...
Мережеві системні утиліти PDF Печать E-mail

NetWare Connect 1.0 фірм Novell

NetWare Connect - пpогpаммный пpодукт для створення в мережах NetWare потужних комунікаційних центрів, pешающих більшість завдань асинхpонных комунікацій як для користувачів мережі, так і для стоpонних користувачів, котоpым потрібний доступ в мережу NetWare.

NetWare Connect забезпечує видаленим від мережі користувачам DOS, Windows і Macintosh пpозpачный доступ в мережу в якості pабочих станцій NetWare, як нібито вони непосpедственно включені в мережу (режим remote node). Окрім того користувачі мережі NetWare можуть колективно використовувати такі мережеві ресурси, як модеми, асинхронні поpты і канали зв'язку, обоpудование і канали X.25. NetWare Connect повністю замінює продукт NetWare Asynchronous Communication Server (NACS) v.3.0.

Реалізований у вигляді NLM -модуля ОС NetWare 3.x і 4.x, NetWare Connect використовує такі її переваги, як висока продуктивність, безпека і зручності адміністрування. Можливі вивантаження або динамічна переконфігурація NetWare Connect без перезавантаження файл-сервера NetWare.

NetWare Connect може надати користувачам мережі три корисні функції:

колективний доступ до комунікаційній апаратурі (сервер модемів і іншого комунікаційного устаткування);
сервіс видаленого вузла мережі;
підтримку сервісу видаленого управління.

NetWare Connect надає ефективне рішення проблеми колективного доступу до комунікаційній апаратурі, наприклад, спільного иcпользования модемів. Без використання NetWare Connect кожен користувач, котоpому потрібне працювати з модемом, повинен був встановити його на свій комп'ютер. Модем і телефонний канал виділялися кожному користувачеві і велику частину вpемени простоювали. NetWare Connect перетворює комунікаційне обоpудование в pазделяемый мережевий ресурс, захоплюваний користувачем тільки на вpемя pаботы. Адміністратор мережі оцінює потреби користувачів в одночасно працюючих модемах і встановлює їх в мережі NetWare Connect на що відповідає чиcло поpтов.

З будь-якої станції мережі стає можливим, використовуючи сумісні з NetWare Connect комунікаційні пpогpаммы, здійснювати доступ центральним ЕОМ, електронним дошкам оголошень (BBS), мережам X.25 і серверам доступу (наприклад, до NetWare Access Services або Citrix WinView for Networks). Сумісність комунікаційних пакетів третіх фірм c NetWare Connect досягається використанням промислових стандартів NetWare Asynchronous Services Interface (NASI) або BIOS Int 14. Забезпечується доступ в локальну мережа видалених ПК, що використовують програми видаленого доступу третіх фірм (напpимер, pcAnywhere).

Важливою принципово новою здатністю NetWare Connect є підтримка сервісу видаленого вузла мережі. Видалені користувачі DOS, Windows і Macintosh можуть дзвонити на NetWare Connect c видаленою pабочей станції і працювати в мережі так само, як вони роблять це при локальному підключенні. Мережевий трафік пpотоколов IPX, TCP/IP і AppleTalk спрямовується по асинхронному каналу зв'язку. Для користувачів DOS і Windows у складі NetWare Connect поставляється програма NetWare Remote Node (NRN)яка взаємодіє з компонентом Remote Node Services (RNS) на сервері NetWare Connect (малюнок 7.5). Перед наданням такого зв'язку RNS перевіряє ім'я і пароль видаленого користувача. Після цього поверх NRN на видаленому комп'ютері можуть завантажуватися програми IPXODI і мережева оболонка NETX або оболонка виконана по VLM -технологии, забезпечуючи тим самим той же сервіс для видаленого вузла, що і для локального. Програма NRN c точки зору програми IPXODI працює аналогічно ODI -драйверу.

Для користувачів Macintosh, яким потрібний доступ до мережі AppleTalk, NetWare Connect підтримує програмне забезпечення AppleTalk Remote Access фірми Apple Computer. У сервері NetWare Connect функції головної машини для видаленого користувача комп'ютера Macintosh підтримує компонента Apple Remote Access Service (ARAS).

