...
Виховний захід (11 клас) ДЕНЬ ПРАВОВИХ ЗНАНЬ PDF Печать E-mail

Виховний захід (11 клас) ДЕНЬ ПРАВОВИХ ЗНАНЬ

Мета. Ознайомити учнів середніх класів з основами правознавства. Закріпити знання II розділу Конституції України. Вчити дітей використовувати теоретичні знання з права в різноманітних ситуаціях. Виховувати в дітей почуття відповідальності за свої вчинки.
Форма проведення: дебати
Обладнання. Столи для команд. Конституція України, папір, авторучки, секундомір.
Учасники. Команди 9-х та 10-х класів.

Хід заняття
1.    На початку гри вчитель пояснює всім присутнім (особливо молодшим класам) значення слів, які, можливо, будуть використані під час гри: адвокат, президент, прокурор, гідність, право, повноліття, громадянин тощо.
2.    Команди беруть участь у жеребкуванні.
3.    Презентація назви команди, емблеми, девізу тощо.
4.    Учитель ставить запитання згідно з жеребкуванням, на відповідь дає не більше хвилини. Якщо команда не відповідає, право відповіді надають суперникам. Журі оцінює відповіді, коментує, веде рахунок.
Ситуації
№ 1. Настя К. допомагає мамі розносити пошту. Вона дуже цікавиться життям своїх друзів, а тому іноді перечитує листівки, листи, адресовані іншим.
Яке право вона порушує? (Ст. 31 КУ.)
№ 2. У багатьох американських фільмах фінал такий: затримавши злочинця, полісмен повідомляє: «Ви маєте право мовчати. Все, що ви скажете, може бути використане проти вас. Ви маєте право на...».
Про які права людини і громадянина тут ідеться? Чи маєте ви такі права? (Ст. 29 КУ.)
№ 3. У деяких містах нашої планети на крамницях, бібліотеках, клубах можна зустріти вивіски: «Тільки для чорних» або «Тільки для білих».
Чи можливо це в Україні? (Ст. 24 КУ.)
№ 4. Один канадський письменник казав: «Право бути здоровим у наші дні — настільки дорога річ, що його може дозволити собі тільки багатий».
Що мав на увазі письменник? Чи реалізована ст. 49 КУ?
№5. 1917 року, після революції, було ухвалено декрет «Об уничтожении сословий й гражданских чинов», у якому було записано: «Всякне звання (дворянина, купца, мещанина, крестьянина й пр.), а также наименования гражданских чинов (тайные, статские й пр. советники) уничтожаются й устанавливается одно общее для всего населення наименование —...»
Яке?
№ 6. Дванадцятирічний Володимир М. у суперечці зі своїм сусідом використав нецензурну лайку.
Яке право порушено, яку відповідальність він повинен нести?
№ 7. Дев'ятирічний Сергій написав вірші й хотів надіслати їх у дитячий журнал. Але його старший брат Дмитро сказав: «Даремно посилаєш, ти ж неповнолітній, не можеш бути автором і тому твої вірші не надрукують».
Чи правий Дмитро? (Ст. 34, 54 КУ.)
№ 8. Громадянин М. перейшов вулицю на червоне світло. Водій, намагаючись його не збити, різко вивернув кермо. В результаті зіткнулися два автомобілі.
Яке правопорушення здійснив громадянин М.?
Хто нестиме відповідальність за аварію?
№ 9. Громадянин К. запідозрив свого сусіда Б. в крадіжці магнітофона, виламав двері його квартири і знайшов свою річ. Ні К., ні Б. не повідомили про ці події правоохоронні органи. Хто з них і як порушив Конституцію України? (Ст. ЗО КУ.)
№ 10. Сергій М. повідомив органи внутрішніх справ, що Андрій К. готує злочин. Слідчий, якому було доручено цю справу, дізнався, що в Андрія є спільники в іншому місті. Отримавши дозвіл прокурора, слідчий ознайомився з особистим листуванням Андрія. Зміст одного з листів допоміг слідчим запобігти злочину.
Чи не порушено Конституцію України? (Ст. 31КУ.)
№ 11. Чи може жінка стати Президентом України? (Ст. 24 КУ.)
№ 12. Костя Л., 12 років, подарував своїй подрузі велосипед. Приголомшеним батькам він пояснив, що велосипед — його приватна власність. А в Конституції записано, що кожен має право розпоряджатися своєю власністю.
Хто ж правий - Костя чи батьки?
№ 13. Чи можливо (і за яких умов), щоб сільським головою Басівки був негр?
№ 14. Напередодні огляду шкільної художньої самодіяльності директор школи змусив працювати вчителів без вихідних протягом місяця.
Дайте оцінку діям директора. Яке конституційне право порушено? (Ст. 45 КУ.)
№ 15. Двоє учнів 5—6-го класів пробралися ввечері в приміщення дитячого садка, побили посуд, понівечили меблі, іграшки. Збитки, завдані хуліганами, становили близько 800 грн. Які конституційні права порушено? Хто за це відповість?
№ 16. До цього ми з вами говорили про права людини і громадянина.
А які обов'язки громадянина України ви знаєте?
Завдання. За хвилину написати обов'язки. Хто напише більше і правильніше — той перемагає в конкурсі.
Журі підбиває підсумки, команди отримують нагороди.

 

Яндекс.Метрика >