...
Наркоманія — крок у безодню PDF Печать E-mail

Виховний захід
Тема: Наркоманія — крок у безодню.
Мета:  сформувати в учнів негативне ставлення до нар¬команії, переконати підлітків, що наркоманія — страшна хвороба, а не веселе проведення часу; пропагувати здоровий спосіб життя; вихову¬вати в учнів дбайливе ставлення до власного здоров'я.

Обладнання: пам'ятка для учнів «Скажи наркотикам — ні!».

Хід заняття
Психолог.
У людства є «зовнішні» вороги: війни, епідемії, стихійні лиха. Ці вороги забирають життя сотень тисяч людей. Але є вороги набагато страшніші — «внутрішні». Це так звані пороки суспільства: куріння і пияцтво, наркоманія, розпус¬та. Від цих ворогів щорічно гине набагато більше людей.

Виступ учнів-читців.
1-й учень. Далеко в минуле з історії людства пішли епідемії віспи, чуми... Але на початку XXI століття «біла смерть» — наркоманія — забирає життя мільйонів людей.
2-й учень. Наркоманія — це хворобливе ваблення до вживання шкідливих і небезпечних речовин, що паралізують центральну нервову систему, викликають тимчасове притуп¬лення відчуттів свідомості. У перекладі з грецької «нарке» означає заціпеніння, а «манія» — безумство, божевілля.
3-й учень. Перші наркотики були рослинного похо¬дження і застосовувалися в релігійних ритуалах, при ліку¬ванні важких захворювань. Опіум одержували із зелених стебел маку, гашиш і марихуану — з квіток конопель, ко¬каїн — з листя коки.
4-й учень. Але коли людина перевищувала дозволений для вживання обсяг ліків, вони перетворювалися на страшне зілля, здатне повністю знищити особистість цієї людини, пе¬ретворити її життя на жалюгідне і жахливе існування.
5-й учень. З розвитком хімії стали з'являтися замін¬ники рослинних наркотиків. Так, наприклад, морфін впер¬ше був одержаний у XIX столітті німецькими хіміками. Вони вважали його хорошим снодійним, замінником опіуму, але як виявилося пізніше, морфін викликає ще більшу залежність, ніж опіум.
6-й учень. Пізніше подібна історія повторилася з ге¬роїном. Спочатку він рекламувався як порошок від кашлю. І лише потім відкрилися його справжні властивості. Тепер він вилучений з медичного вживання і його виробництво та розповсюдження переслідуються законом в багатьох краї¬нах світу.
7-й учень. У наш час створено неозору кількість новіт¬ніх препаратів, що впливають на нервову систему і формують наркотичну залежність. Схоже, що історія наркотиків і наркоманії так нічому людей і не навчила.
8-й  учень
Вот он тащился, чуть не умирая,
Через минуту ж — где достал, бог весть!
О радости искусственного рая
Мир может на лице его прочесть!

Психолог.
Наркоманія — лихо нашого часу. Наркомани не дожи¬вають навіть до середнього віку. Вживання наркотиків ско¬рочує життя в 2—2,5 рази, тобто на 30—40 років!
Засудити1 себе до смерті і загинути втому віці, який не випадково називають квітучим! Власними руками рознести вщент свій організм! Чи можна уявити що-небудь більш не¬розумне?
В світі близько мільярда наркоманів. Кожен шостий житель Землі — наркоман!
Виступ учнів-читців.
8-й учень. Наркоманія — хвороба особлива, в ній ба¬гато чого незрозумілого. Чому, наприклад, вона підстері¬гає переважно молодь? Чому в однієї молодої людини не виникає пристрасті до вживання наркотиків, а інша вбачає у цьому зіллі хіба що не сенс свого життя?
7-й учень. Причин багато. Та все-таки, головний ви¬нуватець трагедії — сам наркоман. Тому треба не замовчу¬вати проблем наркоманії, а говорити про страхітливі на¬слідки цієї страшної біди.
Більшість підлітків знає, що вживання наркотиків шкід¬ливе для організму, призводить навіть до смерті. Чому ж вони їх вживають? Можливо, підлітки стають жертвами негід¬ників, які їх штовхають до цього, роблять залежними від наркотиків?       
6-й учень. За статистичними даними, найчастіше при¬лучання підлітків до наркотиків відбувається в колі друзів, в атмосфері дружнього спілкування. Марихуану і деякі інші наркотики їм нерідко пропонують спробувати на вечірках, коли незручно відмовитись: підліток не хоче показати себе , людиною неосвіченою і «занадто правильною». Багато під¬літків готові, в буквальному розумінні, ризикувати власним життям заради ствердження у колективі однолітків. Така потреба в громадському схваленні відіграє в більшості ви-падків основну роль у залученні юні до вживання алкоголю та наркотиків.
Можна навести величезну кількість назв наркотичних засобів, але результат їх дії — один. Наркомани, які звик¬ли збуджувати себе зіллям, стають соціально небезпечними, йдуть на все, щоб придбати необхідний для. них препарат. Злодійство, проституція, вбивство — будь-які засоби для них прийнятні. Мало хто з наркоманів доживає до зрілого віку.
Токсикоманія — різновид наркоманії. Теж не радість. Токсикоман вживає наркотичні речовини у вигляді отруйної  пари, яку довго вдихають. Ці отруйні пари називають ле¬тючими наркотично діючими речовинами (ЛНДР).
Зазвичай токсикомани вдихають пари бензину, аце¬тону, ефіру, різні аерозолі, а також шевські креми, клей «Момент» і тому подібні промислові товари. Здавалося б, ці речовини не мають нічого спільного ані з ліками, ані з про¬дуктами харчування. Проте шкода від токсичних речовин не менша: вони викликають зміни у мозковій діяльності, руйнують психіку людини. Такі незвичайні і спочатку при¬ємні галюцинації згодом призводять до божевілля.

