...
ПЛОДОРУЙНІВНІ ОПЕРАЦІЇ PDF Печать E-mail

ПЛОДОРУЙНІВНІ ОПЕРАЦІЇ

Плодоруйнівні операції – це комплекс оперативних прийомів, спрямованих на зменшення об’єму та розмірів плоду, що дає змогу видалити його через пологові шляхи матері. Залежно від передлежачої частини та положення плоду розрізняють: краніотомію – при запущених поперечних положеннях плоду і декотітацію – при запущених поперечних положеннях плоду відділення голівки плоду від тулуба; евентерацію – видалення внутрішніх органів;  спондилотомію – розтин хребта і клейдотомію – розтин однієї або обох ключиць для зменшення обсягу плечового поясу.
Плодоруйнівні операції, або ембріотомія, в акушерській практиці показано в тих випадках, коли розмір голівки плоду не відповідає розмірам тазу жінки, а також при неправильному положенні плоду, коли акушерські операції, зокрема і кесарський розтин, протипоказані. Їх застосовують на мертвому плоді.
Краніотомія
Операція краніотомії складається з трьох моментів: 1) преформації (проколу) голівки, 2) ексцеребрації (руйнування і видалення мозку) і крапіокладії (витягання плоду за допомогою крапіокласта).
Показання до краніотомії: велика просторова невідповідність між розмірами тазу жінки і плоду; гідроцефалія; несприятливі перед лежання і вставлення голівки; внутрішньоутробна загибель плоду при важкому стані роділлі і загроза розриву матки, при якому пологорозрішення іншим шляхом неможливе: неможливо витягти голівку плоду і загроза життю або здоров’ю жінки у зв’язку з пологами. В останньому випадку показана краніотомія не тільки мертвою, а іноді й живого плоду.
Умови для виконання: 1) відсутність абсолютного звуження тазу;
2) достатньо розкритий матковий зів (4-6 см);
3) голівка фіксована у вході в таз.
Операцію треба проводити під наркозом на операційному столі або на ліжку Рахманова.
Ускладнення можуть бути такі: ушкодження пологових шляхів матері, великі розриви шийки матки що супроводжується кровотечею.
Після краніотомії слід зробити ручне обстеження матки і ретельний огляд шийки матки та піхви.
Клейдотомія
Показання до операції: труднощі при породженні плечового пому через тазове кільце внаслідок звуження його або великих розмірів мертвого плоду;
Техніка операції. У піхву вводять чотири пальці лівої руки і визначають положення плечового поясу та його відношення до тазу. Під контролем лівої руки вводять ножиці Феноменова і перерізують ключицю разом з м’якими тканинами. При однобічній клейдотомії окружність плечового поясу зменшується на 2,5-3 см.
Іноді доводиться вдаватися до перерізання і другої ключиці.

 

Яндекс.Метрика >