...
МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН PDF Печать E-mail

МЕХАНІЗМ РОЗВИТКУ ЗАЛЕЖНОСТІ ВІД НАРКОТИЧНИХ РЕЧОВИН

Залежність стає згубною, коли вона:
1)    обмежує можливості особистості в самореалізації;
2)    негативно впливає на стосунки між людьми;
3)    руйнує сімейний бюджет;
4)    створює конфліктні ситуації між особистістю і суспільством;
5)    веде до тенденції постійного збільшення дози наркотику;
6)    спричиняє також психологічну і фізіологічну залежність.
Розвиваючись, залежність послідовно проходить кілька стадій — соціальну, психологічну, фізіологічну.
Соціальна залежність — людина ще не почала вживати наркотичні речовини, але потрапила в середовище тих, хто їх уживає. Вона переймає стиль по-ведінки, ставлення до наркотичних речовин і зовнішні атрибути групи. У такій ситуації людина часто внутрішньо вже готова почати вживання наркотичних речовин. Неодмінною умовою цієї стадії є наявність групи, де вживають ті чи інші наркотичні речовини.
Психологічна залежність — на цій стадії змінюється поведінка людини. Вона починає вживати наркотичні речовини з метою відчути певні емоції. Психологічна залежність може сформуватися навіть після одного-двох прийомів наркотичних речовин.
Фізіологічна залежність — настає після того, як організм включає наркотики у процес обміну речовин. Це — непереборна фізична потреба, яка виникає в результаті постійного або періодичного вживання наркотиків. У цьому випадку різке припинення вживання наркотичної речовини викликає фізичний розлад різного ступеня тяжкості, який називають абстинентним синдромом, або синдромом позбавлення (відміни). На цій стадії людина потребує лікування.
У чому виявляється дія наркотичних речовин на людський організм і психіку?
Як засвідчили дослідження вчених, в організмі людини є рецептори, призначені для наркотичних речовин типу морфію — так звані опіатні рецептори. Вони знаходяться на поверхні нервових клітин. Молекула морфію входить у них, як ключ у замок, і змінює роботу мозку. Пізніше в організмі людини були виділені речовини, що відповідають цим рецеп-торам, — морфоподібні пептиди, які називаються енкефалінами, та подібні до них речовини — ендорфіни.
Головний мозок сам виробляє речовини, які зв'язуються з призначеними для них рецепторами і діють на «центри задоволення» мозку, що викликає в людини почуття радості, душевного спокою, задово-лення життям, щастя. Для чого природа створила такий механізм впливу на психіку? Річ у тім, що всі поведінкові акти, які мають біологічну та соціальну обумовленість,     супроводжуються     позитивними  емоціями на момент досягнення цілі. Організм ніби сам себе стимулює на правильну поведінку. Фізіологічний механізм цього якраз і полягає в тому, що при задоволенні потреб підвищується синтез ен-дорфінів (енкефалінів), які, зв'язуючись із відповідними рецепторами головного мозку, викликають позитивні емоції. При вживанні наркотиків відбувається таке: наркотичні речовини сприймаються рецепторами як ендорфіни й енкефаліни, і наркотик імітує дію створюваних самим організмом речовин, на які розраховані опіатні рецептори. Тобто ендорфіни й енкефаліни входять у рецептори, як людина у свій дім, відкриваючи двері своїм ключем; нар-котики ж відчиняють двері відмичкою і, як злодії, входять до чужої оселі.
Люди, які вживають наркотики, значно більше ніж інші ризикують отримати ВІЛ-інфекцію, тому що цей вірус передається через кров при кількаразовому використанні того самого шприца різними людьми. А саме такий спосіб передачі вірусу імунодефіциту є найбільш поширеним у світі. Людина, котра вживає наркотики, не контролює свою поведінку: наркотики дуже сильно впливають на головний мозок та нервову систему. Під їхньою дією нервові клітини просто «згорають». Різко знижуються захисні функції організму.
Багаторазове проколювання вен може призвести до утворення в судинах тромбів і рубців. Тромби відриваються від стінок судин та починають рухатись у системі кровообігу. Потрапляючи до серця і легенів, вони можуть спричинити смерть — тромб перекриває доступ крові до життєво важливих органів. Бактерії з нестерильної голки потрапляють до кровообігу й циркулюють по всьому організму. Якщо вони вражають серцеві клапани, виникає серйозне захворювання — ендокардит, його симптоми — гарячка, слабкість, серцева недостатність, яка може призвести до смерті. Мікроби з нестерильної голки, потрапляючи до кровообігу, можуть також призвести до абсцесу мозку (симптоми — сильна гарячка, конвульсії; потім настає смерть).
