...
Конспект уроку: Творчість О. Блока — вершина російського символізму. PDF Печать E-mail

Конспект уроку: Творчість О. Блока — вершина російського символізму.
Мета: ознайомити учнів із життям та творчістю О. Блока як одного з найталановитіших
представників російського символізму, поглибити знання про символізм,
визначити головні мотиви і провідні символи блоківської лірики, портрет О. Блока.
Обладнання: портрет О.Блока.


ХІД УРОКУ

І. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ ТА ЗАВДАНЬ УРОКУ
ІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1.    Вибіркова перевірка відповідей на питання домашнього завдання.
2.    Питання до учнів.
На яких засадах формувався символізм у літературі та які головні ознаки цього напряму?
3.    Вибіркове заслуховування тих віршів, які привернули увагу учнів.


ІІІ. ОПРАЦЮВАННЯ ТЕМИ УРОКУ

Постановка проблемного запитання:

«Чи справді Олександр Блок найвизначніший майстер російського символізму ХХ століття?»

1. Заслуховування доповідей учнів.
- Виховання О.Блока у сім'ї ;
- Освіта;
- Перші спроби пера;
- Листування з коханою Л.Д.Менделеєвою;
- Вплив поетів символістів на формування творчості О.Блока.
2. Слово вчителя.

10 серпня 1921 року літературно-театральний Петроград проводжав в останню путь Олександра Блока. Перед жалобною процесією йшли священнослужителі, за ними родичі поета і його близькі. Спів молитов... Заплакані жіночі обличчя... Труну несли до Смоленського цвинтаря відкритою на руках. Передсмертні страждання змінили обличчя Блока так, що його важко було впізнати, воно не мало нічого спільного ні з відомим портретом пензля Сомова, ані з останніми фотографіями.
Зі смертю Блока пішла в минуле ціла літературна епоха. Йдучи за труною автора «Відплати», багато хто прощався з кращими роками свого життя. І по-літньому сонячний теплий день, і сльози за Блоком, і розмови пошепки про арешт Гумільова — усе, здавалося, свідчило про те, що час підводити певну важливу риску, за якою варто чекати на нові випробування і нові жертви.
Дійсно, смак молодого поета формувався під впливом російської поезії XIX століття. У його юнацьких віршах помітні впливи Василя Жуковського, Михайла Лєрмонтова, Олександра Пушкіна. Пізніше улюбленими поетами для нього стануть Афанасій Фет, Яків Полонський, Федір Тютчев, Аполлон Григор'єв. Формуючи свою поетику, Блок успадковує російський романтизм і виявляє прихильність до ліричного суб'єктивізму.
Російський символізм на початку століття, долаючи період невизнання, вступав у фазу «бурі і натиску». Видавництво «Скорпіон» надрукувало книги віршів,
що знаменували собою розквіт поезії. Серед завоювань символізму одне з перших місць належало книзі Костянтина Бальмонта «Будемо як сонце». Про враження, які вона справила, Андрій Бєлий згодом писав: «...книга дражнила; у ній — блискуче оволодіння прийомами, фарби, ефекти і ритм».
Варто підкреслити: символізм розумівся російськими поетами неоднозначно. Валерій Брюсов утілював переважно міфологічні праобрази, а, скажімо, В'ячеслав Іванов прагнув дійти у віршах своїх «від видимої реальності і через неї до реальнішої реальності тих самих речей, внутрішньої і сокровеннішої». Для Брюсова символізм був літературною школою, а для В'ячеслава Іванова — життєтворчістю, теургією.

3. Виразне читання учнем вірша О. Блока «Предчувствую Тебя».
4. Питання до учнів.
1. 3 яким віршем або віршами перегукується дана поезія?
2. Що нове вносить Блок у тему «передчуття»?
3. Яке ідейно-естетичне навантаження містить епіграф до вірша?
4. Якщо порівнювати «передчуття» А. Рембо, В. Соловйова і О. Блока, то хто з них підійшов найближче до символу як до абсолюту?
5. Чи є якийсь сенс у подібній відірваності від реальності?
Мрія про Прекрасну Даму — спроба знайти вихід із пустелі самотності, із її замкнутого кола.
Події 1905 р. викликали серйозний інтерес поета до суспільно-політичного життя Росії. Він співчутливо ставиться до демонстрації народних мас, а «кривава неділя»  викликала в нього почуття гніву. Романтик, поет-символіст змальовує у віршах жорстоку вуличну сцену:
Шли на приступ. Прямо в грудь Штык наточенный направлен.
Кто-то крикнул: «Будь прославлен!» Кто-то шепчет: «Не забудь!»   
Рядом пал, всплеснув руками,—
И над ним сомкнулась рать.
Кто-то бьется под ногами.
Кто — не время вспоминать.
Только в памяти веселой
Где-то вспыхнула свеча.
И прошли, стопой тяжелой
Тело теплое топча.

