...
Ми народжені, щоб нести відповідальність за своє життя, істину, любов PDF Печать E-mail

Ми народжені, щоб нести відповідальність за своє життя,
істину, любов

(Молодіжна дискусійна студія з елементами рольової гри)

Мета: ознайомити учнів з правилами ведення дискусій; показати соціальну суть людини, її буття з погляду різних соціальних ролей; довести до свідомості старшокласників, що людина — творець Всесвіту і від неї залежить, яким буде її життя, формувати високу мовну культуру, навички цікаво говорити, встановлювати тісні стосунки зі співрозмовником.

Обладнання:
• вислови:
«Вчіться радіти життю!»
«Поспішайте робити добро!»
«Тримайтеся з гідністю за будь-яких обставин!»
(Житейська мудрість)
«Хто не вивчив людини в собі, ніколи не досягне глибокого знання людей» (Микола Чернишевський).
«Життя — не торований шлях. Воно все у вибоїнах. Якщо спіткнешся — намагайся не впасти. Підніматися буде набагато важче» (Л. Сохань).
Людина — могутній атлант.
Людина — творіння Всесвіту, вона творець Всесвіту.
•    Дев'ята симфонія Людвіга ван Бетховена.
•    Музика Вольфганга-Амадея Моцарта.

Питання для дискусії
1.    Що таке щастя? Чи щасливі ви?
2.    Що важливіше — будувати життя чи пристосовуватися?
3.    Що у вашому розумінні означає «виявляти життєву позицію» ?
4.    Чи народжується дитина людиною? {Рольова гра).
5.    Чи легко людині залишатися людиною в наш час?
6.    Яким життєвим цінностям ви віддаєте перевагу?

Хід дискусії
Учениця (під музику В. Моцарта). Хто я? Навіщо я прийшла в цей світ? Куди йде моє життя? Здавалося б, це прості запитання, але дати відповідь усе важче. Як же дізнатися, ким ми станемо? Вибрати собі спосіб життя, але що це означає? Телебачення, реклама, журнали наводять нас на думку про те, що ми повинні бути красиві, багаті, успішні. Нам потрібно мати машину, дачу, роботу і фізичну досконалість.
Кожен, хто з'явився на світ, претендує на щасливу долю. Але чому одні її мають, а інших вона вперто обминає? Що таке щастя? Як його знайти? Чи щасливі ви?
(Учні розмірковують, дискутують на цю тему.)
Психолог. Діти, сьогодні ми перебуваємо в молодіжній дискусійній студії «Погляд». Разом з нами буде працювати експерт, член національної Спілки письменників і національної Спілки журналістів України, редактор відділу національного відродження г. «Волинь» В. Штинько.
А подискутуємо ми на тему «Ми народжені, щоб нести відповідальність за своє життя, істину, любов», щоб дати відповіді на запитання, які вас хвилюють.
Сьогодні світ починає усвідомлювати, що потрібно жити за законами взаєморозуміння, взаємоповаги, терпимості. Теперішньому поколінню слід опанувати науку добра вже сьогодні, бо нинішня молодь має будувати новий світ, у якому не буде конфліктів, воєн, а всі спірні питання будуть регулюватися законами. Девізом нашої розмови нехай стануть слова Володимира Маяковського: «В зтой жизни умереть не трудно. Сделать жизнь — значительно трудней».
То, як ви думаєте, що важливіше — будувати життя чи пристосовуватися до нього?
(Учні відповідають на поставлене запитання.)
Учениця. Я дам відповідь поезією Миколи Вороного «Життя» (читає вірш).
Психолог. Василь Сухомлинський у своїй книзі «Листи до сина» писав, що людина — це передусім сила духу, уміння наказувати собі, примушувати себе.
— Що у вашому розумінні означає виявляти життєву позицію?
(Учні розмірковують, наводять приклади. Учениця читає вірш Ліни Костенко «На світі можна жить без еталонів».)
Психолог.. Жити варто за будь-яких умов, тому що внесок у життя неповторний. Життя — це ваша таємниця, але ви повинні реалізувати себе, свої внутрішні можливості, пройшовши всі його етапи: (дитинство, юність, зрілість), залишити спадщину: посадити дерево, збудувати будинок, виростити сина.
(Учениця читає вірш Василя Симоненка «Скільки б не судилося страждати».)
Психолог: Життя — як світ музики Моцарта і Бетховена.
(Звучить дев'ята симфонія Бетховена.)
Тихі та глухі звуки то зростають, то раптом вибухають. Ось усе завмерло, ніби зникло під землею. Але, накопичуючись, енергія знову проривається великою лавиною.
А от світ творів Моцарта, його спокійна глибина ніби світяться із середини. Весь світ чарівних звуків ніби зігрітий людським подихом, він схожий на кришталеву сферу, якою оточували стародавні греки у своїх легендах планети. Цей світ нічим не лякає, він іноді сумний, іноді усміхнений, іноді граційний.
Світ музики Бетховена і Моцарта як співвідношення зовнішнього і внутрішнього світу людини, Я-реального і Я-ідеального.

