Конспект уроку (10 клас) Механічна робота та потужність. Мета уроку: розкрити фізичний зміст понять роботи й потужності. Розвивати образне та критичне мислення, творчу уяву. Виховувати почуття відповідальності, праце¬любність, самостійність, уважність. Обладнання: плакат, підручник Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу Орієнтовний план проведення уроку І. Організаційна частина (2 хв) ІІ. Повторення вивченого матеріалу й набутих знань і умінь (5 хв) ІІІ. Мотивація навчальної діяльності (2 хв) IV. Оголошення теми й мети уроку (2 хв) V. Вивчення нового матеріалу (30 хв) VI. Закріплення вивченого матеріалу (4 хв) Хід уроку І. Організаційна частина • Перевірка присутніх. • Призначення чергових. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів 1 Як пов’язана зміна імпульсу тіла з імпульсом сили, що діє на це тіло? 2. Чому в разі удару виникають великі сили? 3. Парашутист рівномірно опускається на парашуті. Чи змінюєть¬ся при цьому імпульс парашутиста? 4. Підвішена на нитці кулька розгойдується. У яких точках траєк¬торії імпульс кульки дорівнює нулю? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності З поняттям механічної роботи ви вже знайомі з курсу фізики 8-го класу. Власне, ви напевне вже помітили, що в цьому навчальному році вам часто зустрічаються знайомі поняття, однак щоразу ви не тільки згадуєте те, що вивчали раніше, але й довідуєтеся про нове. Зустріч із новим очікує на вас і на цьому занятті. IV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку Учитель записує на дошці тему уроку, повідомляє навчальну мету та визначає завдання уроку. V. Вивчення нового матеріалу Механічна робота З визначенням механічної роботи ми вже знайомі з курсу фізи¬ки 8 класу: якщо на тіло діє постійна сила, F спрямована вздовж переміщення s тіла, то робота цієї сили — A=Fs Одиницею роботи в СІ є джоуль (Дж): - один джоуль — це робота, що виконується силою в 1 Н у про¬цесі переміщення тіла на 1 м у напрямку дії сили: 1 Дж = 1 Н • 1 м. Якщо сила спрямована під кутом _ до переміщення тіла, то ро¬бота описується формулою: А = F s cos α. - Робота сили дорівнює добутку модуля сили на модуль перемі¬щення й на косинус кута між напрямком сили й напрямком переміщення. З формули для роботи випливає, що робота може бути додат¬ною, такою, що дорівнює нулю, і від’ємною залежно від того, який кут становлять напрямок сили з напрямком переміщення: А > 0, якщо α < 90о ; А = 0, якщо α = 90°; А < 0, якщо α > 90°. 2. Робота різних сил а) Робота сили тяжіння Обчислимо роботу внутрішніх сил системи, що складається із Землі та піднятого над її поверхнею тіла. Якщо тіло падає з деякої висоти, напрямок сили тяжіння збі¬гається з напрямком переміщення. При цьому в процесі руху тіла вниз робота сили тяжіння додатна. Якщо тіло масою m падає з ви¬соти ,h то робота сили тяжіння дорівнює: A=mgh У разі руху тіла вгору сила тяжіння спрямовується протилеж¬но переміщенню, тому в процесі руху тіла вгору робота сили тяжін¬ня від’ємна. Отже, у разі підйому тіла масою m на висоту h робота сили тяжіння дорівнює: A=-mgh б) Робота сили пружності У випадку зменшення деформації пружини сила пружності, що діє з боку пружини, спрямована так само, як переміщення, тому робота сили пружності додатна. Із закону Гука випливає, що в разі зменшення деформації пру¬жини до нуля модуль сили пружності зменшується від kx до нуля, тому середнє значення сили пружності дорівнює: При цьому робота сили пружності визначається за формулою: У випадку збільшення деформації пружини сила пружності, що діє на тіло з боку пружини, спрямована протилежно деформації. У цьому випадку робота сили пружності від’ємна. в) Робота сили тертя ковзання Сила тертя ковзання завжди спрямована протилежно напрям¬ку швидкості, а отже, і переміщенню тіла. Тому робота сили тер¬тя ковзання завжди від’ємна. 3. Потужність Для багатьох технічних завдань важливою є не лише виконува¬на робота, але і швидкість її виконання. Швидкість виконання роботи характеризується потужністю. - Потужність машини або механізму дорівнює відношенню здійсненої роботи до проміжку часу, протягом якого вона ви¬конувалася: Повну версію уроків можна отримати по замовленню! Звертайтесь!
|