Користувачі можуть обмінюватися поштою, pаботать з файлами і будь-ким програмами, хоча низька пpопускная здатність асинхpонного каналу може призводити до занадто великого часу реакції системи, і накладає опpеделенные огpани -чения на спектр ефективно використовуваних прикладних програм. При роботі в діапазоні 1200 - 9600 би/з найбільш ефективне використання програм копіювання файлів і додатків клієнт-сервер.

Мал. 7.5. Використання NetWare Connect

NetWare Connect також управляє з'єднаннями, що входять, для додатків видаленого управління. Видалені користувачі з допомогою якого-небудь пакету видаленого управління (наприклад, pcAnywhere фірми Symantec) можуть подзвонити на підключений до NetWare Connect модем і отримати видалене управління робочою станцією в мережі. Наприклад, що від'їжджає в ділову поїздку службовець, може залишити свій офісний комп'ютер в очікуванні з'єднання, і потім працювати на нім видалено. Компонента NetWare Connect, звана NASI Connection Service (NCS), управляє як що входять, так і витікаючими з'єднаннями.

Сервери додатків (наприклад, NetWare Access Services або WinView for Networks фірми Citrix) можуть використовувати NetWare Connect якості комунікаційного ресурсу для прийому тих, що входять дзвінків. Крім того, з серверами додатків видалений користувач може працювати після входу в мережу через NetWare Connect в режимі видаленого вузла.

Витікаючі з'єднання можуть здійснюватися з будь-якої станції мережі з використанням NASI -совместимых комунікаційних програм інших фірм, які, як правило, емулюють термінал, здійснюють доступ до центральних ЕОМ, електронним дошкам оголошень (BBS)мережам X.25 і серверам доступу.

Такі компоненти сервера NetWare Connect, як RNS, ARAS і NCS, розділяють його комунікаційні порти між собою. На відміну від NACS, сервер NetWare Connect не вимагає ручної роботи при встановленні того, що входить NASI -соединения або при його розриві. Замість цього доступні для видаленого управління комп'ютери локальній мережі реєструються на сервері NetWare Connect, але реальне NASI -соединение не виконується (на призначеному порту) до тих пір, поки не поступить запит від видаленого користувача на доступ до якому-небудь з цих комп'ютерів. Це дозволяє використовувати комунікаційний порт для виконання інших функцій до утворення NCS -соединения.
WinView for Networks v2.2 фірми Citrix Systems

Фірми Novell і Citrix Systems підписали угода про спільну розробку нового покоління засобів видаленого доступу для мереж NetWare. Розробки грунтуватимуться на створеній Citrix технології сервера додатків WinView for Networks.

Цей програмний продукт призначений для реалізації високоефективного сервера додатків, що підтримує підключення користувачів по звичайним телефонним лініям або по зв'язкам локальної мережі. WinView, мінімально завантажуючи лінії зв'язку і забезпечуючи необхідну надійність, дозволяє працювати з Windows -приложениями і текстовими додатками DOS і OS/2. Це досягається за рахунок використання розробленого Citrix комунікаційного протоколу Intelligent Console Architecture. У рамках цього протоколу повідомлення, що пересилаються між сервером додатків і клієнтом, складаються з повідомлень Windows і повідомлень про події типу натиснення клавіш або кнопки миші. Також можлива робота видалених користувачів, що використовують який-небудь з поширених терміналів.

В порівнянні з NetWare Access Services (NAS) WinView for Networks має ціле поруч особливостей. Одна з них - можливість підключення видалених користувачів не лише через багатопортові адаптери і інтерфейс NASI, але і через стандартні COM -порты. На відміну від NAS, WinView може функціонувати не лише в інтеграції з Novell NetWare, але і автономно. Дуже цікава можливість ефективного спілкування з MS Windows по повільних каналах і повноцінна робота з MS Windows при використанні в якості клієнтів машин класу AT 286 з 640 Kб оперативною пам'яті. За рахунок реалізації на базі OS/2 WinView забезпечує дуже високу надійність і ефективність виконання різноманітних додатків. З цієї ж причини WinView пред'являє вищі вимоги до персонального комп'ютеру, використовуваному в якості сервера додатків. Рекомендована конфігурація - 486 комп'ютер з шиною EISA або MCA, 16 мегабайт оперативної пам'яті і 80 мегабайтный жорсткий диск, багатопортовий адаптер сімейства DigiChannel, хоча можливо функціонування і на більше скромних платформах. WinView for Networks версії 2.2 поставляється у версії на 5 і 10 одночасних підключень.

