...
Електротаблетки господарюють в організмі людини PDF Печать E-mail

Електротаблетки господарюють в організмі людини

Страшні захворювання нашого часу, наприклад СНІД, вимагають нових видів лікування й діагностики. Серед новинок є дуже цікаві пристрої – таблетки й пігулки з мікрочіпами, відеокамерами й ще Бог знає чим усередині. Не таблетку ковтаєш, а прямо-таки робота.  Чи варто відкривати рот?
Відбулося наступне. Інженер-электронщик з університету Калгарі (University of Calgary) по імені Уел Бедоуі (Wael Badawy) винайшов інтелектуальну таблетку — Intelligent Pill, скорочено — iPill. У цій чуді-пігулці є мікропроцесор ARM VII від компанії Advanced RISC Machines, рівний по потужності 286-му РС, мікронасос, датчики, які контролюють температуру й кислотно-лужний баланс, а також корисний вантаж, тобто, власне ліки. Таким чином, iPill може оцінити стан пацієнта й виділити йому необхідну кількість лікарського препарату. Таблетка може використовувалася для боротьби з багатьма хворобами, подібними ВІЛ або діабету.
Якщо ви намагаєтеся впоратися із хворобою самостійно, то ризикуєте одержати передозування, що вб'є ваші нирки й печінку, — розповідає винахідник пігулки. — iPill допоможе людям вирішити цю проблему, оскільки забезпечує тільки тією дозою, що необхідна в цьому випадку". Електронна таблетка може бути запрограмована, щоб випускати ліки через різні інтервали – в iPill є своєрідний таймер. Винахідник інтелектуальної таблетки Уел Бэдоуі. Це особливо корисно для медиків, що мають справу із хворобами типу рака або СНІДу, коли подача коктейлів з різних препаратів може знадобитися через певні проміжки часу.
Пігулці розміром 400 квадратних мікрометрів потрібно в організмі менше місця, чим 10 клітинам крові. Усередині її найдеться "пристановище" для одного милілітра ліків – цілком, говорять, досить, але якщо потрібно більше, можна проковтнути дві або три електронних пігулки. А оболонка таблетки — це стійка стосовно кислот пластикова капсула розміром з монетку.
Принцип роботи iPill такий: інформація з датчиків-сенсорів приходить на чіп, що, у свою чергу, управляє мікронасосами, що видають дози препарату. Завдяки суперконденсаторам, енергії таблетці вистачає на чотири години.
Закінчивши роботу, пігулка виходить із організму природним шляхом, тобто разом із твердими відходами життєдіяльності. Звичайно в межах трьох днів.
Уел Бэдоуі поки має тільки досвідчений зразок, вартістю в $730, що він випробовує не в організмі, звичайно, а в ємності з кислотністю, що змінюється. Спостерігає,  чи випускає пігулка потрібну кількість препаратів чи ні. За його словами, таблетка вже продемонструвала 100-процентну надійність, але деякі проблеми залишаються.
Одна з головних – джерело енергії. Потрібно альтернативне, яке мігло би забезпечити 12-годинну роботу iPill. Винахідник сподівається почати випробування на тваринах у межах двох років, а одержати дозвіл на досліди з людьми – через 4-5 років. Передбачувана ціна виробу – 10-20 центів за пігулку.
Тим часом, не менш революційну таблетку з убудованою відеокамерою створили вчені з Норфолка. Одним з головних достоїнств пристрою є "уколовся й пішов": Пацієнт ковтає пігулку й займається своїми справами, тоді як кольорові зображення його, вибачте на слові, нутрощів через радіохвилі двічі в секунду надходять на маленький приймач на поясі. Щоб завершити подорож по травній системі, одноразовій капсулі потрібно 6-8 годин. Потім вона відправляється туди ж, куди й iPill тим же самим шляхом. Ну, а "картинки" із приймача скачуються в комп'ютер й аналізуються.
Капсула з камерою не тільки робить процедуру огляду більш зручною для пацієнта, але й дозволяє медикам "забратися" у раніше недоступні місця. Втім, цілком і повністю замінити ендоскопію пігулкою найближчим часом не планується.
І про iPill, і про капсулу з камерою більшість медиків відзиваються захоплено й благодушно – відчувається, такі інструменти їм потрібні. Про, так сказати, етичні питання ковтання електроніки дебатів не чутно, адже пацієнтів, які здійснили даний "подвиг" поки немає.
Але якщо нам, тьфу-тьфу-тьфу, прийде робити вибір "за" або "проти" сторонніх чіпів-лікарів у власному організмі, цікаво, який варіант ми зволіємо?

 

Яндекс.Метрика >