...
Хвороба Бехтєрєва PDF Печать E-mail


Хвороба Бехтерева.

Основні прояви хвороби Бехтерева - біль в спині і скутість.

Визначення

Анкилозірующий спондилоартрит, відомий також як хвороба Марі - Штрюмпеля, або хвороба Бехтерева, є хронічним прогресуючим запальним захворюванням суглобів хребта, крестцовоподвздошных, тазостегнових, плечових і, іноді, периферичних суглобів. Найбільш часто вражає молодих чоловіків другого і третього десятиріч; асоційований з антигеном гистосовместимости HLA B27.

Хвороба Бехтерева починається у молодому віці (18-30 років), переважно у чоловіків. У 20% хворих на хворобу Бехтерева спочатку вражаються периферичні суглоби, а потім хребет і крижово-клубові суглоби. Поразка периферичних суглобів спостерігається більш ніж в 35% випадків. Звичайно це крупні суглоби - плечові, тазостегнові, колінні і гомілковостопні.

Причина

Причина запальних процесів в хребті при хворобі Бехтерева точно невідома. Встановлено, проте, що дуже велику роль грають спадкові чинники і пошкодження в імунній системі. Для прояву хвороби як пусковий механізм необхідний, наприклад, тривалий запальний процес в організмі, психічний стрес. В даний час спеціальний аналіз крові знаходить наявність спадкового чинника (HLA - В27), що визначає ризик захворювання. Хвороба Бехтерева пов'язана з хронічним запаленням крижово-клубових зчленовувань і подовжніх зв'язок хребта. Тривалий аутоіммунний запальний процес приводить до обызвествлению зв'язок хребта. Запалення вражає міжхребцеві і міжреберні суглоби, а також поперечні відростки грудних хребців. Це також веде до зменшення рухливості грудної клітки і появи болів при глибокому диханні.

Основні клінічні ознаки хвороби Бехтерева:

1. Початок хвороби до 40 років.

2. Поступова поява болю і скутості.

3. Симптоми зберігаються більше 3 місяців.

4. Уранішня скутість, зникаюча при рухах і прийомі нестероїдних протизапальних засобів.

Необхідна генетична консультація. Для Хвороба Бехтерева характерна спадкова схильність.

Необхідна консультація у фахівців по лікувальній фізкультурі і фізіотерапії. Звертається увага на правильну позу під час роботи.

Звичайно призначаються нестероїдні протизапальні засоби.

Обов'язково регулярне спостереження лікаря

Хвороба Бехтерева : прогноз

для життя і працездатності сприятливий )

Патологія

Першими виникають зміни в крестцовоподвздошных суглобах. Синовіт подібний тому, що виявляється при РА, з гіперплазією синовии, накопиченням лімфоцитів, ерозіями кісток, хрящовою деструкцією, з подальшим фіброзом і кістковим анкилозом. Оссифікация фіброзних кілець міжхребетних дисків і передньої подовжньої зв'язки викликають появу на рентгенограмі «бамбукового хребта». Запальний процес в місці прикріплення сухожиль, зв'язок і капсул до кістки називається «энтезит». Спостерігають місцевий медіальний некроз кореня аорти.

Клінічні прояви

• Біль в спині і скутість вранці; біль в периферичних суглобах (особливо в тазостегнових).

• Біль в грудях, викликана поразкою грудної клітки і місць прикріплення м'язів до кісток.

• Екстраартікулярниє прояви включають гострий передній увеит приблизно у 20 % хворих, аортальну недостатність, запальні процеси в ЖКТ, дефекти провідної системи серця, амілоїдоз, двосторонній верхнедолевой пневмофиброз.

• Загальні симптоми можуть мати важку течію і характеризуються лихоманкою, анемією, стомлюваністю, схудненням.

• Синдром «кінського хвоста»: біль в сідниці або нозі; слабкість в ногах; порушення функції сфінктерів сечового міхура або прямої кишки.

• Фізичне обстеження: хворобливість при пальпації в області уражених суглобів, зниження екскурсій грудної клітки, зменшення переднього згинання в поперековому відділі хребта (тест Шобера).

Запалення суглобів хребта, або хвороба Бехтерева, вражає в основному чоловіків. Вона звичайно дає про себе знати вже в пізньому підлітковому віці. Першими ознаками її бувають нерізкі болі в крижовому відділі хребта, а також іноді в паху і в області зовнішньої сторони стегон. Дискомфортні відчуття бувають найчіткішими вранці і вночі. Сон хворого неспокійний. Вранці в спині відчувається "скутість", встати з ліжка важко. Поступово, іноді через декілька років, з'являються болі і "скутість" в області шийного, грудного і поперекового відділів хребта, при цьому вранці також відчувається дискомфорт. Нахили в сторони, вперед і назад утруднені і болезненны. Глибоке дихання, кашель і чхання також викликають болі.

