...
ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ ТА ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ PDF Печать E-mail

ВУГЛЕКИСЛИЙ ГАЗ ТА ЙОГО ВЛАСТИВОСТІ

Вивчаючи "Склад повітря" ми проводили дослід, зображений на малюнку 41. Через те, що вапняна вада помутніла ми зробили висновок, що у повітрі є вуглекислий газ.
Покладемо в колбу кусочки мармуру (або звичайного вапняку) і наллємо в неї оцтової або розведеної соляної кислоти. 3 мармуру з шипінням будуть виходити бульбашки. Це і є вуглеки-слий газ.
Заткнемо колбу пробкою, в яку вставлена зігнута трубка /мал. 43/. Підведемо трубку під пробірку з водою і наповнимо її вуглекислим газом. Затулимо пробірку під водою пальцем і виймемо її з води. Розглянемо вуглекислий газ.
Вуглекислий газ невидимий, прозорий, безбарвний, без запаху. Вуглекислий газ добре розчиняється у воді, особливо під тиском. Навісь при невисокому тиску і кімнатній температурі перетворюється на рідину. Зріджений вуглекислий газ зберігають у стальних балонах. Якщо його швидко вилити з балона, він випаровується, внаслідок чого частина газу перетворюється на снігоподібну масу. Твердий вуглекислий газ називають сухим льодом.
Вуглекислий газ у великих кількостях шкідливий для людини і тварин, спричиняє запаморочення голови, може спричинити ядуху, то¬му приміщення треба часто провітрювати.
У пробірку з вуглекислим газом опустимо запалену скіпку. Вона потухне. Отже, вуглеки-слий газ не підтримує горіння.
Вуглекислий газ у 1,5 рази важчий за повітря. Проведемо дослід. Наставимо в широку скляну банку три свічки — одну маленьку, другу — трохи більшу, а третю — ще більшу. Скла-демо прилад для добування вуглекислого газу, доллємо в колбу з мармуром соляної чи оцтової кислоти. Підведемо газопідвідну трубку в банку із свічками і запалимо їх. Спостереження за свічками показують, що погасне маленька свічка, через якийсь час — більша, а вже потім — найбільша свічка. /мал. 44/.
Цей дослід підтверджує, що вуглекислий газ збирається в нижній частині посудини. Зна-чить він важчий за повітря. Він не підтри¬мує горіння. Вуглекислий газ можна переливати з пробірки у пробірку так само як воду.
Вуглекислий газ утворюється при згорянні дров, кам'яного вугілля, торфу, гасу. Багато вуглекислого газу виділяється в повітря при диханні людей, тварин.
У промисловості вуглекислий газ добувають прожарюванням вапняку.
Застосування. Вуглекислий газ застосовують при виробництві соди, цукру, при газуванні води (фруктової, мінеральної). Оскільки вуглекислий газ не підтримує горіння, його використовують при гасінні пожеж. У садових вогнегасниках сполучаються дві речовини і при цьому виділяється багато вуглекислого газу, який гасить полум’я.
У твердому стані вуглекислий газ застосовують у холодильниках, роблять штучний лід у закритих приміщеннях.
1.    Як можна добути вуглекислий газ?
2.    Чим вуглекислий газ схожий на кисень?
3.    Чим вуглекислий газ відрізняється від кисню?
4.    Як можна довести, що у повітрі є вуглекислий газ?
5.    Як можна довести, що у видихуваному повітрі більше вуглекислого газу, ніж в атмос-ферному повітрі?
6.    Де люди використовують газоподібний вуглекислий газ?
7.    Де застосовують вуглекислий газ у твердому стані?
8.    Чому при гасінні пожеж використовують вогнегасники?
9.    Як можна дізнатися, яка колба з киснем, а яка - з вугле¬кислим газом?

 

Яндекс.Метрика >