьогоднішньому занятті.
Вчитель
Швейцарський мислитель кінця XVIII ст. Лафатер зауважу¬вав: «Хочеш бути розумним — навчися розумно запитувати, уважно слу¬хати, спокійно відповідати, переставати говорити, коли нема чого більше сказати».
Спробуймо дослідити, як це твердження пов'язане з правилами спілку¬вання по телефону.
(Діти висловлюють власні думки та припущення.)

Вчитель Щоб уникнути непорозумінь у спілкуванні, слід керуватися правилами, викладеними у нашій «Скарбничці телефонного етикету». Ви маєте уважно прочитати ці правила і запропонувати власні поради, як коротко та стисло вести розмову по теле¬фону.
•    Коли телефонуєте Ви, треба спочатку привітатися або вибачитися.
•    Якщо телефонуєте незнайомій людині, потрібно обов'язково предста¬витися, запитати ім'я і по-батькові того, з ким розмовляєте.
•    Говорити слід без поспіху, розбірливо, але стисло й чітко.
•    Розмовляючи по телефону, уникайте паралельних розмов з людьми, які перебувають біля вас.
•    Уважно слухайте співрозмовника, не перебивайте його.
•    Зазвичай закінчує розмову той, хто телефонує, а не той, кому теле¬фонують.
•    Не можна телефонувати рано вранці або пізно увечері.
•    З'являтися в театр, приходити в гості з мобільними телефонами ― свідчення невихованості їхніх власників. Коли такі телефони з вами, їх кра¬ще вимкнути.
•       Некультурно хизуватися мобільним телефоном як показником моди.

Вчитель А тепер попробуємо примінити ці правила на практиці. Мабуть, кожен із вас мріяв хоч ненадовго стати актором, продемонструвати свої здібності та вміння на сцені. Зараз ваші мрії можуть здійснитися! Прошу на сцену до телефону!
Виконайте в ролях телефонну розмову:
а)    двох однокласниць, одна з яких пропустила тиждень занять через
хворобу;
б)    класного керівника та учня, який пропустив шкільні заняття;
в)    батька й учня, який пропустив уроки в школі.
Використовуйте форми мовленнєвого етикету. Поясніть відмінності між
трьома варіантами телефонної розмови.

Радіоінженер.    Ми стаємо свідками унікального соціально-технічного явища, породженого безперервним прогресом радіоелектроніки, виникнення бездротового телекомунікаційного співтовариства. Проте це явище, як, втім, і будь-яке інше, разом з незаперечними позитивними рисами таїть в собі і немало потенційно небезпечних наслідків. Річ у тому, що на відміну від що вже існує багато років побутового техногенного електромагнітного фону (його основні джерела телевізійні і радіопередавачі, мікрохвильові печі, промислові СВЧ-установки і тому подібне), в якому людина сучасного цивілізованого суспільства живе з народження, випромінювання мобільних телефонів є концентрованим, таким, що розташовується по волі і бажанню самого індивідуума біля життєво важливого органу - головного мозку.
Лікар-науковець.   Під егідою Всесвітньої організації охорони здоров'я проводяться серйозні наукові дослідження проблеми впливу випромінювань мобільних телефонів на людину, які, на жаль, ще далекі від завершення. За станом на сьогоднішній день можна лише констатувати, що поки що немає достовірних даних про допустимі норми випромінювань мобільних телефонів, а всі відомі випадки захворювань головного мозку у користувачів мобільного зв'язку не дозволяють зробити однозначного виводу про те, що їх причиною стало саме зловживання цим безперечним благом цивілізації. Насторожує, проте, той факт, що у молодих жінок, що активно користувалися мобільними телефонами і які звернулися за медичною допомогою, скарги дійсно відносилися до тієї сторони голови, з якої зазвичай розташовувався апарат.
1-й Лікар-практик   Ми настійно рекомендуємо всіляко обмежувати тривалість користування мобільними телефонами і дотримуватись  певних правил.
- Не рекомендується говорити по мобільному телефону біліше за 2 хв. за один сеанс. Твердо встановленим фактом є те, що біля працюючого мобільного телефону температура шкірного покриву голови в деяких випадках за 2 хв. підвищується на 20С! Тому слід керуватися принципом: мобільний зв'язок не замінює провідний телефон, а призначена лише для оперативного обміну інформацією між користувачами при тимчасовій відсутності можливості зв'язку по звичайному телефону, наприклад, коли один з кореспондентів находиться в русі, тобто дійсно мобільний. Дві хвилини цілком достатньо, щоб обмінятися терміновими повідомленнями, а докладну розмову краще відкласти, поки не представиться можливість скористатися дротяним зв'язком.
- Якщо укластися в дві хвилини не вдається (наприклад, неможливо або незручно перервати балакучого співбесідника), періодично міняйте положення апарату, по черзі прикладаючи мобільний телефон те до лівого, то до правого вуха.
- У жодному випадку не перевищуйте добову норму розмов по мобільному телефону, яка складає приблизно 30 хв.
2-й Лікар-практик
- Ніколи не розташовуйте апарат біля життєво важливих органів: у лівій нагрудній кишені у серця, на поясі, в кишені брюк, оскільки у відповідь на виклик Ваш апарат випромінює радіохвилі. Цілком досить носити його в портфелі, теці для документів або косметичці, щоб почути виклик.
- Не тримаєте мобільний телефон в спальні біля ліжка вночі, зокрема при зарядці батарей.
- При користуванні апаратом в салоні автомобіля електромагнітне випромінювання концентрується в замкнутому просторі салону з металевими стінками (хоча і з вікнами), і його посиленій дії піддаються не тільки що говорить, але і що все знаходяться в машині (аналогія з пасивним курінням). У автомобілі слід підключатися до зовнішньої антени: в цьому випадку можна говорити необмежено довго.
3-й Лікар-практик
- Фіксований дротяний зв'язок рекомендується завжди, коли Ви не в русі. Якщо Ви все ж таки бажаєте під час бесіди по телефону ходити по кабінету або квартирі, користуйтеся радіоподовжувачем, а не мобільним телефоном. Вихідна потужність переносної трубки радіоподовжувача зазвичай не перевищує декілька мілліватт, а радіус дії не більше 100...200 м від бази. Вихідна ж потужність терміналу мобільного зв'язку, для того, щоб забезпечити надійний зв'язок з набагато більш видаленою станцією стільникової мережі, може досягати 2 Вт.
- Не давайте користуватися мобільним телефоном дітям: випромінюючий апарат у будь-якому випадку не іграшка.
Вчитель Всі ці поради цілком логічні і легко здійснимі. Достатньо тільки твердо засвоїти, що мобільний телефон ніколи не стане корисним для здоров'я, і розумна обережність ніколи не пошкодить. Дані поради, так само, як і певні правила, що регламентують застосування мобільних телефонів за кермом автомобіля, на борту літака або в суспільних місцях, повинні стати основою культури користування мобільним зв'язком.
 

Яндекс.Метрика >