Для недуги характерний прогресуюче обмеження рухливості хребта, його укорочення, а також періоди з невираженими хворобливими проявами. У гіршому разі хвороба може привести до повної знерухомленості хребта, його шийний і грудний відділи приймають різко виражену "позу прохача". В даний час за допомогою медикаментів і лікувальної фізкультури вдається запобігти нерухомості хребта.Для достовірного діагнозу необхідне виявлення характерних ознак: болі в хребті і суглобах кінцівок (сакроилеит, спондилоартрит, бурситы різної локалізації), помірна скутість в хребті вранці, зміни фізіологічних вигинів хребта (кифоз в грудному відділі хребта, згладжена поперекового лордоза. Оскільки хвороба Бехтерева - системне захворювання, то часто виявляється патологія інших систем: хронічний коліт, кон'юнктивіт, псоріаз, рецидивуючий негонорейний уретрит.

Лабораторні дані

• СОЕ і Среактівний білок підвищені в більшості випадків; РФ і AHA не виявляються; помірна анемія.

• Рентгенологічне дослідження: в ранніх стадіях результати можуть бути нормальними, але незабаром виявляється прогресуючий склероз крестцовоподвздошных суглобів; на рентгенограмах хребта відсутні вигини поперекового відділу, квадратні хребці («бамбуковий хребет»).

Діагноз

Застосовуються модифіковані НьюЙоркськіє критерії захворювання: рентгенологічний доказ сакроилеита плюс один з наступних: 1) болі в спині запального походження в анамнезі, 2) обмеження руху в поперековому відділі хребта, 3) зменшення екскурсій грудної клітки.

Диференціальний діагноз

РА, ювенільний РА; спондиліт, при синдромі Рейтера, псоріатичний артрит, НЯК, дифузний ідіопатичний скелетний гиперостоз.

Лікування

Програма вправ, призначена для збереження пози і рухливості - ключ до лікування. НПВС (індометацин 75 мг, поволі що вивільняється, 12 разу на день) ефективний у більшості хворих, сульфасалазин 23 г в день. Допоміжна терапія включає внутрішньосуставне введення глюкортикоидов при персистирующей энтеропатии або синовите; очні глюкокортикоїди при увийте; хірургічне лікування у випадках важкої поразки або деформації суглобів.

Для лікування запалення суглобів хребта (анкилозирующий спондилоартрит, хвороба Бехтерева) ми використовуємо ті, що всі є в "арсеналі" нашого центру методы лечения.

Лікування направлено в основному на боротьбу із запальними процесами, призначаються нестероїдні протизапальні засоби, глюкокортикоїди, при важкому перебігу захворювання показані імунодепресанти (цитостатики), останніми роками як базисний препарат сталі застосовувати сульфасалазин. Основним засобом боротьби з хворобою все ж таки залишається лікувальна гімнастика. Лікувальна гімнастика і кинезотерапия (лікування за допомогою рухової активності) повинні проводитися систематично і щодня 1 - 2 рази вдень по 30 хвилин, що дозволяє зменшити функціональну недостатність хребта і суглобів. Масаж м'язів спини знижує болі в хребті, зменшує м'язову ригідність, укріплює м'язи. Добрий лікувальний ефект дають сеанси миостимуляции. При цьому повністю розслабляються м'язи, знімається больовий синдром, збільшується рухливість в уражених суглобах. За умови правильного медикаментозного лікування, регулярності проведення самостійних занять залишається мінімальний ризик настання повної нерухомості хребта або деформації

Література

[1] Коваленко В. Н., Шуба Н. М., Шолохова Л. Б. и др. Ревматоидный артрит. Диагностика и лечение/ Под ред. В. Н. Коваленко. – К.: Морион, 2001. [2] Насонов Е. Л. Нестероидные противовоспалительные препараты при ревматических заболеваниях: стандарты лечения// РМЖ. – 2001. – Т. 9, № 7–8. – С. 265–270. [3] Насонов Е. Л. Перспективы фармакотерапии воспалительных ревматических заболеваний: моноклональные антитела к фактору некроза опухоли// РМЖ. – 2001. – Т. 9, № 7–9. – С. 280–284. [4] American College of Rheumatology Ad Hoc Commitee on Clinical Guidelines. Guidelines for the management of rheumatoid arthritis// Arthritis Rheum. – 1996. – Vol. 39. – P. 713–722. [5] American College of Rheumatology Ad Hoc Commitee on Clinical Guidelines. Guidelines for monitoring drug therapy in rheumatoid arthritis// Arthritis Rheum. – 1996. – Vol. 39. – P. 723–731.

 

Яндекс.Метрика >