...
Реабілітація осіб похилого віку. PDF Печать E-mail


Вік більше 60 років рахується похилим. В боротьбі за продовження життя людини різко збільшується значимість рухової активності. На фоні гіподинамії, яка притаманна сучасній людині, вікові зміни з‘являтись можуть вже у віці 35-40 років. Вікові зміни проходять в організмі часто з різними патологічними відхиленнями функції різних органів і систем, які не носять інволютивний характер. Фізичні вправи в заняттях цих категорій повинні мати не тільки оздоровчий, але й лікувальний вплив. Процеси старіння в першу чергу залежать від функціонального стану ЦНС. З віком поступово знижується сила, рухомість і врівноваженість гальмівних і збуджуючих процесів в ЦНС. Розвивається інертність цих процесів. Погіршуються пам‘ять і функції зору, слуху та інших аномізаторів. Сповільнюється швидкість реакцій, збільшується їх латентний період
Серцево – судинна система: підвищується Ат. хвилинний об‘єм серця на 20% нище, ніж у людей похилого віку. Погіршується скоротлива функція серцевого м‘язу, судини ущільнюються, втрачають еластичність, просвіт їх зменшується. Знижується загальна кількість функціональних капілярів.
Дихання – легенева тканина втрачає еластичність, вентиляція зменшується. Ці зміни супроводжуються емфіземою. Зменшується ЖЕЯ, а частота дихання збільшується, дихання стає поверхневим.
ШКТ – в слизовій шлунка починають з’являтись атрофічні зміни (зменшується виділення сока і пепсина, зменшується виділення ферментів в підшлунковому соці). Погіршується моторика.
Обмін речовин – знижується основний обмін, зменшується загальна кількість білків, збільшується кількість холестерину.
Опорно-руховий апарат – кістки стають більш хрупкими, з‘являються зміни в суглобах, менш рухомі, зменшується амплітуда рухівю вікові зміни в хребті ведуть до розвитку круглої спини. У людей фізичної праці процесія старіння на 10-15 років виникала пізніше, ніж у людей розумової праці.
Старіння нервово-м‘язової системи, починається раніше, ніж інших. Знижується об‘єм, вага м‘язів – атрофія вікова. З віком знижуються можливості в виконанні рухів, які потребують сили, координації, швидкості. У осіб похилого віку сповільнений період “входження” в м‘язеву діяльність більш довгий період відновлення після фізичних навантажень.
Завдання:
1)    тонізуюча дія на нервову систему;
2)    стимулювати функції серцево-судинної і дихальної систем;
3)    покращити процеси обміну речовин;
4)    укріпити м‘язеву систему, зберегти і покращити рухомість в суглобах;
5)    підтримувати повноцінність життєво важливих рухомих навиків і умінь
Групи з реабілітації похилих людей.
І група: особи без відхилень в здоров‘ї з маловираженими інволютивними змінами і достатньо високим рівнем фізичної підготовки. Це ті, хто систематично займаються фізичною культурою або бувші спортсмени
ІІ група: особи, які мають задовільну фізичну підготовку і невеликі відхилення в стані здоров‘я.
ІІІ група: люди з вираженими інволютивними змінами і відхиленнями в стані здоров‘я.
Основна гімнастика: елементарні вправи для розвитку сили, на розтягування, на розслаблення, вправи з палками, булавами, гантелями, набивними м‘ячами вправи на шведській стінці, лавочці, бревні – змішані ваги і упори, вправи на опір з партнером, кидаючи і ловлячи м‘яча, вправи на рівновагу.
Ходьба.
Тижні    Темп
Спокійно    Прискорено    Спокійно    Прискорено    Спокійно
1                   
2    5    5    10    -    -
3    5    5    3    2    5
4    5    5    2    3    5
5    5    5    1    4    5
6    5    10    5    -    -
Для самостійних занять, потім можна використовувати графік 6-го тижня, поступово збільшуючи загальну тривалість до 60хв.
Ходьба в формі прогулянок – до 3-4 км, тривалість 30-50хв (ІІІ група), до 5км 60-75хв (ІІ група), 7-10км і 70-100хв (І гупа)
Біг – більш інтенсивна дія на функції кровообігу і дихання, обмін речовин, підвищення витривалості.
В ІІ групі повинна бути проведена попередня підготовка в формі швидкої ходьби з пробігами. ІІІ грп=упа – біг “трусцой” нетривалий після медичного огляду.
Стрибки (потребують координації рухів). Підготовка на укріплення м‘язів ніг (особливо гомілково-ступневого суглобу.). Виключаються для ІІІ групи, дозуються для ІІ.
Метання – удосконалюється координація, точність, міткість, збільшується рухомість в плечовому суглобі, укріплюються м‘язи верхніх кінцівок і тулуба. Використовуються м‘чі волейбольні, набивні м‘ячі, палки. Викликає позитивні емоції.
Ходьба на лижах. Залежить windowsд ступеня володіння технікою пересування і від швидкості.
Плавання. Краще в закритому басейні або в відкритому з підіггівом води. Ввідна частина заняття (20-25хв) – вправи на суші, душ. Основна частина 20-30хв. – вивчення техніки плавання, гри в воді. В заключній частині (7-10хв) – вільне плавання з пробковими поясами, хто недостатньо володіє технікою плавання. В відкритих басейнах плавання слід починати при температурі води не нижче 20-220 і температури повітря 24-260, потуповотемпературру води можна знизити до 18-170, а температуру повітря до 20-210.
Гребля – тільки особам І і ІІмедичних груп, які вміють грести і плавати не мають водобоязні, не страждуючих “закачуваннями” і головокружіннями від 20-30хв до 1,5 – 2 години.
Гра: малорухомі, рухомі і спортивні ігри (волейбол, теніс, бадмінтон)
Туризм: в літній і осінній час і лижні прогулянки – в зимній. Допускаються особи І і ІІ груп після спеціального медичного огляду і попереднього тренування.
При любому поєднанні фізичних вправ в комплексному занятті необхідно виконувати ряд методичних вказівок:
1)    при підборі загальноукріплюючих вправ слід надавати перевагу вправам динамічного характеру, без статичних напружень м‘язів (вони менш благоприємні для кровобігу)
2)    для осіб ІІІ групи протипоказана силова робота з моменту натужування (підняття важкого), бо вони неблагопрємнідля кровобігуі погіршують живлення серцевого м‘яза.
3)    Включати в заняття вправи , які посилюють вимоги до серцево-судинної і дихальної системи (біг, стрибки) потрібно строго індивідуально
4)    Оборежно включати вправи з нахилами тулуба (особливість кровопостачання головного мозку). Поступове збільшення амплітуди в повільному, а потім в середньому темпі.
5)    При проведенні занять гімнастикою необхідно уникати перебування в основній стойці, яка сприяє погіршенню кровобігу в м‘язах нижніх кінцівок. В заняттях слід чергувати вихідні положення стоячи – сидячи, сидячи – лежачи, але голова припіднята.
6)    Особливе місце в заняттях в групах здоров‘я відводиться дихальним вправам.

 

Яндекс.Метрика >