...
ЩО ТАКЕ НАРКОТИКИ PDF Печать E-mail

ЩО ТАКЕ НАРКОТИКИ

НАРКОТИКИ — це речовини, які викликають токсичне отруєння, психологічну і фізичну залежність організму. Вживання наркотиків створює загрозу для здоров'я людини, суспільства, призводить до скоєння правопорушень.
Речовини, які вважаються наркотиками, визначені міжнародними конвенціями від 1961, 1971, 1988 років та Національним переліком речовин, що визнаються наркотиками.
Наркотики — це такі речовини, які за трьома критеріями (медичним, соціальним, правовим) завдають величезного лиха як особі, так і суспільству в цілому. Замість назви «наркотики» використовуються терміни «наркотичні речовини», «психоактивні речовини».
Згідно з Класифікацією ВООЗ десятого перегляду (1989 року) до переліку наркотичних речовин включено:
?    алкоголь;
?    опіати;
?    канабіс;
?    седативи (гіпнотичні);
?    кокаїн;
?    стимулятори (у тому числі кофеїн);
?    галюциногени;
?    тютюн;
?    легкі речовини (клей, аерозолі, розчинники);
?    не ідентифіковані речовини, що приймаються знаркотичною метою.
Головна ознака наркотичних речовин — наявність визначеного або невизначеного психоруйнівного (психоделічного) ефекту.
Відповідно до специфіки дії їх можна поділити на такі основні групи:
•    гіпнотичні засоби (алкоголь, опій, екстрагований опій, морфін, кодеїн, героїн, метадон,   транквілізатори барбітурати, тощо);
•    стимулюючі    засоби (амфетаміни,  кокаїн,  крек, екстазі,   ефедрин,   кофеїн тощо);
•    галюциногенні засоби (марихуана,   гашиш,    інгалянти — бензин, клей, аерозоль тощо);
•    неідентифіковані засоби   (наркотичні   речовини вибіркової дії: тютюн, деякі з   інгалянтів  тощо.   Серед неідентифікованих      існує група наркотичних речовин синтетичної технології.   У деяких із них сучасними лабораторними методами не вдається визначити вид і структуру наркотичного компонента);
• незаборонені наркотичні речовини (це група рослин, грибів, мінералів, не внесених у перелік наркотиків, хоча вони і містять наркотичні компоненти).

Наркотичні речовини можна диференціювати і відповідно до соціальної оцінки.
Легалізовані: тютюн, алкогольні напої, ліки, кава, чай, засоби побутової хімії, рослини та гриби наркогенного вмісту тощо.
Нелегалізовані: коноплі, героїн, кокаїн та всі, що внесені до Міжнародного й Національного переліків заборонених наркотичних речовин (наркотиків).
Нелегальні наркотики умовно поділяються на «легкі» та «важкі».

