...
РЕАБІЛІТАЦІЯ В ПЕДІАТРІЇ. PDF Печать E-mail


Актуальність
. Фізичні методи широко застосовують в педіатрії для лікування і профілактики захворювань. Будучи методами патогенетичної терапії, вони викликають в організмі утворення безумовних і умовних рефлексів, впливаючи тим самим на перебіг паталогічного процесу змінюючи реактивність організму і підвищують опірність до захворювань.

Особливості розвитку нервової системи дитини (ранній розвиток спинного мозку, вегетативної нервової системи) будови загального покрову, підвищена електропровідність і проникливість до світла, недостатній розвиток теплорегуляції, сприйнятливість до інфекційних захворювань, обумовлюють необхідність поєднання загальних процедур при яких оголюється тіло (УФО) з тепловими (солюкс). Електропроцедури для дітей повинні бути менш тривалими і в менших дозах ніж для дорослих. Особливе місце займає загартовування і тренування організму.
Гальванізацію і електрофорез призначають дітям з перших тижнів життя. Стум від 0,01 до 0,02 мА дітям дошкільного віку (до 7 років)до 0,03мА/см2, шкільного віку (до 10-143 років) до 0,05мА/см2.електрофорезпо Вермелю дітям до 6 міс – 3 мА, тривалість 8 хв, від 6 міс до 2 років – до 5 мА – 10хв, 12 років – 7-8 мА, 10-12хв, анод – в міжлопатковій дільниці. Гальванічний комірець за Щербаком призначають старше 12 років (сила струму до 10-12 мА), ендоназальний електрофорез – з 3 років(0,3 – 1мА). ДДТ проводять з 3 років  двухетапним хвильовим струмом, СМТ – застосовують дітям з 3 місяців. Електродіагностику нервово-м‘язевого апарату проводять з 2-х років. Електросон з 2-3 років через день або два дні підрід, третій перерва.
Індуктотермія показана дітям з 5 років, а УВЧ – індуктотермію з 1 міс (1-3міс – 5-6хв, старше 3міс – 7-10хв). Електричне поле УВЧ призначають з перших днів життя в оліготермічній дозі, дарсонванізацію – з 2 років.
Мікрохвильову терапію рекомендують застосовувати з 2 років (2-3 роки – 2-4 Вт, 3-5 хв, 3-6 років 4-6 Вт, 5-7 хв, старше 6 років 0- 8-10 Вт, 8-10хв).
УЗ призначають дітям з 2 років (2-4 роки – 0, 05 – 0,1, 4-7 років – 0,2Вт/см2, старше 6 років – 8-10 хв)методика рухома повторний курс – через 3-6 міс.
Водолікування: хлоридно-натрієві ванни можна призначати з перших місяців життя 10г/л, 3 роки – 20-40г/л; дітям шкільногго віку, сульфідні – старше 6 років. Афозольтерапія – з перших рокі життя.
Асфікція новонародженого. Виникає при кисневому голодуванні внаслідок порушення збудливості дихального центра, закупорки дихальних шляхів, передчасному вдоху, порушенні кровобігу і гізообміну в плаценті.
Симптоми: ціаноз шкіри і слизових оболонок, відсутність дихальння у новонароджених.
Завдання: викликати подразнення дихального центра. Застосовують серцеві середники, вводять в пупочну артерію глюкози, хлорид кальцію. Одночасно застосовують:
1)    відсмоктування зь дихальних шляхів слизу катетером
2)    збризгування водою t=18-200С і похлопування
3)    ванна загальна (t=380С) з одночаним розтиранням тіла, 3-5хв, з наступним обливанням дитини водою t=35-360С. при відсутності ефекта – ШВЛ, поддача кисню
Хвороби пупка. Серозне або гнійне виділення з пупочної ранки, грануляційні розростання, іноді інтріфікація оточуючї шкіри і оточуючої шкіри і підшкірної основи.
Завдання: протизапальна, бактероцидна і розсмоктуюча дія, покращити трофіку тканини стимулювати епіталізацію  виразкової поверхні.
1)    туалет пупкової рани
2)    рефлектор Мініна на ділянку пупка 3-5 хв, кожний день або через день
3)    УФО ділянки пупка ? біодози, через день або кожний день
При флегамоні піпка:
1)    туалет бактерицидними серединками і а/б пупосної рани.
2)    УВЧ на ділянку пупка, 15-40 Вт, 5-6хв. Кожний день в поєднанні з УФО.
Гіпотрофія. Розвивається в результаті тривалого голодування (кількісного і якісного), перенесених захворювань, поганих побутових умов (сирість, погана освітленість).
Завщдання: підвищити загальний тонус організму, покращити кращу асиміляцію їжі, апетит, сон і настрій хворого, стимулювати секреторну і моторну функцію ШКТ.
1)    УФО по сповільненій схемі. Через день (поєднують з солмоксом, застосовують при виключенні туберкульозу)
2)    Хвойні вани (t=36-370С) тривалість процедури 10хв, з наступним обливанням водою t=350С (чергують з УФО)
3)    Гімнастика дозована через години після їжі. Кожний день, 2-3 рази в день (в поєднанні з масажем)
4)    Масаж загальний (поглажування)2-3 хв (поєднують з загальним УФО, застосовують при відсутності вираженої форми рахіту).
Діатез ексулативний. Спостерігається в грудному віці в насідок алергічної реактивності.
Завдання: викликати перебудову адпційної трофічної функції організму, загартовуюча гіпосесибілізуюча і зудозаспокійлива дія, покращити сон і насрій хворого.
1)    дієта
2)    УФО загальне посповільненій схемі. Через день на курс 15-20.
3)    Повітряні ванни
4)    Солмокс на мокнучі поверні 10-15 хв, в поєднанні з УФО
5)    УВЧ 40Вт на зудячі поверхні 16-18хв
6)    Внни крохмальні, сульфідні (0,05г/л) з 5 років радонові (0,8 кБк/л), азотні (t=36-370С)4-8 хв 2 рази в тиждень
7)    Ніжні (ручні) мильно-пінисті, крохмальнеі ванни (t=39-400С) – 5-8 хв з наступним обливанням (t=370С).Ч/з день (при екземі і шкірному зуді).
8)    Са-дімідрол-електрофорез за Вермелем
9)    Сонячні вани
Дисперсія проста.
Завданя: викликати перебудову функції кишок, підвищити тонус організму.
1)    чайно-водна дієта, дозоване хачування
2)    ванни загальні (t=36-370С) 8-12хв або
3)    укутування теплі, вологі 20-30хв
4)    солмокс, рефлектор Мініна на ділянку живота 5-10хв при болях
5)    УФО загальне по сповільненій схемі ч/з день
6)    Грілка компрес зігріваючий на ділянку  живота при болях
7)    Масаж – поглажування живота по ходу товстої кишки справа наліво з наступним вкладаннями хворого на живіт ( при вздутті)
Рахіт. Розхвивається внаслідок нестачі в організмі віт. Д?порушується мінеральний обмін, зниження збудливості кори головного мозку.
Завдання: нормалізувати обмін речовин (фосфорно-кальцієвий), функцію нервової системи і паращитовидних залоз, загартовуюча дія, ліквідувати гіпоавітаміноз Д. Лікування комплексом, систиматичне і тривале (з врахуванням індивідуально – вікрврї реактивності)
1)    УФО загальне по основній схемі ч/з день (восени і весною) 3-5 міс. Сповільнена схема
2)    Соляно-хвойні ванни (t=36-370С) 5-10хв через день (з 6 міс) після курсу УФО
3)    Масаж загальний

 

Яндекс.Метрика >