...
Шпаргалка: Поняття і зміст розрахункових правовідносин та відповідальність в даній сфері. PDF Печать E-mail

Шпаргалка: Поняття і зміст розрахункових правовідносин та відповідальність в даній сфері.

Розрахункові правовідносини — це такі, що виникають між організаціями в процесі здійснення розрахунків у безготівковому порядку через кредитні установи.
Залежно від форми використання грошових коштів розрізняють 2 сфери розрахунків:
1.    сфера готівкових розрахунків
2.    сфера безготівкових розрахунків, яка обслуговується платіжними засобами в депозитній формі та в формі комерційних боргових зобов’язань. До них відносять також міжбанківські розрахунки, які обслуговують в-ни між банками, і міжгосподарські розрахунки між клієнтами банків.
Готівкові розрахунки — це платежі готівкою підприємств, підприємців та фізичних осіб за реалізовану продукцію і за операціями, які безпосередньо не пов’язані з реалізацією продукції та іншого майна.
Безготівкові розрахунки — це грошові розрахунки, за яких платежі здійснюються без участі готівки перерахуванням коштів з рахунка платника на рахунок отримувача грошей або зарахуванням взаємних вимог.
Порядок проведення розрахунків регулюється законодавством. Це означає, що сторони в розрахункових відносинах повинні чітко виконувати встановлені приписи. Однак відповідно до вимог законодавства необхідним юридичним фактом для виникнення розрахункових правовідносин є договір на розрахунково-касове обслуговування.
Отже, розрахункові правовідносини регулюються як цивільно-правовими, так і фінансово-правовими нормами. Договірні відносини і відносини між продавцем і покупцем, які укладають договори про продаж продукції, надання послуг або виконання робіт, при проведенні розрахункових операцій, а також відносини з приводу відкриття рахунків у кредитній установі, які регулюються цивільно-правовими нормами. Відносини, що виникають внаслідок діяльності кредитних установ, регламентація прав і обов’язків власника рахунка і банку регулюються фінансово-правовими нормами і мають імперативний характер, що не дає змоги сторонам чинити за своїм волевиявленням.
Відповідальність: за господарським кодексом – за порушення строків розрахунків сплачується пеня, яка встановлюється за згодою сторін; за КУпАП – за порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг накладається штраф на осіб, які здійснюють розрахункові операції, від двох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб — від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Яндекс.Метрика >