ВИДИ НАРКОТИКІВ
Структура наркотизації в Україні представлена наркотичними речовинам різних видів і груп. Наркотики, які виготовляють з певних видів конопель, мають особливо велике поширення. Вони відомі під та-кими назвами: анаша, гашиш, марихуана, план тощо. Особливо поширене вживання цих наркотиків (серед підлітків та молоді відома їхня узагальнена назва — «дур») у колективній формі, Сигарета з наркотиком, як правило, передається по колу, нібито символізуючи символізуючи єднання. Така сигарета, що є сумішшю конопель і тютюну, згорає нерівномірно з різних боків, тому  на жаргоні вона носить назву «косяк». Анаша, марихуана, гашиш бувають різних кольорів: зеленого, сірого, коричневого, чорного, червоного.
Нижче наведено основні види і групи наркотиків, що руйнують організм людини, яка їх вживає.
Марихуана — найпоширеніший наркотик серед підлітків, які починають експериментувати з наркотичними речовинами. Фахівці відзначають, що, незважаючи на те, що марихуана відома людству більш як 5 тисяч років, це найменш досліджений з усіх наявних у природі наркотиків. Вона впливає на настрій і процес мислення. Може призводити до виникнення незначних галюцинацій. Куріння марихуани підвищує ризик таких захворювань, як бронхіт, емфізема та рак легенів. Куріння марихуани в чотири рази швидше призводить до раку легенів, ніж куріння тютюну (один «косяк» марихуани прирівнюється до 25 сигарет). Крім того, погіршується розумова діяльність, зростає неуважність, знижується імунітет організму, ушкоджуються статеві органи. Продукти розпаду ма-рихуани відкладаються у печінці, легенях, мозку, селезінці, лімфатичних тканинах і статевих органах. Цей наркотик містить речовину, що гальмує мозкову діяльність і залишається в мозку протягом місяця після куріння лише однієї сигарети з марихуаною.
Гашиш. При вживанні гашишу абстинентний синдром дуже слабкий або навіть повністю відсутній, що стало причиною поширення думки, що це слабкий, а тому нібито безпечний наркотик. Однак тривале вживання цього наркотику призводить до формування таких психічних захворювань, як шизофренія, органічне ураження або параліч мозку. Крім того, куріння гашишу дуже часто стає передумовою вживання більш «важких» наркотиків, оскільки, відчувши щось незвичайне одного разу, людина бажає відчути це знов, а потім — підсилювати власні відчуття.
Стероїди. Поширеним є міф про те, що вживання стероїдів підвищує продуктивність фізичної діяльності, тому їх потрібно вживати для досягнення значних спортивних результатів. Насправді стероїди збільшують вагу і масу м'язів, проте водночас спричиняють тяжкі наслідки для організму людини. Вони можуть призвести до погіршення настрою від «качання м'язів», агресивної поведінки, запалень і прищів на шкірі, ушкодження кісток, зниження потенції.
Кокаїн — здавна відомий наркотик. Здебільшого він має вигляд порошку яскраво-білого або темнувато-сірого кольору. Внаслідок формування залежності від цього наркотику людина не може контролювати потребу збільшення дози. На перших етапах вживання кокаїн нібито активізує діяльність людини, але дієздатність швидко знижується, й людина, хвора на кокаїнову наркоманію, не усвідомлює своєї хвороби або не вірить у неї, оскільки кокаїн одурманює розум: хворому здається, що все чудово. Насправді ж ситуація дедалі погіршується після кожного наступного вживання наркотику.
Під дією психостимуляторів (кокаїн, фенамін, ефедрин,   фенциклідин)  людина  часто  вчиняє  безглузді акти насильства, проявляє нічим не вмотивовану озлобленість, бажання завдати болю іншому, познущатись.
Транквілізатори належать до групи ліків, які застосовуються для розслаблення або заспокоєння центральної нервової системи. Вживання препаратів цієї групи може викликати ціаноз — нестачу кисню в крові.
Одночасне вживання транквілізаторів і алкоголю є однією з найпоширеніших причин передозування. Ці наркотики підсилюють дію один одного, тому значно зростає динаміка гальмування роботи мозку, серця, дихальної системи. Одним з найпоширеніших наслідків передозування при одночасному вживанні алкоголю та депресантів є незворотне ушкодження мозку. Хворі перебувають у коматозному стані протягом декількох днів, місяців, років і навіть можуть взагалі ніколи не опритомніти.
