...
Шпаргалка: Поняття валюти та валютних операцій та відповідальності за порушення валютного законодавства. PDF Печать E-mail

Шпаргалка: Поняття валюти та валютних операцій та відповідальності за порушення валютного законодавства.

Декрет КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" визначає порядок і принципи валютного регулювання в Україні. Валюта України — грошові знаки у вигляді банкнотів, казначейських білетів, монет та в інших формах, що перебувають в обігу та є законним платіжним засобом на території України, а також вилучені з обігу або такі, що вилучаються з нього, але підлягають обміну на грошові знаки, які перебувають в обігу, кошти на рахунках, у вкладах у банківських та інших кредитно-фінансових установах на території України.
Валютними операціями називають певні банківські та фінансові операції, пов'язані з переходом права власності на валютні цінності. За законодавством до валютних операцій належать операції:пов'язані з переходом права власності на валютні цінності, за винятком операцій, що здійснюються між резидентами у валюті України; пов'язані з використанням валютних цінностей у міжнародному обігу як засобу платежу з передаванням заборгованостей та інших зобов'язань, предметом яких є валютні цінності; пов'язані із ввезенням, переказуванням і пересиланням на територію України та вивезенням, переказуванням і пересиланням за її межі валютних цінностей. Учасниками валютних операцій є НБУ, валютні біржі, банківські установи, підприємства та кредитно-фінансові установи, що здійснюють зовнішньоекономічні операції, фізичні особи, валютні брокерські фірми. Дана діяльність здійснюється на основі ліцензії НБУ. Залежно від тривалості дії ліцензій, характеру і тривалості валютних операцій можуть видаватися індивідуальні та генеральні ліцензії на здійснення валютних операцій.
Питання відповідальності за порушення валютного законодавства регулюється Положенням «Про валютний контроль». Види порушень:1. Здійснення банками операцій з валютними цінностями без одержання генеральної ліцензії Національного банку тягне; 2. Здійснення резидентами і нерезидентами операцій з валютними цінностями, що потребують одержання ліцензії Національного банку; 3. Торгівля іноземною валютою банками зв'язку без одержання ліцензії Національного банку та (або) з порушенням порядку й умов торгівлі валютними цінностями; 4. Невиконання резидентами вимог щодо порядку та строків декларування валютних цінностей; 5. Одержання резидентами кредитів, позик в іноземній валюті від нерезидентів без реєстрації в Національному банку договорів, які передбачають виконання резидентами боргових зобов'язань перед нерезидентами.
До резидентів, нерезидентів, винних у порушенні правил валютного регулювання і валютного контролю, застосовуються такі міри відповідальності (фінансові санкції). Як правило це штрафи, еквівалентні сумам валютних цінностей, які використовувались при розрахунках або штрафи встановлені НБУ.Санкції застосовуються НБУ, ДПАУ та іншими органами, до компетенції яких це належить.

 

Яндекс.Метрика >