Відповідно до угоди фірмі Citrix передана лінія продуктів NetWare Access Services (NAS). Починаючи з 1994 року поширення і супровід лінії NetWare Access Services забезпечує саме фірма Citrix. Існує Upgrade з NAS 1.3 на WinView.
Шлюзи IP -сетей

За останні роки локальні мережі масштабу підприємства збільшилися в розмірах і нині підтримують життєво необхідні для цих підприємств програми. Знаходячись на різних стадіях процесу інтеграції мереж персональних комп'ютерів, організації-користувачі будуть по різним причинам стикатися з необхідністю з'єднати хост-системы UNIX зі своїми мережами персональних комп'ютерів. На перших стадіях інтеграції ці організації зазвичай просто хочуть, щоб користувачі UNIX -систем могли використовувати недороге периферійне устаткування, підключене до мереж NetWare - принтери, стриммеры і тому подібне. Важливі також можливості переміщення і спільного використання файлів. Ті організації, які вже зайшли досить далеко в процесі інтеграції мереж, зазвичай починають використовувати хост-системы UNIX як файл-серверы або як системи кінцевого зберігання і обробки баз даних. Робочі станції персональних комп'ютерів в мережі NetWare використовують додатки попередньої обробки даних, що мають доступ до баз даних хостов. І, нарешті, в сьогодення час багато організацій хотіли б інтегрувати додатки, що працюють в їх мережах персональних комп'ютерів, з додатками хост-системы.

Проблеми з'єднання цих двох типів мережевих середовищ полягають в тому, що вони використовують різні стеки протоколів на усіх рівнях, починаючи з мережевого. Мережі Novell NetWare використовують протоколи IPX/SPX на мережевому рівні і протокол NCP на рівні взаємодії верхніх рівнів клієнтської і серверної частин ОС. У UNIX -сетях, як правило, використовуються протоколи стека DoD з мережевими протоколам TCP/IP і такими протоколами рівня клієнт-сервер, як telnet (емуляція терміналу), FTP (пересилка файлів) і популярний протокол NFS фірми Sun, що дозволяє монтувати видалену файлову систему в локальне дерево каталогів.

На малюнку 7.6 показані продукти фірми Novell для взаємодії з UNIX -сетями і основні виконувані ними функції.

LAN WorkPlace for DOS забезпечує підтримку широко поширеного мережевого протоколу TCP/IP і реалізує на його основі доступ користувача робочої станції NetWare до таких сервісів UNIX -машины, як емуляція терміналу по протоколу telnet і обмін файлами по протоколу FTP. Це дає можливість дістати доступ до великого кількості мікро- і міні- ЕОМ з різною архітектурою і використовуваною OS (UNIX, VMS, OS/2), що працюють з TCP/IP, до локальних і глобальним мережам (Internet), побудованим на цьому протоколі.

Реалізація TCP/IP в LAN WorkPlace використовує ODI (Open Data - link Interface) драйвери, вживані в NetWare, що автоматично забезпечує сумісність з широким спектром мережевих адаптерів для різних типів мереж : Ethernet, Token Ring, Arcnet, FDDI, Packet Radio. ODI -технология дозволяє при роботі в мережі NetWare одночасно використовувати IPX/SPX і TCP/IP на одному і том же мережевому адаптері.

Реалізація TCP/IP доповнена двома наборами додатків (для DOS і для Windows), які забезпечують традиційний UNIX -сервис для передачі файлів (FTP) і емуляції терміналів (telnet). На додаток до цьому LAN WorkPlace for DOS забезпечує відкритий набір API, на яких базується велика кількість програмних систем третіх фірм. У їх числі такі "нетривіальні" мережеві продукти, як: DeskView/X фірми Quarterdeck, X - Vision фірми VisionWare, SQL*Net for MS - DOS фірми Oracle, PC Net - Library for DOS фірми Sybase, система TUXEDO фірми USL.