Виступ учня-читця.
7-й учень. Останнім часом зростає кількість медика¬ментів, непомірне вживання яких може призвести до нар¬команії. Це так звані психотропні препарати. їхній вплив на організм аналогічний наркотикам, але має свої особли¬вості. Отже, до психотропних препаратів належать перелі¬чені нижче.
Нейролетики — їх приймають при психічних розладах.
Транквілізатори — понижують патологічний страх, на¬пругу.
Антидепресанти — призначають для зняття депресивно¬го стану, а також як психостимулятори.
Деякі лікарські препарати можуть викликати нар¬команію і токсикоманію. До таких препаратів відносять снодіючі. Вживати часто ці препарати неможна, адже у лю¬дини може виникнути залежність.
Слово вчителя.
Наркомани нерідко користуються лікарськими нар¬котичними засобами, які застосовуються в медицині. Але найбільш популярні у них рослинні наркотики сильної ток¬сичної дії. Перш за все це препарати, що одержують із ко¬нопель канабис. У різних регіонах їх називають по-різному: анаша в Середній Азії, харас в Індії, гашиш на Близькому Сході, марихуана в Америці.
Лікарі описують, що дія прийому препаратів із коноплі на¬стає через 10—15 хвилин. Дія гашишу починається з відчуття голоду, спраги. Потім з'являються відчуття теплоти, легкості, бажання сміятись. Саме стан ейфорії приваблює тих, хто вжи¬ває наркотики. Проте ця насолода ефемерна. Через деякий час наркоман вживає наркотик не заради відчуття «гармонії», а щоб втамувати жахливі болі, які у простій мові називаються «ломкою». Що ж відчуває наркоман під час «ломки»? Жах¬ливі судоми у м'язах, нестерпний головний біль, нудоту, спра¬гу. Це далеко,не всі «привабності» життя наркомана.
Виступ учня-читця.
8-й учень. Однією із найдавніших наркомати є кокаї¬нова. У кокаїністів досить часто буває галюцинація — пере¬оцінення власних можливостей, їх стан супроводжує апатія, відсутність апетиту, фізичне виснаження, безсоння.
Популярні також наркотики з масляничного (опіумного) маку: опіум, морфін, кодеїн, матадон.
Психолог.
У чому сила, привабливість, «краса» наркотиків? У то¬му, що вони приносять задоволення. Тобто — виклика¬ють збуджений емоційний стан, що імітує радість і навіть щастя, підсилюють статеве ваблення, створюють відчуття повноти буття, що супроводжується фантастичними об¬разами (галюцинаціями). На якийсь час зникає тривога, з'являється відчуття повної безпеки і можливості робити що завгодно, аж до самогубства і вбивства. Для людини, яка перебуває у наркотичному стані, немає обмежувань. Але триває все це недовго. Потім наступає депресія, ви¬никають страхи, галюцинаторні образи набувають загроз¬ливого і навіть жахливого вигляду, в усьому тілі і в голові біль... І щоб втамувати цей біль і позбутись привидів, треба  знову вколотися... І так без кінця, Вірніше — до кінця,, до повного саморуйнування і загибелі.
Отже, спочатку, після прийому наркотику,— сила, бадьорість, веселість, а потім — розбитість, спустошеність, сильний головний біль.
Наркоман проходить дві стадії своєї хвороби — нарко¬тичної залежності. На першій стадії його організм активно бореться з наркотичною агресією, захищається всіма засо¬бами. Ферменти, деякі елементи крові і лімфи («пожежні» й «санітари» організму) нейтралізують отруту: виводять її за допомогою нирок, печінки, легенів. Боротьба з нарко¬тичними отрутами проявляється як серйозне нездужання: безперервно ллються сльози і, нудить, з'являються блюво¬та, розлад шлунку, головний біль. Людина в такому стані часто агресивна. Рятівною виявляється нова порція отрути. Звичайно, це помилковий, тимчасовий порятунок, що веде до посилювання хвороби.
На другій стадії вже щосили йде накопичення в організ¬мі наркотичної отрути у всіх органах і тканинах. Вона вхо¬дить до складу крові наркомана, дезорганізуючи обмін ре¬човин. Починається пряме і стрімке руйнування організму, яке супроводжується нестерпними стражданнями, а припи¬нити їх можна лише введенням нових порцій наркотиків. Відтепер блаженство для наркомана — це відсутність жах¬ливих болів. Тут вже не до «кайфу» — аби не корчило.
Виступ учнів-читців.
1-й учень. У всіх наркотиків одна підступна влас¬тивість: організм швидко звикає до цих речовин і починає вимагати нових, більших доз.
2-й учень. От як описують муки наркомана: «Висока людина кидалася по ліжку в лікарняній палаті із заґрато¬ваними вікнами. Його тіло билося і корчилося в конвуль¬сіях, покривалося крупними краплями поту. Час від часу починалися болісні судоми. Хворий плакав, лаявся, благав,  загрожував, несамовито кричав: «Врятуйте! Благаю! Ліка¬рю, укол! Будьте прокляті! Черв'яки білі, черв'яки гризуть мене, убийте черв'яків!».
3-й учень. Так буває з кожним із них, якщо немає нової дози. Природа мстить людині, мстить смертю. За нову дозу наркоман переступить через все: крастиме, калічити¬ме, грабуватиме і навіть вдасться до вбивства.
4-й учень. Ось інші описи «ломки» нещасних: «Біль нелюдський. Ніби всередину забралася ціла зграя садистів, одні сплющують тобі кістки, інші вивертають суглоби, треті усюди вбивають цвяхи. Кишки рвуться на частини, ти натурально божеволієш. Все з мене тече — з очей, з носа, розлад шлунку замучив, від туалету далі ніж на два кроки краще не відходити. Рве однією жовчю.
Якби перша доза наркотиків викликала такий йтан, жодного наркомана не було б.

