...
Конспект уроку з технологій (11 клас) Остаточна обробка виробу. PDF Печать E-mail

Конспект уроку з технологій (11 клас) Остаточна обробка виробу.
Мета: навчальна: формування знань про процес та прийоми оздоблення;
виховна: виховання любові до праці;
розвиваюча: розвивання естетичного смаку.
Хід уроку
I. Організаційна частина
II. Актуалізація знань учнів
III. Викладення нового матеріалу

Морилками називають цілу лінійку розчинів для забарвлення дерева. Випускається морилка також і у вигляді порошку, який необхідно розводити водою, спиртом або іншими розчинниками.
Залежно від призначення, морилки випускаються трьох видів: прозорі, напівпрозорі, і непрозорі. Чим менш прозорий розчин, тим більше морилка не схильна до обезбарвлення. По вигляду рідини-основи морилки ділять на водо- і органічно розчинні.
Як же відбувається процес забарвлення? Завдяки чому морилка виділяє в структурі дерева одні деталі і приховує інші? Відповідь проста: завдяки різнорідності структури деревини.
Глянете на поперечний зріз дерева. У нім можна побачити кільця, звані камбієм і промені, що відходять від серцевини. Залежно від породи дерева, ці риси можуть бути або яскраво вираженими, або бути зовсім непомітними неозброєному оку. І всі вони мають різну щільність, а значить – і проникність для фарби. Чим вище щільність – тим менш глибоко проникає фарбувальний розчин в дерево. Морилка просочує своїми фарбувальними речовинами волокна деревини, після чого рідина-розчинник випаровується. На деревині з'являється т.з. негативний малюнок морення.
Існує і інший процес, при якому морилка протягом довгого часу взаємодіє з дубильними речовинами деревини. Такий вид забарвлення називають таким, що труїть.
Сучасна промисловість випускає безліч морилок, призначених як для забарвлення внутрішніх приміщень, так і для зовнішніх робіт. Ви можете вибрати морилку потрібного вам кольору, або отримати необхідний відтінок шляхом змішування або повторного нанесення розчину на дерев'яну поверхню. У будь-якому випадку, перед вживанням слід уважно ознайомитися з інструкцією по вживанню, оскільки різного виду морилки наносяться по-різному і мають різні терміни висихання.
Крім того, можна вибрати морилку, що поєднує в собі фарбувальні речовини, протипожежне просочення і фунгіциди – отрути, що запобігають появі комах і мікроорганізмів.
Інколи унаслідок вживання морилки дерево декілька тускніє. Це виникає через те, що при нанесенні фарби на дерево волокна можуть шершавиться і впливати на кут віддзеркалення світла. Цей недолік легко виправляється нанесенням лаку.
Щітки

Способи нанесення лаку або фарби на поверхню металу  за допомогою пензля

Є декілька спільних правил, застосовних при виборі і використанні всіх видів морилок. Перед нанесенням морилки дерев'яні поверхні слід ретельно очищати, щоб найдрібніші частки не перешкоджали вбиранню. Техніка нанесення морилки на горизонтальні поверхні передбачає триразове нанесення розчину: уздовж волокон, потім - упоперек, і на закінчення – знову уподовж. При фарбуванні вертикальних поверхонь розчин кладуть зверху – вниз. Після висихання і вбирання розчину дерево обробляють дрібним наждачним папером і очищають від пилу. Плями морилки, що потрапили на відкриті ділянки шкіри або на одяг, погано виводяться, тому при роботі з розчином необхідно використовувати рукавички і спецодяг.
Вибираючи морилку, необхідно струсити банку, щоб перемішати в розчині пігмент, і оглянути зворотну сторону кришки. По відтінку на ній можна скласти (приблизно) думку про насиченість морилки. Довіряти представленим в магазині зразкам не стоїть, оскільки вам невідомо, до якої породи деревини вони належать і скільки шарів морилки покладено. Придбану морилку краще випробувати на невеликій ділянці поверхні, щоб отримати повне уявлення про те, як вона вбирається і який відтінок додасть дереву.

IV. Практична робота.
Після завершення ваших виробів ви повинні оздобити.

V. Аналіз роботи усього класу
VІ. Підсумок уроку

 

Яндекс.Метрика >