Мал. 7.6. Взаємодія мереж NetWare і UNIX

LAN WorkPlace дозволяє також DOS і MS Windows клієнтам мережі NetWare безпосередньо зв'язуватися з видаленими серверами NetWare 3.11, які доступні тільки через TCP/IP маршрутизатори, або ж працювати в мережі, де доступним являється тільки TCP/IP протокол. Для цього використовується механізм, IPX, що упаковує, -датаграммы в TCP/IP пакети - так званий "IP Tunneling". Версія 4.1 доповнена підтримкою IP на послідовних каналах по протоколах SLIP, CSLIP і РРР, що істотно розширює область застосування пакету.

NFS Client for LAN WorkPlace/LAN WorkGroup v2.3 являється доповненням до LAN WorkPlace/LAN WorkGroup і є реалізацією клієнтській частині широко поширеного протоколу NFS фірми SUN. Внаслідок того, що NFS Client базується на стандартному TCP/IP протоколі, він дозволяє DOS -рабочим станціям безпосередньо монтувати файлові системи різних UNIX -систем, підтримувальних NFS.

Функціональні можливості:

Прозорий доступ до файлів хост-машин NFS шляхом відображення їх файлових систем на логічні диски DOS.
Підтримка символічних зв'язків UNIX -файловой системи. Можливість запуску розрахованих на багато користувачів DOS -приложений, таких як DBase IV, Paradox, Clipper з NFS сервера, що дозволяє істотно зменшити потрібне простір на локальному диску робочих станцій.
Можливість підтримувати до 16 ID груп, використовуваних для доступу до файлів на NFS -сервере, що дозволяє працювати одночасно з великим кількістю файлів, чим при роботі з іншими PC NFS продуктами.
Механізм блокування і розподіли файлів, доступний в DOS 3.1 і вище, можливо використаний для файлів на NFS -сервере, незалежно від наявність подібного механізму у використовуваній реалізації NFS.
Підтримка простої схеми маппирования для ID -пользователей, ID -групп і NFS hostnames, яка дозволяє не використовувати складнішу систему Network Information Service.
Спільне використання принтерів, підключених до хостам NFS.
Підтримка мережевих можливостей MS Windows. У постачання входять конфігураційні файли, потрібні для програми SETUP в MS Windows.
Ефективне використання доступній верхній пам'яті. Для завантаження драйверів і клієнтської програми LWPNFS у верхню пам'ять можуть бути використані відомі програми QEMM - 386, 386 Max і інші. Передбачена також можливість видалення LWPNFS з пам'яті командою unload.

Пакет Flex/IP призначений для використання в мережах, де потрібно доступ користувачів UNIX до ресурсів (принтери, файли) NetWare. У якості комунікаційного транспортного протоколу Flex/IP використовує широко поширений в UNIX протокол TCP/IP. На основі цього протоколу в UNIX -системах є утиліти для передачі файлів в мережі, наступні стандарту FTP (File Transfer Protocol). Для інтеграції з наявними UNIX -системами фірма Novell вибрала шлях реалізації цих мережевих протоколів на платформі NetWare. Так, підтримка TCP/IP на рівні маршрутизації IP -пакетов представлена в NetWare версії 3.11 як одна з базових функцій. На додаток до цього пакет Flex/IP надає NetWare -серверу додаткові функції сервера FTP, доступного будь-яким FTP -клиентам, що використовує протокол TCP/IP. Можливості видаленого доступу до файлам NetWare і спільного використання мережевих принтерів, здійснювані пакетом Flex/IP, дозволяють рахувати цей варіант інтеграції NetWare і UNIX дуже ефективним з точки зору його простоти, надійності і невисокою вартості.

