...
Дитячий онанізм та гігієна генiталій PDF Печать E-mail

Дитячий онанізм та гігієна генiталій

Якщо раніше про дитячу мастурбацію говорилося лише у негативному аспекті, то тепер вона все частіше розглядається скоріше як позитивне, чим негативне явище. Сьогодні вона вважається нормою у статевій поведінці дитини, звичайно, за винятком тих випадків, які супроводжують психічні розлади і проявляються у демонстративній, грубій або нав’язливій формі. Природно, дорослим: батькам або педагогам, які зіштовхнулися з дитячою мастурбацією, важливо розібратися в її причинах і особливостях: епізодична вона або регулярна, нав’язлива або безпідставна. Це потрібно не для того, щоб викорінити «дурну» звичку, а щоб уникнути можливих ускладнень.
Мастурбацію (онанізм) можна спостерігати у дошкільнят. Дівчинка тримає руки під платтячком, замовкає, зосереджується, на раптове запитання чи зауваження лякається, виправдовується тим, що начебто ніжка свербить чи трусики затісні? Дитина може отримувати сексуальне задоволення від ритмічного тертя об коліно батька, який розгойдує її, тримаючи на колінах.
За даними американських дослідників, мастурбація спостерігається у 16% дітей дошкільного віку. У більшості випадків вона минає безслідно, проте в декого затримується аж до перших статевих контактів. Особливо у тому разі, коли з дитиною не велася ніяка робота.
Із-за неправильного розуміння психологічного коріння дитячого онанізму довгі роки його прояви вважалися хворобливими відхиленнями від норми. А сучасні психоаналітики пояснюють це зовсім інакше. Новонароджений у перші роки життя звикає до того, що всі його основні задоволення: їжа, тепло тощо залежать не стільки від нього самого, скільки від оточуючих його батьків, до яких він прив’язаний. Дорослішаючи, дитина починає вивчати своє тіло. І несподівано виявляє, що є одне задоволення, яке йому доступне і без втручання дорослих. Періодично відчувати такі емоції, виявляється, йому необхідно для формування і підтримки відчуття власної автономії і безпеки. Недолік подібних настроїв, встановили учені, стає передумовою для виникнення у зростаючої особистості відчуття власної безпорадності і надмірної залежності.
Так чи потрібно дорослим реагувати на таку поведінку дітей? Доктор психологічних наук І.М. Старіков вважає, що звичайно ж, необхідно, але при цьому дуже важливо зосередити увагу дітей не на самому факті того, що трапилося, а на змісті того, що відбувається. Дитині потрібно дати зрозуміти, що оголяти або чіпати свої геніталії у присутності інших людей непристойно, при такій оцінці його поведінки малюку як би дається неявний дозвіл іноді одержувати самозадоволення наодинці. У результаті зміна фаз сексуального розвитку протікає природно, і виникаючий підвищений інтерес до свого заднього проходу або ранній онанізм зникають самі по собі. А ось зайве зосередження уваги на тому, що трапилося, і тим більше покарання за це, дуже небезпечні. Вони травмують психіку дитини, заганяють те, що відбувається у підсвідомість і можуть негативно проявлятися на пізніших фазах сексуального розвитку у період повної статевої зрілості.
Психіатри зазначають, що дефіцит тепла батьківського дому породжує в дитини почуття страху, самотності, беззахисності. Через тривожні переживання дитина шукає втіху у власному тілі. А.І. Захаров пов’язує мастурбацію у дівчаток з малим емоційним контактом з батьком, у хлопчиків – з матір’ю.
Мастурбація також може виникати через порушення гігієнічних норм у догляді за дитиною: свербіж у статевих органах унаслідок забруднення чи глистів. Тому мати повинна стежити за особистою гігієною доньки й поступово привчати її до догляду за власним тілом. Якщо є підозра на гельмінти, важливо провести дегельмінтуацію, одягати не тісну білизну, забезпечити раціональне харчування. У Шотландії існує спосіб кастрації молодих баранів: на їхні яєчка одягається хутряний мішечок, і за декілька днів вони стають неспроможними дати потомство. Тож батькам хлопчаків слід взяти до уваги, що якщо вони бажають у віддаленому майбутньому мати онуків ? неможна допускати перегрівання статевих органів своїх маленьких синів.

Статеве виховання. Навчальний посібник з питань здійснення статевого виховання дітей від народження до юнацького віку.  Миколаїв «Прінт-Експрес», 2010. - 112 с., ілюстр. © Л.М. Олійник, 2010 Всі інші матеріали по статевому вихованню належать даному автору.

Література

1. Бовуар С. де. Второй пол. Т. 1 и 2: Пер. с франц./Общ. ред. и вступ. ст. С.Г. Айвазовой, коммент. М.В. Аристовой. — М.: Прогресс; СПб.: Алетейя, 1997. - 832с.
2. Гаубаса С.М. Особливості статевого виховання дітей різного віку в сучасних умовах // Все для вчителя, 2003. – № 29. – С. 22-25.
3. Коцур Н.І. Пізнай себе: метод. посіб. / Н.І. Коцур, Л.С. Гармаш: Переяслав-Хмельницький держ. педагогічний ін-т ім. Г.С. Сковороди – Переяслав-Хмельницький: Освіта, 2000. – 56 с.: (За здоровий спосіб життя).

 

Яндекс.Метрика >