5-й учень. «Я не знав, що вже до вечора почнуться муки. Такі, що наступного дня буду близький до божевілля. Спав на горищах, у під'їздах, біля теплих радіаторів. Засну¬ти ніяк не міг. І не тільки через холод. Постійно хотілося дурману. Мучило безсоння. Мучила якась звіряча злоба. З'явилося навіть бажання вбити когось. Страшенно страж¬дав від галюцинацій, від болю в усьому тілі. То відчував, що все горить, то тремтів від холоду. Корчився, дерев'яніли м'язи. Був, як у тумані проте усвідомлював, що це перед¬смертні судоми».      
Психолог.
Є і більш вражаючі, справді страшні описи ломки. І у всіх один рефрен — «божеволієш». На жаль, це не мета¬фора. У людини дійсно відбувається серйозне пошкодження психіки, вона перестає розуміти, де реальність, а де кош¬мари. Виникає стан, який називають неосудністю. У цьому стані наркомани часто здійснюють безглузді і просто дикі  вчинки: охоплені манією руйнування, вони б'ють посуд, ла¬мають меблі; галюцинуючи, приймають оточуючих за бісів або лиходіїв, які хочуть їх убити, і тому кидаються на них з ножем... Часто відбуваються і суїцидальні психози, які призводять людину до самогубства...
На другій стадії наркотичної хвороби відбуваються важ¬кі ураження печінки й інших внутрішніх органів, розумова і етична деградація особи. Все значуще вжитті втра¬чено: рідний дім, сім'я, діти, робота, радість життя, мрії , і прагнення. Життя минуло, його не повернути, попереду безвихідь, нові муки і смерть. І саме тому найжахливіше усвідомлювати, що переважна більшість наркоманів — це юнаки та дівчата 16—20 років.
Закономірно перетворення наркоманів на бомжів або на злочинців. Лише подумати: глумлячись над собою, шукаю¬чи смерті, знищуючи власне майбутнє, молодь ціною свого здоров'я приносить величезні прибутки наркодільцям!
Леонардо да Вінчі писав: «Хто не цінує життя, той не заслуговує на нього». Резон в цих словах, звичайно, є, але і жорстокість також. Адже наркоман не здобуває із землі або з повітря свою отруту, йому поставляють її, цілі армії негідників працюють на те, щоб вербувати все нових і нових рекрутів смерті. Тому слова великого італійця треба віднес¬ти в першу чергу до тих, хто торгує наркотиками і, отже, не цінує людське життя. Це вони, саме вони не заслужили на життя — торговці смертю.
Наркомани зі стажем — важко і невиліковно хворі люди, зі «зрушеним мозком», з ураженням усіх життєво важливих органів — нирок, печінки, серця, легенів, судин тощо., Діти наркоманів, як правило, нежиттєздатні, вік їх¬ній недовгий. Так наркоман сам припиняє на собі свій рід, вироджується ціла спадкова лінія.
Швидке розповсюдження в нашій країні з підліткового і юнацького віку куріння, пияцтва, токсикоманії і наркомани — це важкий удар по здоров’ю суспільства, це руйну¬вання генофонду нашого народу.   