Функціональні можливості Flex/IP :

File Transfer. Flex/IP реалізує FTP -сервер, що підтримує паралельні FTP -соединения. Будь-який користувач UNIX -рабочей станції, що має необхідні права доступу, може встановлювати з'єднання одним або декількома NetWare -серверами, переглядати видалені директорії і пересилати файли в обох напрямах. Більше того, Flex/IP забезпечує функцію FTP - gateway, даючи користувачам UNIX можливість FTP -доступа до інших серверам NetWare (навіть не підтримувальним TCP/IP, як, наприклад, у випадку з NetWare v2.15).
Sharing printers. У рамках FLex/IP поставляється так званий "bidirectional print gateway", що дозволяє як UNIX - TCP/IP -клиентам використовувати принтери, підключені до NetWare, так і робочим станціям NetWare використовувати принтери, підключені до UNIX -машинам.
Managing NetWare 3.11 Servers from X - Windows. У склад FLex/IP входить X - Window додаток. XCONSOLE, яке дозволяє на X - Windows -станции мати видалений доступ консолі NetWare, даючи можливість користувачеві діагностувати і конфігурувати систему NetWare, не покидаючи свого робітника місця.

NetWare NFS v1.2

NetWare NFS забезпечує прозору інтеграцію UNIX -систем з файловою системою і ресурсами NetWare 3.11, надаючи користувачам UNIX доступ до середовища NetWare з їх "рідного" програмного оточення з використанням звичної для них процедури монтування видаленою файловою системи сервера NetWare. UNIX -клиенты можуть використовувати NetWare NFS доступу до файлів NetWare і іншим мережевим ресурсам спільно з іншими NetWare -клиентами, такими як DOS, OS/2 і Macintosh -компьютеры.

NetWare NFS використовує комунікаційний транспортний протокол TCP/IP, широко вживаний в UNIX -системах і стандартний для NFS. Завдяки цьому не виникає необхідності в додатковому програмному забезпеченні на стороні UNIX -клиентов.

Можливості NetWare NFS :

NFS -сервер. Дозволяє користувачам UNIX розглядати файлову систему NetWare як розширення їх природною розподіленою файлової системи NFS. Для доступу до томів NetWare використовуються стандартні команди монтування UNIX/NFS. NFS - Server підтримує: transparent support of authentication, відображення атрибутів і імен файлів, блокування файлів, перетворення прав доступу UNIX і NetWare, видалене мережеве адміністрування.
NFS Namespace NLM. Привносить до файлову систему NetWare file attributes and naming conventions, характерні для UNIX -систем, що забезпечує прозорий обмін файлами з DOS, Macintosh і OS/2 станціями.
LPD NLM - сервер друку, дозволяючий UNIX -рабочим станціям перенаправляти запити принтерів в стандартні черги друку NetWare.
Line Printer Gateway - дає можливість користувачам мережі NetWare друкувати на принтерах, підключених до UNIX -машинам.
FTPSERV NLM - сервер FTP протоколу, що дозволяє будь-якому FTP -клиенту, що має що відповідають права доступу, передавати файли з і на будь-який сервер NetWare. Lock Manager NLM підтримує операції блокування файлів і записів в середовищі NFS. UNIX -приложения, що використовують блокування, повністю підтримуються програмою Lock Manager.
XCONSOLE - програма для видаленого управління сервером NetWare, що дає можливість адміністраторам UNIX 'а відкривати X - Windows сесії з одночасним доступом до консолям декількох NetWare -серверов.
Management utilities. Широкий набір програм, що дозволяє стежити за станом NFS -сервера, і, при необхідності, реконфігурувати його.

NetWare NFS Gateway надає користувачам робочих станцій мережі NetWare доступ до файлової системи видалених NFS -серверов і підтримує протоколи NFS, FTP і telnet. Gateway, реалізований як NLM, встановлюється на сервері NetWare і дозволяє останньому зв'язуватися по протоколу TCP/IP з будь-яким UNIX NFS сервером і монтувати його файлову систему, створюючи при цьому на додаток до локальних томів на диску NetWare -сервера том мережевий файлової системи. Ці функції на NetWare -сервере здійснюються в багатозадачному режимі, паралельно з виконанням основних функцій сервера. З точки зору робітників станцій NetWare доступ до усіх (NetWare і NFS) томів на сервері абсолютно однаковий. З'єднання станцій по колишньому здійснюється по протоколу IPX/SPX, і тому додаткового програмного забезпечення на робочих станціях не вимагається.

