...
Комп'ютерні моніторингові системи PDF Печать E-mail

Комп'ютерні моніторингові системи

Комп'ютерний моніторинг – це тривале безперервне спостереження за медико-біологічними параметрами пацієнтів, їхня обробка в режимі реального часу. На сьогодні виділено два типи моніторингових систем:
– системи критичних станів, застосовувані в реанімаційних та операційних відділеннях, палатах інтенсивної терапії;
– системи спостереження за біологічними параметрами з метою контролювати диспансерних пацієнтів, проводити діагностику, скринінг певних груп населення.
Перший тип включає системи для дослідження функцій кровообігу (ЕКГ, кардіоритмографія, реографія), органів дихання (спірографія), головного мозку (ЕЕГ, реоенцефалографія) та ін. Медичні прилади функціональної діагностики для дослідження кровообігу, головного мозку, органів дихання підключають до одного або кількох пацієнтів, за якими потрібне тривале спостереження. Сигнали від приладів надходять на АЦП, а далі – на обчислювальний комплекс із програмним забезпеченням, що, у свою чергу, їх аналізує (розшифровує) і при критичних життєзагрозливих показниках посилає звуковий або світловий сигнал тривоги на пост медичної сестри. При цьому на екрані монітора висвічується номер приліжкового комплексу і критичні параметри, відзначені приладами. Програмне забезпечення з високою точністю обробляє основні параметри та специфічні морфологічні ознаки, на підставі яких може формувати коректний автоматичний висновок (загальні відомості і характер зареєстрованих порушень). Текстовий комп'ютерний висновок здійснюється на базі елементарних формулювань. Програма управління комплексом і базою даних може забезпечувати зберігання результатів досліджень у вигляді електронних історій хвороби кожного пацієнта. Моніторинг сигналів можна проводити протягом необмеженого терміну.
Слід зазначити, що моніторингові системи не замінюють роботу лікаря з аналізу даних, тому що програми, які б могли замінити фахівця, відсутні. За потреби лікар здійснює додатковий аналіз кривих, записаних у пам'яті ПК, і формулює власний висновок.
На сьогодні такі системи одночасно можуть проводити спостереження відразу за шістьома пацієнтами, причому з вивченням до 16 параметрів (схема 10).
До другого типу моніторингових систем відносять системи обстеження пацієнтів у побутових і професійних умовах протягом 24 год і більше (48, 72 год). Наприклад, холтерівський моніторинг (добовий моніторинг ЕКГ за методом Холтера) – один із найпопулярніших методів діагностики ішемічної хвороби серця (ІХС) і порушень серцевого ритму. Це безперервна реєстрація показників ЕКГ. Запис ЕКГ здійснюють за допомогою спеціального портативного апарата – рекордера, який пацієнт носить із собою (на ремені через плече або на поясі), відзначаючи в спеціальному щоденнику час і обставини виникнення патологічних проявів з боку серця.
Стисло про головне
• Комп'ютерний моніторинг – це тривале безперервне спостереження за медико-біологічними параметрами пацієнтів, їхня обробка в режимі реального часу за допомогою мікропроцесорної техніки. Комп'ютерні моніторингові системи застосовують для дослідження і підтримки функцій кровообігу (ЕКГ, кардіоритмографія, реографія), органів дихання (спірографія), головного мозку (ЕЕГ, реоенцефалографія) при критичних станах.
• Комп'ютерні моніторингові системи застосовують при амбулаторних дослідженнях для здійснення контролю, діагностики і скринінгу патологій у пацієнтів диспансерних та інших груп.

 

Яндекс.Метрика >