Уживання транквілізаторів і холінолітичних речовин з немедичною метою в дозах, які в кілька разів перевищують терапевтичну, дає ефект ейфорії, що призводить до виникнення галюцинацій. Зловживаючи як транквілізаторами, так і снодійними препаратами, людина, в першу чергу, впливає на порушення власної інтелектуальної діяльності. Це виявляється у виснаженні, розладах уваги, неможливості зосередитись, порушеннях пам'яті (послаблюються оперативна та короткочасна пам'ять, а потім — пам'ять на давні події). Окрім того спостерігаються розлади мови, в ряді випадків виникають затяжні депресивні стани, а постійним тлом настрою людини стає смуток.
Барбітурати — лікарські препарати, які використовуються медициною як снодійні засоби. Барбітурати є не менш шкідливими наркотиками, ніж опій. У багатьох країнах їхнє призначення перебуває під таким же суворим контролем, як призначення препаратів опійної групи. При вживанні цих речовин короткочасний стан розслаблення тривалістю 1—2 хвилини змінюється станом збудження, який характеризується суттєвим зниженням самоконтролю, гальмуванням рухів, різкими змінами настрою; з'являється страх переслідування. Через таку дію барбітуратів наркомани іноді називають їх «скаженими таблетками». Зловживання барбітуратами супроводжується найтяжчими, порівняно з дією інших лікувальних препаратів, емоційними порушеннями — нападами злоби, агресії, тривалими депресіями із суїцидальними тенденціями. Швидкодіючі барбітурати можуть паралізувати частину мозку, яка контролює процес дихання, і тим самим спричинити смерть. Ознаками передозування є ціаноз, серцева недостатність, ускладнення і затримка дихання.
Інгаляційні наркотичні речовини та засоби побутової хімії. Йдеться про ряд органічних речовин, таких як розчинники, клеї, бензин, ефір, легкі речовини, що потрапляють в організм унаслідок їх вдихання. Це призводить до виникнення відчуттів, близьких до алкогольної інтоксикації. Вживання таких речовин може призвести до серйозного незворотного ураження нервової системи, мозку, шлунка, легенів, кісткового мозку, печінки, а часто викликає і смерть. Інгалянти проникають в організм через ніс, що може спричинити нежить і кровотечу з носа. Можуть постраждати також очі та дихальна система. Інгалянти потрапляють із легень до системи кровообігу та починають циркулювати в організмі, змінюючи перебіг хімічних реакцій у мозку та характер передачі інформації нейронами. Вони можуть викликати блювоту і головний біль. Вживання інгалянтів іноді настільки уповільнює діяльність дихальної системи, що людина перестає дихати. Смерть може настати від зупинки серця.
В Україні найбільш поширені наркотичні речовини опіатної групи, їх отримують з олійного та опійного маку. За допомогою різноманітних технологій (від кустарних до наукомістких) виготовляють як примітивні суміші (кухнар), так і морфій, героїн тощо. Речовини опіатної групи вживають внутрішньо: ін'єкційно вводять під шкіру, у м'язи чи вени, або курять чи нюхають. Морфін, кофеїн та інші подібні речовини використовуються в медицині, і тому їх виробляють і розфасовують на фармацевтичних фабриках і продають в аптеках.
Останнім часом у молодіжному середовищі різних країн набули значного поширення синтетичні наркотики. Ці речовини синтезуються на основі лікарських препаратів. Підлітків приваблює їхня порівняно невисока ціна та значний ейфорійний ефект, але часто молодь не знає про наслідки від уживання цих наркотиків.


ЩО ТАКЕ НАРКОМАНІЯ?
Наркоманія — це захворювання, під час якого психічний і фізичний стан людини, її самопочуття та настрій цілком залежать від наявності наркотику в організмі. За його відсутності розвивається абстинентний синдром (абстиненція), або синдром позбавлення (відміни) — дуже тяжкий стан, який супроводжується судомами, сильним болем у м'язах і внутрішніх органах.


Як же виявляється психічна залежність?
Стан психічної залежності виявляється в тім, що людина за допомогою наркотику бажає досягти внутрішньої рівноваги і прагне знову і знову випробувати дію наркотику. Наркотик, його дія поступово замінюють собою всі звичайні для людини позитивні емоції. На цьому етапі людина ще зберігає здатність контролювати вживання, вона ще може вибирати, в яких ситуаціях і в який момент прийняти наркотик. При цьому бажання вжити наркотик зберігається завжди, але розум може перемогти в боротьбі мотивів.
Часткова можливість контролювати прийом наркотику створює в людини ілюзію того, що наркотик ще не впливає на її життя, а вона вільна у своїх рішеннях і зможе припинити вживання в будь-який момент.

 

Яндекс.Метрика >