...
Люби і знай свій рідний край (пошукова гра) PDF Печать E-mail

Люби і знай свій рідний край
(пошукова гра)


Мета: збагачувати знання учнів про історію і минуле рідного краю, розвивати вміння дітей працювати із додатковою літературою, виховувати патріотичні почуття, любов до рідного краю 
План
1.    Вступне слово вчителя про значення знань з історії рідного краю.
2.    Бесіда з учнями про те, що вони знають про історію свого села.
3.    Вікторина «З історії Хмельниччини»
4.    Ознайомлення з альманахом «Перлини Чемеровеччини»

Вікторина «З історії Хмельниччини»
1.    Назвіть дату утворення Хмельницької області (тоді Кам’янець-Подільської).
До 1917 р. територія нинішньої Хмельницької області входила до складу Подільської губернії і була поділена на Кам’янець-Подільський, Летичівський, Ушицький і Проскурівський повіти. Північна її частина з повітами Старокостянтинівським, Ізяславським та західна – з Полонським та Літинським повітами належали до Волинської губернії. З 1925 р. по 1932 р. на території Вінницької області було 3 округи: Кам’янець- Подільський, Проскурівський і Шепетівський. 22 вересня 1937 р. утворено Кам’янець- Подільську область (день затвердження Центральним Виконавчим Комітетом СРСР постанови ЦВК УРСР).
2.    Скільки районів входило до складу області при її утворенні і скільки є на даний час?
Постановою ЦВК УРСР до складу Кам’янець-Подільської області було виділено 33 райони і 3 міста (м. Проскурів, м. Кам’янець-Подільський, м. Шепетівку). На даний час на території області 20 районів, 13 міст (в т. ч. 5 міст обласного підпорядкування: Хмельницький, Шепетівка, Нетішин, Славута, Кам’янець-Подільський), 24 селища міського типу, 1417 сіл (дані станом на 1 січня 1999 р.).
3.    Яку площу займає Хмельницька область? Яка кількість населення тут проживає?
Площа Хмельницької області становить 20,6 тис км. Загальна кількість населення – 1474 тис осіб, у т.ч. міське населення – 775,8 тис осіб, сільське – 698,2 тис осіб (дані на 1 січня 1999 р.) Якщо порівняти, - 1517 тис осіб на 1 січня 1995 р. – то очевидно, що нашої області теж не обминула демографічна проблема. За даними статистики смертність на Хмельниччині перевищує народжуваність. Середня густота населення становить 71,6 на 1 км.
4.    Коли і в ознаменування яких подій було перейменовано область у Хмельницьку?
Кам’янець-Подільська область як така проіснувала з 1937 р. по 1954 р.
У 1954 році з нагоди 300-річчя возз’єднання України з Росією її було перейменовано на Хмельницьку.
Саме події 1654 р. (“Березневі статті” Б.Хмельницького) зумовили увіковічнення імені гетьмана.
5.    Назвіть найдавніші міста Хмельниччини та історичні дати їх заснування.
Серед давньоруських міст, що були на території Хмельниччини, в археологічних дослідженнях і літописах згадуються Бакота (політико-адміністративний центр Дністровського Поділля), Кам’янець-Подільський, Ушиця, Каліус, Ізяслав, Хотин, Меджибіж, Полонне (І згадка – 996 р.) Це найдавніші міста (X – X ІІІ ст.), хоча деякі значно змінили свій статус за роки. Бакота взагалі була зруйнована під час набігів монголо-татар.
Пізніше – XІV – XV ст. – ряд міст (Смотрич, Бар, Меджибіж, Теофіполь) стає на позиції культурно-релігійних та ремісничних центрів (тобто це вже міста, а не лише оборонні укріплені осередки).
6. Кого ви знаєте із народних месників, козацьких ватажків, життя і діяльність яких пов’язана із історією рідного краю?
Міста Летичів, Кам’янець-Подільський, Деражня мали зв’язки з антикріпосницькою боротьбою У.Кармалюка (20-30-і роки XІX ст). Цей месник був народним героєм Поділля.
У кінці XVІ ст. багато хмельничан стало учасниками селянсько-козацького повстання під проводом С.Наливайка. Населення нашого краю брало активну участь і в подіях визвольної війни 1648 – 1654 рр., очолюваної Б.Хмельницьким. У районі Кам’янця-Подільського, під с. Жванцем, у листопаді 1653 р. королівська армія Яна Казиміра була  оточена військами гетьмана. Хмельниччиною прокотились інші козацькі повстання.
7. Плоскирів-Проскурів-Хмельницький. Обгрунтуйте походження цих назв та вкажіть дату заснування міста.
Хмельницький – обласний та районний центр. В історичних документах місто вперше згадується у 1493 р. як невеличке селище Плоскирів. Ця назва пов’язана з географічним розташуванням його в низовині, утвореній р. Плоскою. В кінці XVІІІ ст. м. Плоскирів було перейменовано на Проскурів, а в 1954 р. на Хмельницький.
8. Коли розпочалась Проскурівсько – Чернівецька операція по звільненню області від німецько-фашистських загарбників? Під керівництвом яких видатних воєначальників були звільнені головні населені пункти нашої області?
До основних подій завершального етапу Великої Вітчизняної війни в Україні відноситься Луцько-Рівненська операція (лютий-березень 1944 р.). 1- й Український фронт (Південно-Західний) під командуванням М. Ватутіна розгорнув наступ на Рівне, Луцьк, Шепетівку. Залишки угруповань німецько-фашистських військ “Південь” і “А” зазнали поразки. Внаслідок цього 20 березня 1944 р. було звільнено Вінницю. 25 березня – Проскурів. 27 березня 1944 р. війська 2-го Українського фронту форсували спочатку р. Південний Буг, Дністер. До 8 квітня було розгромлено німецькі війська в районі Тернополя і Кам’янця-Подільського, почався наступ на Чернівці. Проскурівсько-Чернівецька операція має такі хронологічні рамки : 4 березня – 17 квітня 1944 р. Під командуванням Є.О.Бєлова її і було проведено.
9. Скільки партизанських з’єднань діяло на території області в роки Великої Вітчизняної війни? Назвіть їх.
На початку Великої Вітчизняної війни на Хмельниччині почали утворюватись партизанські групи. П.С. Гаврисинський організував підпільну друкарню на Чемеровеччині. Наприкінці 1942  р. з невеликих груп виріс партизанський загін ім. Чапаєва (командир М.Т. Тоскалюк).Територія його дії – Чемеровецький, Смотрицький, Городоцький р-ни.
На Сатанівщині не давав спокою загарбникам загін ім. Ковпака.
У 1941 р. було створено міжрайонний Славутсько-Шепетівський підпільний комітет. На півночі Хмельниччини діяли загони А. Одухи (з грудня 1942 р. - загін ім. Ф. Михайлова), ім. Кармалюка,  І.Скубки, І. Шитова.
Крім названих, іще багато підпільних груп, загонів діяло на території Хмельниччини. Всі вони внесли свою частку до

 

Яндекс.Метрика >