Але уявіть, що ті, хто торгує наркотиками - це біси, які набули людського образу. Вони вводять людей в споку¬су, позбавляють їх волі і розуму, щоб потім забрати їх душі і життя... Яке ж це безумство — піддатися їм!
Виступ учнів-читців.
6-й учень. Чому ж наркоманія розповсюджується, якщо вона несе такі страждання? Чому люди стають нар¬команами? У своїх анкетах старшокласники причинами наркоманії називають наступні чинники:
Проблеми в родині, стреси — 40 відсотків;
Цікавість — 29 відсотків;
Наслідування інших — 21 відсоток;
Спілкування з друзями-наркоманами — 30 відсотків.
7-й учень. Від наркотичного передозування загинули зірки рок-музики: Джиммі Хендрікс, Джанет Джоплін, Кейт Мун, лідер групи «Нірвана» Курт Кобейн, король рок-н-ролу 70-х Елвіс Преслі. Цей сумний перелік можна продовжити. Хіба не жахливо, що молоді, талановиті, відомі особи, твор¬чістю яких захоплювався весь світ, померли через власну безглузду недбалість?-
Ось випадок смерті від передозування наркотиками.
В тяжкому стані з сильною внутрішньою кровотечею у одну з лікарень поступив хворий 1971 року народження без роду-племені. В реанімаційному відділенні його букваль¬но витягнули із того Світу, використавши всю донорську кров, що була в наявності, примінивши дорогі медикамен¬ти, всі медичні знання і досвід. Хворий почав одужувати, і знову — кровотеча. Довелося його оперувати. Знову жит¬тя хлопця було врятовано. Його перевели в загальну пала¬ту. Все говорило про одужування, і раптом хлопець помер. Коли зазирнули під подушку померлого, то знайшли шприц із наркотичною речовиною. Це і була розгадка цієї історії.
Психолог.
Сьогодні наркоманія заполонила всі шари нашого сус¬пільства. Навіть слова з мови наркоманів увійшли до мо¬лодіжного сленгу. Напевно, вам знайомі фрази «я тащуся», «мене приколює», «я стирчу», «мене ламає зробити це». Між іншим, таке розповсюдження жаргону наркоманів свідчить про перемогу в суспільстві їхньої ідеології. Іще років двадцять тому слово «наркоман» викликало у людей відразу, страх. Хіба спало б комусь на думку жартувати на цю тему? А нині навіть у деяких відомих гумористичних програмах звучать анекдоти і навіть жартівливі моноло¬ги, герої яких наркомани. Тема наркоманії стала розва¬гою. Цікаво, чи здатні жартівники освітити з цього боку, наприклад, тему СНІДу? Гадаю, що ніхто з них не нава¬житься, а втім СНІД — закономірний наслідок вживання наркотиків.
За статистикою 80 відсотків наркоманів уражаються вірусом імунодефіциту, користуючись одним шприцом на всіх, зливаючи зілля в один посуд. Англійський вчений Джон Стіл вважає, якщо не запобігти поширенню СНІДу, епідемія цієї хвороби в найближчі 20—ЗО років може зни-щити половину населення земної кулі. Через 3—5 років СНІД стане однією з головних причин смерті людей у віці від 20 до 29 років.


