Конспект уроку: СУСПІЛЬСТВО ЯК ПРИРОДНО-СОЦІАЛЬНЕ ЯВИЩЕ |
![]() |
![]() |
![]() |
Мета: сформувати поняття «суспільство», розкрити процес формування суспільства; виховувати повагу людей до суспільства, розвивати вміння аналізувати факти та робити висновки. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Форма проведення: евристична бесіда. Обладнання: картки з основними поняттями: «суспільство», «людина», «сім’я», «соціальна група», «колектив». ХІД УРОКУ II. Вступне слово учителя Повідомлення теми та завдань уроку. III. Актуалізація опорних знань Проблемна ситуація Учитель. Відомий давньогрецькій мислитель Г. Горацій якось сказав: «Мета суспільства в тому, щоб користування своїм набутком було забезпечене кожному спільними силами і за загальною згодою». Запитання 1) Чи згодні ви з Горацієм? 2) А що для вас означає поняття «суспільство»? 3) Як ви розумієте просторові й історичні межі суспільства? У процесі обговорення проблемних питань учні доходять висновку, що суспільство є результатом існування людських відносин. Це явище динамічне й дуже мінливе. Зміни в суспільстві відбуваються набагато швидше, ніж можна собі уявити. Але є відносини, котрі, виникнувши, існують тривалий час у відносно незмінному вигляді; саме завдяки їм можна говорити про суспільство як про явище, що існує. Саме тому, з історичної точки зору, на певних часових відрізках суспільство в загальних рисах лишається незмінним, хоча в ньому постійно відбуваються якісь зрушення, трансформації, що не змінюють суті суспільного ладу. IV. Вивчення нового матеріалу 1. Виступ учнів-експертів, що отримали випереджальне завдання підготувати повідомлення про типи суспільства. 1) «Аграрне суспільство». 2) «Індустріальне суспільство». 3) «Постіндустріальне суспільство». 4) «Інформаційне суспільство». 2. Обговорення проблемних запитань. 1) Що дає людині суспільство і що суспільству дає людина? 2) Чи можна людині прожити на самоті? 3) Що є причиною змін, що відбуваються в суспільстві? 4) Які відносини складають суспільство з точки зору потреб людей? 5) Чи пов’язано виникнення суспільства з природою людини? 6) Які історичні етапи розвитку українського суспільства ви можете назвати? V. Закріплення вивченого Учитель пропонує учням картки з поняттями: «суспільство», «людина», «сім’я», «соціальна група», «колектив». Завдання учням Дати визначення цих понять. VI. Підбиття підсумків уроку Як ви розумієте вислів: «Суспільство як самоорганізована система»? VII. Домашнє завдання Написати твір-роздум «Проблеми українського суспільства на сучасному етапі». |