У жовтні Блок бере участь в одній із демонстрацій, і навіть несе червоний прапор. Однак помилкою було б вважати поета революціонером, це був імпульсивний, серцем продиктований вчинок.
Проте вже друга книга Олександра Блока — «Ненавмисна радість» — істотно відрізнялася від першої. Прекрасна Дама зображена як земна жінка, навіть більше
(«По вечорах над ресторанами...»), навіть більше, ніж земна. До того ж, у книгу увійшли вірші громадянського звучання: «Мітинг», «Фабрика».
Непрості взаємини складалися у поета з побратимами по перу. Зокрема, проступало певне напруження у його дружбі з Мережковськими. Блок цінував Дмитра Мережковського як письменника, йому були до вподоби і щирі розмови з його дружиною Зінаїдою Гіппіус. Можна навіть сказати, що Мережковські від початку знайомства у певному сенсі сприяли духовному дозріванню Блока. Але в міру того, як сам поет наполегливо поширював зв'язки з повсякденним життям, його усе менше задовольняли «головні» теорії Мережковських.
Зінаїда Гіппіус, Андрій Бєлий, В'ячеслав Іванов хотіли бачити у Блоці співця Прекрасної Дами. Для них наступні книги його були «зрадою символізму», але Блок як поет зробив уже крок в іншому напрямку. Він писав: «У свідомості обов'язку, великої відповідальності та зв'язку з народом і суспільством, яке сформувало його, художник знаходить силу ритмічно йти єдино необхідним шляхом».
Зрештою, до 1909 р. розпадається і символізм як єдиний літературний напрям. Проте четверта збірка віршів — «Нічний годинник» — належить до вершин блоківської творчості. Перед нами зрілий Блок, чия лірична наснага представлена на сторінках книги силою, що полонила.
Збірка відкривається циклом із п'яти віршів «На полі Куликовому». Роздуми поета над історичною долею Росії сповнені пророцьких осяянь та прозрінь («О, Русь моя! Жена моя! До боли нам ясен долгий путь...», «И вечный бой! Покой нам только снится сквозь кровь и пыль...»). Мальовничі та динамічні картини російської природи в циклі: вітер, хмари, що летять по небу, хвилі, що хлюпочуть об берег Непрядви... А закінчується цикл тривожним передчуттям: «...узнаю тебя, начало высоких и мятежных дней!»
Блок відчував неминуче наближення соціальних катаклізмів, не випадково на тривожній ноті закінчується і його вірш «Русь моя...»:
Тихое, долгое, красное зарево
Каждую ночь над становьем твоим...
У «Нічний годинник» увійшли і такі істинно блоківські шедеври, як «Про доблесті, про подвиги, про славу...», «На залізниці», «Травень жорстокий...», «Чорний ворон у сутінку сніжному», «У ресторані...» І, певно, особливо чарівний вірш:
Вновь оснеженные колонны,
Елагин мост и два огня.
И голос женщины влюбленный.
И хруст песка и храп коня.
Две тени, слитых в поцелуе,
Летят у полости саней.
Но не таясь и не ревнуя,
Я с этой новой — с пленной — с ней.
Да, есть печальная услада
В том, что любовь пройдет, как снег.
О разве, разве клясться надо
В старинной верности навек?
Чем ночь прошедшая сияла,
Чем настоящая зовет,
Все только — продолженье бала,
Из света в сумрак переход...
(«На островах» )
5. Питання до бесіди з учнями.
1. Чи йдеться у цьому вірші про Прекрасну Даму?
2. Чи є у цьому вірші елементи символізму?
3. Чи має цей вірш символістський характер?
4. Чи виграла поезія Блока від зміни поетом ідейно-естетичних засад та поглядів?
5. Чому, на вашу думку, Блок облишив мрії про недосяжне і «спустився» на грішну землю?

ІV. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ РОБОТИ
Питання і завдання.
1. Чому саме образ Прекрасної Дами став уособленням символізму О. Блока?
2. Визначте причини, через які російський символізм виявився нетривалим.
3. Чи можете ви погодитися зі звинуваченнями на адресу О. Блока щодо зради символізму?
4. То чи дійшли ми висновку, що Олександр Блок - найвизначніший майстер російського символізму ХХ століття?

V.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Дати усну відповідь на питання про те, якою мірою ідейно-естетичні засади, що сповідує художник, впливають на характер його творчості?

 

Яндекс.Метрика >