В тебе прокиснет кровь твоих отцов и дедов,
Стать сильным, как они, тебе не суждено.
На жизнь, ее скорбей и счастья не изведав,
Ты будешь, как больной, смотреть через окно.
И кожа ссохнется, и мышцы ослабеют,
И скука вьется в плоть, желание губя,
И в черепе твоем мечты окостенеют
И ужас из зеркал посмотрит на тебя.

Запитайте себе, чи хочете ви відповідати цьому порт¬рету?
В усьому світі наркоманія переслідується законом — це суворе покарання для тих, хто виготовляє наркотики, хто їх реалізує і вживає.

Виступ учнів-читців.
1-й учень. 80 відсотків підлітків, які починали підроб¬ляти кур'єрами у наркоділків, вже через рік перетворюють¬ся на закінчених наркоманів.
2-й учень. Збагачення одних за рахунок здоров'я інших. Продавці наркотиків з'являються на дискотеках, в барах, в студентських гуртожитках, по можливості відві¬дують і школи.
3-й учень. У затишному куточку пропонують пакетик з білим порошком, обіцяючи «справжній, небувалий кайф за невелику платню. Головне, щоб ти узяв, щоб спробував... а тоді ти сам вже прийдеш до нього і віддаси все, що у тебе є: гроші, здоров'я, гідність, життя...
4-й учень. Тож не попадись до цих «павуків». Одер¬жавши з тебе все, що можна, вони зникнуть, залишивши тебе на краю загибелі...
5-й учень. Законом передбачено покарання за виго¬товлення, збут, зберігання наркотиків. Але, як правило, дрібні торговці сировиною відбуваються штрафами, солід¬ніші ділки сідають за грати. Проте, ані штрафи, ані роки ув'язнення, на жаль, не є відповідною платнею за сотні скалічених доль. Адже відомо, що здоров'я та життя ку¬пити неможливо.
6-й   учень. На запитання: «Як ви ставитеся до тих, хто вживає наркотики?» старшокласники відповіли так: з відразою, ненавистю — 56 відсотків; з жалем, співчуттям — 49 відсотків; із повною байдужістю —21 відсоток.
Але ніхто із опитаних школярів не виказав бажання до¬помогти наркоману, ніхто не хотів би вчитися з ним в одному класі, жити під одним дахом.
7-й учень. З наркобізнесом бореться міжнародна правоохоронна служба — «Інтерпол». Але поки люди доб¬ровільно платитимуть за наркотики, цигарки, алкоголь — смертельний бізнес процвітатиме.

Психолог.
Давайте разом поміркуємо, як запобігти поширенню цього зла.


Бесіда.
Чи можна виправдати людину, яка погодилась продава¬ти наркотики, щоб допомогти власній родині, яка перебу¬ває у злиднях?       
У чому полягає небезпека наркотиків для окремої лю¬дини і суспільства загалом?
Що потрібно зробити, щоб наркоманія зникла?
Заключне слово психолога.
Хай кількість хворих на наркоманію не збільшиться ні на одну людину! Ваше здоров'я — це здоров'я вашої май¬бутньої родини, вашого роду. Не знищіть своє родинне дере¬во. Пам'ятайте: наркотики — загибель, мученицька смерть! і якщо раптом виникне спокуса спробувати їх — пригадай сьогоднішню нашу годину спілкування...
Пам'ятка «Скажи наркотикам— «ні!»
Після години спілкування психолог роздає учням па¬м'ятки.
1. Не пробуй наркотики з цікавості або «за компанію»!
Більшість їх викликає звикання вже з першої дози.
2.    Ніколи не піддавайся на підбивання на кшталт: «Несила
спробувати? Хіба ти дитина?».
3.    Пам'ятай про те, що будь-які наркотики коштують доро¬га і, роздаючи перші безкоштовні або дуже дешеві порції, їхні розповсюджувачі чіпляють на гачок нові жертви.
4.    Якщо ти проводиш час у незнайомій компанії, то можеш
випадково привернути увагу тих, хто заробляючи собі
на «дозу», залучає до наркотиків новачків. Стережись, цих людей!
5.    Якщо знайомі на твоє наполегливе відмовляння від нар¬котиків ображаються: «Ти що не з нами?» — задумайся, чи варто продовжувати знайомство з людьми, які під¬штовхують тебе до наркотичної прірви.
6.    Якщо тобі стали відомі випадки вживання твоїми знайо¬мими наркотиків, обов'язково повідом про це дорослих.
Таким чином ти станеш на перешкоді злочину!
7.    Якщо ти став свідком, як підозріла незнайома людина
пропонує у школі якусь речовину твоїм однокласникам, обов'язково повідом про це класного керівника чи дирек¬тора. Таким чином ти станеш на перешкоді злочину!
8.    Пам'ятай, запорука твого майбутнього — твоя розваж¬ливість і дбайливе ставлення до власного здоров'я!

 

Яндекс.Метрика >