У жінок, які вживають наркотики під час вагітності, здебільшого народжуються мертві або з певними вадами діти. Ось деякі з дефектів розвитку в дітей наркоманів: клишоногість, відсутність кінцівок, розщеплене піднебіння («заяча губа»), нерозвиненість внутрішніх органів.
Уживання дурманних токсичних речовин може спричинити пригнічення функції дихання, порушення серцевої діяльності, як наслідок — непритомність і навіть смерть.
При вживанні наркотиків різко порушується здатність логічно мислити, засвоювати нову інформацію та концентрувати увагу; погіршується пам'ять. Глибоко деформується особистість людини, яка вживає наркотики, розвиваються серйозні психічні захворювання. Процес деградації особистості йде дуже швидко. Наркомани у 30-40 років (якщо вони доживають до цього віку) виглядають і почуваються як 70—80-річні.
Вплив наркотичних речовин на дітей і підлітків особливо небезпечний.
Спостереження вчених виявили, що для маленьких дітей характерна відраза і байдужість до тютюну, алкоголю та наркотиків. Навіть при їх випадковому вживанні дитина надовго зберігає відразу до цих шкідливих речовин.
Для підлітків «експериментування» з наркотичними речовинами особливо небезпечне, оскільки вони часто не розуміють і повністю не усвідомлюють їхньої згубної дії і шкоди від них для свого організму. У зв'язку з фізіологічними особливостями організму підлітків наркотична залежність розвивається в них набагато швидше, ніж у дорослих.
Наркотики страшні тим, що навіть одноразове їх уживання може призвести до наркотичної залежності. Відомі випадки, коли перші ж експерименти підлітка з наркотиками закінчувалися смертю.
Наркотичні речовини мають значний вплив на психоемоційний стан підлітків, їхній характер і поведінку.
Найнебезпечнішим у плані вживання наркотичних речовин і формування шкідливих звичок є бажання підлітка якомога швидше стати дорослим, перейняти звички і поведінку старших за себе, не виглядати у їхніх очах «ще малими». (Це, за наявності алкогольного оточення, завжди приводить підлітка до вживання спиртних напоїв). Є ще один важливий фактор, який чомусь недооцінюють, — психологічний дискомфорт. Батьки, вчителі, друзі можуть помітити зміни в поведінці, характері, способі життя таких підлітків: вони починають уникати старих друзів і рідних, втрачають інтерес до навчання, спорту, можуть ставати агресивними, зухвалими.
За останні роки різко зросла кількість неповнолітніх, особливо підлітків, які вживають дурманні речовини, що викликають хворобливу пристрасть — токсикоманію. Токсикомани досягають стану сп'яніння, дихаючи аерозолями — отруйними речовинами, що випаровуються. Під час вдихання ці речовини через дихальну систему потрапляють у кров і про-никають у головний мозок. Ефірні та ацетонові сполуки змінюють процеси збудження і гальмування в корі головного мозку — виникає ейфорія. Але найстрашнішим є те, що такі сполуки спричинюють складні деструктивні зміни в клітинах печінки і нирок, які виконують функцію очищення (захисту) організму від токсичних речовин і продуктів обміну.
Уживання дурманних (нейротропних) токсичних речовин може також спричинити пригнічення дихання, порушення серцевої діяльності, а часом — непритомність і навіть смерть. Виявлено, що вдихання аерозольних речовин призводить до того, що за найменшого фізичного напруження, наприклад, на уроці фізкультури або під час танців на дискотеці, виникає критична серцева недостатність.
Отже, необхідно чітко усвідомити:
• наркотики набагато небезпечніші для дітей і підлітків, ніж для дорослих, — наркотична залежність у них може виникати вже через кілька тижнів. За незначного передозування наркотичних речовин виникають тяжкі порушення діяльності організму, які можуть закінчитися смертю через зупинку серця або дихання;
•    між наркоманією і курінням є дуже тісний зв'язок: серед наркоманів 85% тих, хто курив чи курить;
•    схильність до наркотичної залежності властива людям різною мірою, однак визначити її заздалегідь практично неможливо, тому єдиною гарантією може бути лише категорична відмова
від спроб уживання наркотичних засобів.

 

Яндекс.Метрика >