...
ВИКОРИСТАННЯ ПРОПОЛІСУ ЯК ЛІКУВАЛЬНОГО ЗАСОБУ PDF Печать E-mail

ВИКОРИСТАННЯ ПРОПОЛІСУ ЯК ЛІКУВАЛЬНОГО ЗАСОБУ

З давніх-давен людина використовує бджолиний клей як натуральний лікувальний засіб. Відомо, що за кілька тисячоліть до нашої ери єгипетські жреці використовували прополіс для лікування, а також для муміфікації трупів.
Про цілющі властивості прополісу було відомо стародавнім грекам. Прополісні мазі успішно використовували при деяких захворюваннях в Грузії, інших країнах світу. Згідно рецептів грузинської народної медицини, новонародженим прикладали прополісні коржі на пупок, спиртовим розчином прополісу протирали дитячі іграшки тощо. В старовинній грузинській лікувальній книзі XVIII століття прополіс рекомендується при кровохарканні (“Візьми прополісні зернятка величиною в булавочну головку і протягом трьох днів ковтай по 3 штуки вранці і ввечері”). В іншій старовинній книзі “Карабадіна” прополіс рекомендується для лікування запальних процесів у ротовій порожнині: “Візьми прополіс, додай трохи миш’яку, червоної чечевиці, деревію, дубравника, усе це потовчи і просій. Тоді візьми ложку оливкового масла і ложку меду, розмішай все і поклади на хворий зуб (з книги Н.Л.Лук’янова, 1994).
Дуже часто прополіс ефективний при захворюваннях, коли лікування іншими препаратами мало ефективне, або зовсім не дає бажаних результатів. З давніх-давен прополіс використовувався в народній медицині для лікування виразок, опіків, обморожень, грибкових захворювань, виведення мозолів, як болезаспокійний і кровозупинний засіб, для лікування шлунково-кишкового тракту, дихальної і серцево-судинної систем.
Завдяки дослідженням науковців, сучасна медицина значно розширила межі використання прополісу. Сьогодні ліки з прополісу вже увійшли в арсенал терапевтичних засобів, які успішно застосовуються в медицині і ветеринарії. Прополіс знайшов використання при лікуванні: 1) виразок шлунку, дванадцятипалої і товстих кишок, зокрема, при лікуванні хронічних колітів та геморою; 2) запальних процесів вуха, горла, носа, слизової оболонки ротової порожнини; 3) захворювань очей; 4) гіпертонії; 5) хронічних захворювань передміхурової залози; 6) ерозії шийки матки; 7) захворюваннях щитовидної залози; 8) порізів, наривів, гнійних ран і виразок; 9) стоматологічних хвороб. Як знеболюючий засіб, прополіс в 3,5 рази перевищує дикаїн та кокаїн і в 5 разів – новокаїн.
Прополіс є високоефективним засобом лікування кісткової та хрящової тканин. Дезинфікуючи тканину, він водночас регенерує її. Процес окостеніння проходить рівно без жодних негативних побічних явищ. Вживання препаратів прополісу людьми середнього і похилого віку покращує самопочуття, пам’ять, увагу, а тому широко використовується в геронтології.
У деяких осіб (2% хворих) прополіс здатний викликати алергічні реакції у вигляді місцевого почервоніння шкіри, набряку губ, вушних раковин, слизової оболонки ротової порожнини. Можливе підвищення температури тіла до 38°С і вище. У таких випадках слід зменшити дозу препарату, курс лікування обмежити 2-3 тижнями, після чого зробити перерву. При виразних алергічних реакціях необхідно взагалі відмінити приймання прополісу.
Найчастіше підвищення чутливості до прополісу спостерігається у осіб із такими алергічними захворюваннями як бронхіальна астма, екзема, кропивниця, діатез тощо. Причиною алергії можуть бути тривалі прополісні інгаляції. Досить часто алергія до прополісу поєднується з алергією до бджолиної отрути. Тому використання продуктів бджільництва потребує проведення спеціальних проб і кваліфікованої консультації лікаря. Належить пам’ятати, що при захворюванні печінки вживання прополісу, зокрема прополісної олії, не бажано. Взагалі належить суворо дотримуватись визначеного в рецептах дозування. Великі дози можуть призвести до зниження фізіологічної активності організму, збільшення кількості лейкоцитів у крові (С.І.Стогній, З.Н.Городиська, 1993).
В домашній аптечці варто завжди мати мазь і спиртовий розчин прополісу. Вони можуть зберігатися в холодильнику тривалий час без втрати своїх властивостей.
Найпростішим способом застосування прополісу є його жування по 1-2 г на добу. Після 10-15 хвилинного жування зробити перерву на одну-дві години, потім знову пожувати і проковтнути. Жування прополісу виявилось ефективним при лікуванні виразок шлунку і 12-палої кишки, гіпертонії, хворобах ротової порожнини і верхніх дихальних шляхів. Додавання прополісу до складу зубних паст сприяє зміцненню емалі зубів і попереджує розвиток карієсу.
Прополіс є ефективним засобом боротьби з перевтомою, тому його бажано приймати і здоровим людям, які почувають себе втомленими. Прополіс і його препарати стимулююче діють на кровотворні органи, зокрема, активізують утворення червоних кров’яних тілець – еритроцитів. Ці властивості прополісу можуть бути використанні для підвищення кисневої ємності крові спортсменів витривалісних видів спорту, а також, як засіб боротьби з спортивною анемією. Прополіс є ефективним засобом активізації механізмів утворення антитіл – ад’ювантні властивості (В.А.Яблонський, П.Д.Плахтій, 1976; П.Д.Плахтій, 2001), засіб, мобілізації резервів організму на боротьбу з інфекцією (імуностимулюючий засіб).

 

Яндекс.Метрика >