...
Ти навколо людей і люди навколо тебе PDF Печать E-mail

Ти навколо людей і люди навколо тебе

Мета: показати на конкретних прикладах, як можна впливати на людей, вдосконалювати взаємини між ними, учити вихованців аналізувати свої вчинки і вчинки оточення; виховувати людяність, чемність, етичні норми поведінки.

Біблія вчить нас любити близьких, вона також вчить нас любити ворогів, можливо, саме тому, що звичайно це одні й ті самі люди. У школі, вдома, у гуртку, на стадіоні, у транспорті ми перебуваємо серед людей. Щодня, щохвилини ми вступаємо з побутові, ділові, емоційні стосунки, у позитивні та негативні контакти.
Одним людям ми симпатизуємо з першого погляду, інших намагаємося обминати. Кожне слово, кожен вчинок одних людей викликає у нас піднесення творчих сил, бажання діяти, а слова і вчинки інших зумовлюють протистояння, заперечення. Чому? Тому, що в кожного свій темперамент, характер, вихованість, моральні переконання.
Найголовнішим у стосунках з людьми, із однолітками, старшими має бути такий важливий критерій, як рівень справедливості щодо інших.
Наш настрій, самопочуття залежать від взаємин з товаришами, батьками, учителями, інші  поставилися несправедливо, і дуже від цього страждаємо.
Як же навчитися впливати на людей і вдосконалювати взаємини між ними? Як навчитися створювати й зберігати добрі стосунки вдома, у школі, з товаришами на вулиці?
«Люди дають, щоб одержати», — ось основний принцип людських взаємин. І тому, коли ви відчиняєте комусь двері, допомагаєте одягатись, поступаєтеся місцем у транспорті, ви чекаєте у відповідь вдячну посмішку чи просто «дякую ».
Якщо ви хочете з'ясувати для себе, чому до одних людей ставляться добре, а до інших ні, почніть відразу із завтрашнього дня на людей дивитися по-новому, аналізуйте своє ставлення під таким кутом: чому одні люди вам приємні, а інші — неприємні або зовсім байдужі?
Бесіда:
•    Які люди вам до вподоби — усміхнені чи похмурі?
•    Які люди вам подобаються — привітні чи байдужі до вас? До яких належите самі? (Не сподівайтесь, що й люди обов'язково повинні до вас ставитися по-дружньому.)
• Кому ви віддаєте перевагу — людям, які цікавляться вашою справою, чи тим, для яких вона байдужа? (Уміння вислухати людину — велике мистецтво, що не всім дається.)
•    Які люди вам більше подобаються — чемні чи грубі?
•    Яким людям ви віддаєте перевагу — тим, що легко вибухають, чи тим, які володіють собою? (Пам'ятайте, що своєю нестриманістю ви ображаєте не тільки інших, а й себе.)
Кожен може впливати на взаємини з іншими людьми й поліпшувати їх. Є чимало прикладів того, як люди докладають багато зусиль для налагодження взаємин. Але не всі вони цінують і схвалюють такі зусилля.
•    Як ви думаєте, що цінується найвище у стосунках з членами сім’ї? (Довіра, любов, повага, цікаве спілкування, уміння вислухати один одного.) І жодні матеріальні блага не можуть замінити цих цінностей.
Усім відоме старовинне правило: «Роби для інших те, що ти хотів би, щоб вони робили для тебе». Психологи радять дотримуватися й іншого правила: *Роби для інших те, що вони хотіли б, щоб ти зробив для них». Нехай це стане девізом вашого життя.
Людина, яка бажає позитивного результату, як правило, його одержує.
Пам'ятайте про такий чинник справедливості: людина віддає, щоб одержати. Дайте іншому те, що він хоче одержати, і на вас чекає успіх у взаєминах.
•    Які ж причини поганих стосунків з однокласниками, батьками, близькими людьми? (Наприклад, з учителями. Наведіть приклади.)
Добрі, позитивні думки породжують позитивне мислення. Думки можуть бути позитивними і негативними. Позитивні думки породжують у оточення  аналогічні думки і притягують їх до вас, а негативні діють протилежно, відштовхують від вас.
Отже, виривайте з корінням усі негативні думки, пов'язані з ненавистю, страхом, сумом, гнівом, незадоволенням, образою, заздрістю, недовірою і замінюйте їх на позитивні, спрямовані на любов, сміливість, радість, спокій, задоволення, доброзичливість тощо.
Як ви думаєте про інших, так і вони думають про вас. Як ви думаєте самі про себе, так і про вас думає оточення. Тому думайте про себе і про інших тільки позитивно.
Відсутність самоповаги, почуття своєї неповноцінності, сірості, бездарності — джерело страждань не тільки самої людини, а й тих, хто поруч із нею.
Не забувайте, що думки впливають на вас самих — на ваш дух і тіло. Які думки — така й людина. Негативні думки — духовна отрута, а позитивні — протиотрута.
Ненависть, заздрощі, страх, сум збуджують у вашому організмі небезпечні фізіологічні процеси, котрі шкідливо позначаються на вашому здоров'ї.
Отже, ваші негативні думки отруюють організм, позитивні — оздоровлюють. Ось чому «треба любити ближнього, як самого себе», тому що, по суті, люблячи оточення, ми любимо себе, бажаємо собі добра, благополуччя.
Добре ставлення до людей передбачає також уміння добре говорити. Хто не вміє спілкуватися, часто залишається самотнім. З дитинства треба засвоювати науку спілкування, оволодівати вмінням поводитися серед людей так, щоб їм було добре, приємно, зручно. І цього потрібно вчитися багато років, усе життя.
Немає на світі зброї сильнішої за слово, недаремно кажуть, що словом можна зсунути гору з місця, словом люблять, ненавидять, словом вбивають, словом творять величезні справи в історії людства. А якщо це зброя, то з нею потрібно поводитися дуже обережно. Про значення слова багато говориться в літературі, прислів'ях, приказках. Про те, що зі словом треба поводитись обережно, свідчать такі прислів'я: «Сказаного не наздоженеш», «Відрубаного не приточиш», «Слово — не горобець, вилетить — не спіймаєш», «Погане слово краще проковтнути, ніж промовити», «Ласкаве слово — як весняне сонце» та інші.