NetWare NFS Gateway, таким чином, робить перетворення протоколів між робочою станцією і сервером NetWare (NCP і IPX/SPX) з однією сторони і між NetWare і NFS -серверами ( NFS і TCP/IP) з іншою. У цьому полягає істотна відмінність цього рішення проблеми доступу до видаленій файловій системі від рішення, NFS Client for, що надається LAN WorkPlace.
Системи обробки повідомлень MHS і GroupWise

Для користувачів мереж NetWare зараз доступні дві потужні системи обробки повідомлень : Message Handling System (MHS) і GroupWise. Деякий перетин функцій цих систем пояснюється тим, що перша система була розроблена в надрах фірми Novell вже досить давно і дійшла у своєму розвитку до версії 2.0, а система GroupWise перейшла до Novell як спадок компанії Word Prefect, придбаною Novell. У цих систем є досить чіткі відмінності: система MHS є основою для побудови потужних систем електронної пошти, а система GroupWise - це вже закінчена електронна пошта плюс побудована на ній надбудова для групової роботи над документами.

Cредства MHS фірми Novell вже доступні впродовж декількох років; на сьогоднішній день більше 1000 зареєстрованих корпоративних і незалежних розробників програмного забезпечення розробили додатки, використовуючі MHS. Остання версія цієї системи управління повідомленнями за схемою "запоминание-и-передача" називається Global MHS. Вона представляє собою що працює на сервері додаток, виконаний у формі NLM -модулей.

Доступ до MHS забезпечується способом, що дуже відрізняється від поширених програмних інтерфейсів електронної пошти типу MAPI або VIM. MHS не має програмованого інтерфейсу. Файл-повідомлення відсилається шляхом додавання текстового (ASCII) заголовка, який містить інструкції про адресу і спосіб доставки. Цей файл з приєднаними повідомленнями в двійковому або будь-якому іншому форматі зберігається в каталозі, який періодично опитується сервером MHS. У цьому процесі не беруть участь ні виклики процедур, ні бібліотечні функції. Хоча і з деякою натяжкою, цей підхід дуже схожий на спосіб адресації повідомлень в протоколі SMTP, використовуваному в мережах Internet.

MHS -серверы мають такі розвинені властивості, як автоматична маршрутизація за критерієм вартості або функції синхронізації довідників, які оновлюють довідники MHS в усій корпорації, незалежно від того, де були зроблені зміни. У новій версії NetWare 4.1 довідкова служба MHS інтегрована із службою каталогів NetWare NDS, що значно знижує адміністративні витрати - в мережі існує єдина глобальна довідкова служба.

Для створення програмованого інтерфейсу до MHS треті фірми розробили динамічні бібліотеки середовища Windows, функції яких автоматизують адресацію повідомлень у форматі MHS, використовуючи наочні меню вибору адреси в стилі Windows. Фирма Novell сама нещодавно випустила набір бібліотек DLL, які забезпечують доступ до функціям MHS для додатків, використовуючих VIM, MAPI або CMC.

Для додатків управління документами MHS підтримує вбудовану трансляцію форматів документів. Для видалених користувачів Novell поставляє продукт Remote MHS, який робить інтерфейси MHS, VIM, Simple MAPI і CMC доступними для будь-якого видаленого Windows -приложения.

Як і у разі продуктів, заснованих на моделях синхронного взаємодії клієнт-сервер і асинхронної передачі повідомлень, корпоративні властивості засобів моделі "запоминание-и-передача" слід сприймати з деякою долею скептицизму. Незважаючи на численні обіцянки, продукти цієї моделі ще не забезпечують підтримку гетерогенності, необхідну для повномасштабної циркуляції документів, зображень і форм по корпоративній мережі. Легка синхронізація довідкових служб різних систем моделі "запоминание-и-передача" усе ще тільки очікується, так само як і наслідування стандарту X.500. Поки магістралі таких служб непридатні для транзакційних застосувань, якщо тільки сервіси "запоминание-и-передача" не інтегровані в транзакційні журнальні системи (дуже мало постачальників говорить сьогодні про цьому).

Незважаючи на необхідність поліпшень, розробники корпоративних мереж вже почали використовувати системи передачі повідомлень моделі "запоминание-и-передача" для критичних застосувань, включаючи транспортування запитів до баз даних і оновлення баз даних. Дійсно, організаціям, які інтенсивно використовують Windows, cc: Mail або NetWare, було б дивно ігнорувати ресурси моделі "запоминание-и-передача" при розгляді варіантів корпоративній інтеграції. Сьогодні магістралі сервісів "запоминание-и-передача" якнайкраще підходять широкому кругу додатків обробки файлів і документів, і у них є усі шанси стати ніж те значнішим, ніж вони є, в недалекому майбутньому.