Ділова гра «Погляд»
Мета: з різних позицій показати соціальну суть людини, її буття.
(Учитель роздає картки соціальних ролей: історика, священика, скептика, песиміста, байдужого. Решта учнів отримує роль соціального споглядача.)
Психолог. Вам заздалегідь було відоме запитання: чи народжується дитина людиною?
Яку роль будете виконувати, ви дізнаєтеся зараз. Спробуйте зіграти свою роль так, щоб присутні могли чітко зрозуміти вашу позицію. А соціальні споглядачі повинні визначитися: з чиєю думкою вони погоджуються.
Одного разу засперечалися два мудреці з приводу того, чи народжується дитина людиною. Підслухали їхню суперечку історик, священик скептик, песиміст і байдужий та й стали переконувати.


Оптиміст. Дитина народжується абсолютно безпорадною, людське дитя — це людина в перспективі.
Історик. Щоб дитина стала людиною, потрібно багато чого: генетичних задатків, соціального оточення, виховання.
Священик. Найбільш впливає на становлення дитини виховання. Пригадайте притчу про царя Соломона і молоду матір. Коли вона звернулася за порадою до царя, з якого часу виховувати однорічну дитину, то Соломон відповів, що вона втратила рік.
Скептик. Сьогодні порада царя Соломона була б іншою, він би сказав, що жінка запізнилася на два роки. Сучасна медицина вважає, що турбуватися про психічний та фізичний розвиток дитини потрібно ще до зачаття.
Песиміст. А що робити, коли мої батьки запізнилися на багато років?
Оптиміст. Ти сам повинен працювати над своїм характером, над становленням і вдосконаленням своєї особистості.
Песиміст. Але ж загальновідома мудрість проголошує, що людину не переробиш.
Оптиміст. Людське життя визначається як зовнішніми, так і внутрішніми силами та причинами, воно не зводиться до простого втілення наших задумів. Але людина може запланувати своє життя, визначивши мету існування, вибрати шлях реалізації мети. Усе залежить від характеру людини, вольових зусиль.
Психолог. Слухали мудреці суперечку і зрозуміли, що «хто не вивчив людини в собі, ніколи не досягне глибокого знання людей». Людина — могутній атлант, на плечах якого лежить світотворення. Від того, якою виросте дитина, і залежить, яким буде її життя, життя її країни. Людина — творіння Всесвіту, вона водночас і творець Всесвіту, і тому потрібно «прожити життя так, щоб не пекла ганьба підлого минулого, щоб не було нестерпно боляче за даремно прожиті роки».
(Учень читає вірш В. Берестова «Блокада».)
Блокада. Ночь, забитое окно.
Мерцающих коптилок тускльш свет.
Из мрака возникает полотно —
Художник пишет женщиньї портрет.
Она сидела, голову склоня,
И думала в голодном полусне:
«Вот я умру... А что-то от меня
Останется на з-том полотне».
А он писал в мерцающем огне
И думал: «На войне как на войне.
Пусть я умру, но что-то от меня
Останется на зтом полотне...»
Психолог. Чи легко людині залишатися людиною в наш час?
(Роздуми учнів.)
Учень. Телебачення часто транслює низькопробні примітивні фільми, у яких, окрім насильства, нічого й не показано. І після щоденної обробки зі свідомості глядача поступово вимиваються загальнолюдські моральні цінності: співчуття, доброта, людяність, щирість.
(Слово для оцінки відповідей надається експерту. Учень читає вірш Василя Симоненка «Ти знаєш, що ти — людина».)

Психолог. Сьогодні ми маємо свою державу, хочемо жити в мирі і дружбі зі своїми сусідами. Хочемо мати багату, демократичну Україну. Багато людей нині бідують, інші — купаються в достатку. Не будемо ж безчесними й корисливими. Єднаймося, організовуймося. Хай нове тисячоліття стане тисячоліттям душі й серця. Дуже хочеться, щоб панівною була мода не тільки в одязі, а були «моди» в житті і такі, про які говорить Любов Забашта в поезії «Моди».
Є моди на зачіски,
На гострі носки в черевиках,
На декольте, на сукні
І на короткі штанці,
На плечі — вузенькі і широкі,
На вуха малі і великі,
І навіть на форму браслета
На ніжній дівочій руці.
І ми, незалежні, зайняті завжди ділом,
Хоч пізно, а все ж плетемося
У моди тієї в хвості.
Та тільки, правду кажучи, я б дуже хотіла,
Щоб стали навік панівними моди в житті:
Моди на світлі душі,
На прямоту, на сердечність,
На серце, повне щедрот...
А ще, скажімо, мода
На щиру людську бентежність.
На вічний дух непокори
До скритих лакуз і підлот.

 

Яндекс.Метрика >