Гра «Чарівний стілець»
Мета: виявити інтерес до самого себе і до людей, які поруч.
Завдання гри: представити себе так, щоб підкреслити свою неповторність, велику цінність.
Стілець чарівний, він висвітлює всю гідність людини (учні по черзі називають позитивні якості учня, який сів на стілець).
—    Як ви почуваєтеся на стільці?
—    Почуваюся спокійно, добре. Пропонуємо уявно кожному побути на цьому стільці й подивитися на себе збоку, намалювати свій «портрет». Свої позитивні якості написати в одній колонці, а недоліки — в іншій.

Вихована людина поважає ім'я своє і чуже. Люди завжди берегли своє ім'я і намагалися зробити так, щоб воно жило якомога довше. Одні прославляли його великими справами, інші — вирізьблювали на скелях, треті — писали на свинцевих пластинках і кидали в море. А був випадок, коли, бажаючи залишити своє ім'я в історії за будь-яку ціну, навіть ціну злочину, один стародавній грек спалив прекрасний храм. Він навіки вкрив ганьбою і себе, і своє ім'я — Герострат. Це закономірність: зганьбила себе людина — заплямоване її ім'я, поважають людину — ім'я в пошані. Посміятись, поглумитися над іменем — означає образити його носія.
Саме тому виховані люди завжди пам'ятають прізвища, імена, по батькові друзів, знайомих і ніколи не лінуються привітно назвати їх, вітаючись, прощаючись, звертаючись за чим-небудь.
Сміятися над чиїмось іменем, перетворювати його на предмет жартів може тільки не дуже розумна людина. Але гірший той, хто знущається над зовнішністю іншого і дражнить його образливими прізвиськами.

Беата Бушельова радить, як  позбутися прізвиська.
1.    Нехай кожен перевірить, як він сам називає інших.
2.    Звертайтеся один до одного тільки на ім'я.
3.    На прізвиська не відгукуйся.
4.    Якщо ненавмисно назвав іншого на прізвисько — вибачись.
5.    На необразливі прізвиська не ображайся.
Я думаю, що ви переконалися, як важливо бути вихованим, вміти аналізувати свої вчинки і вчинки тих, хто нас оточує.
Вихованість — це те, що може зблизити людей. Один мудрець, коли його запитали, у кого він учився вихованості, відповів: «У невихованих, я намагався не робити те, що роблять вони».
Усе, про що ми сьогодні говорили, треба не тільки знати, а й старатися дотримуватися. Бо слово, жест, зовнішній вигляд — не тільки засоби зв'язку з іншими людьми. Це наша візитна картка. Таке поняття, як вихованість, уміщує в собі стільки морального, людяного, чемного, що не можна детально розповісти про всі його складники.

 

Яндекс.Метрика >