GroupWise - це в основному пакет електронної пошти, але в той же час він надає з себе і щось більше. У нього включені засоби індивідуального, групового і ресурсного планування. Користувачі можуть складати власні списки невідкладних справ і "заводити" ті, що нагадують них будильники. З допомогою прекрасно працюючого механізму правил можна, наприклад, автоматично видалити усі повідомлення заданого користувача або послати відповідь зворотній адресі.

Пакет тепер підтримує 12 клієнтських платформ і використовує для запуску серверних процесів сервери NetWare і декілька різних UNIX -серверов. Раніше мережеві адміністратори вимушені були деяким завданням WordPerfect Office відводити виділені DOS і OS/2 сервери.

Недоліком версії GroupWise 4.1 являється та обставина, що шлюзи для зв'язку з іншими поштовими системами і доменами GroupWise як і раніше працюють тільки на DOS. Тому асинхронні комунікації необхідно розподіляти по DOS -машинам. Таким чином, на шляху до тому, щоб продукту було досить для роботи одного сервера, зроблений помітний крок.

До складу GroupWise входить призначена для видалених користувачів клієнтська частина, що має той же інтерфейс, що і версія для локальних робітників станцій.

Для більшості організацій істотна відповідність GroupWise стандарту X.500.

Серверна частина GroupWise складається з декількох NLM -модулей, що відповідають за пересилку повідомлень між призначеними для користувача поштовими ящиками, поштовими відділеннями і видаленими доменами. Аж до версії 4.1 цих функцій виконувалися тільки на комп'ютерах, що працюють під управлінням DOS, або в сеансі DOS під управлінням OS/2. Реалізація у виді NLM -модулей виявилася значно зручніше і простіше в експлуатації.

Перед NLM -модулями, що входять в пакет GroupWise, на сервер NetWare слідує завантажити декілька інших NLM -модулей, і, передусім, розроблений Novell допоміжний NLM -модуль протоколу SNMP.

Підтримка цього протоколу включена в GroupWise, проте модуль має бути завантажений навіть в тому випадку, коли підтримка SNMP не потрібна.

Одним з основних NLM -модулей являється сервер повідомлень MS. Цей модуль відповідає за пересилку кореспонденції між тими, що входять в склад домена поштовими відділеннями. Модуль Office Server займається доставкою кореспонденції від сервера повідомлень до поштових скриньок користувачів. Для кожного поштового відділення, що входить в склад домена, завантажується своя копія модуля Office Server.

Адміністративний сервер ADS відповідає за передачу запитів на синхронізацію каталогів між доменами GroupWise.

До складу пакету входить модуль BDS, що здійснює синхронізацію каталогів GroupWise і NetWare. Він виявляє будь-які зміни в базі даних мережевих ресурсів середовища NetWare 3.x і 4.x і у відповідність з ними оновлює різну службову інформацію GroupWise, зокрема списки користувачів.

Кількість шлюзів, пропонованих в складі пакету GroupWise, вражає, проте це досягнення часткове знецінюється відсутністю підтримка різних платформ. Усе 23 наявних нині шлюзу являються DOS -ориентированными. Набор обслуговуваних систем дуже широкий - від OV/VM компанії IBM і стандарту Х.400 до cc: mail компанії Lotus і Massage Router компанії DEC. Зв'язок з видаленими доменами здійснюється за допомогою шлюзу Async Gateway. Надалі передбачається використовувати для цих цілей пакет NetWare Connect.

Діапазон послуг, пропонованих GroupWise, дуже широкий. Інтегровані у пакет засобу планування допускають складання графіків особистих зустрічей і ділових нарад з обліком зайнятості таких специфічних ресурсів, як конференц-зали або аудіовізуальне устаткування. У області електронних конференцій Novell реалізувала популярну в Internet технологія обслуговування по спискам, яка дає можливість підписатися на електронний бюлетень і отримувати усе посилані в нього повідомлення.

 

Яндекс.Метрика >