...
Реферат Для вирахувань ПДВ необхідний зв'язок з об'єктами оподаткування, у тому числі і минулих періодів PDF Печать E-mail

Реферат Для вирахувань ПДВ необхідний зв'язок з об'єктами оподаткування, у тому числі і минулих періодів

Олександр Медведєв, Член науково-експертного ради палати податкових консультантів,к.е.н.

Відповідно до п. 2 ст. 171 НК РФвичетам підлягають суми ПДВ у відношенні товарів (робіт, послуг), і навіть майнові права, придбаних реалізації операцій, визнаних об'єктами оподаткування відповідності зі ст. 146 НК РФ.

При аналізі даного умови виникають цілком практичні питання:

Чи залежить податковий відрахування вхідного ПДВ лише від можливого використання придбаних ресурсів у оподатковуваних ПДВ операціях - у майбутньому, чи то з фактичного використання тих ресурсів у оподатковуваних ПДВ операціях?

Чи залежить податковий відрахування ПДВ лише з майбутніх об'єктів оподаткування, чи також від минулих?

За фактом чи з призначенню?

Податкові органи вважають, що з обгрунтування податкового відрахування необхідно фактичне використання придбаних ресурсів у оподатковуваного ПДВ діяльності - інакше відшкодований з бюджету ПДВ підлягає відновленню.

Разом із цим у ст. 170 НК РФ містяться ґрунтовні випадки, в разі настання які раніше відшкодований ПДВ підлягає відновленню направити на розрахунки з бюджетом - На цей обставина неодноразово вказували суди різних рівнів (див., зокрема, постанову Президії ВАС РФ від 22 червня 2010 р. N 2196/10).

У цьому ст. 170 НК РФ не регламентує випадки, коли придбані ресурси взагалі використовуються в жодній діяльності:

ні з оподатковуваного ПДВ;

ні з не оподатковуваного ПДВ.

Попри те що що офіційні органи влади й вимагають відновлювати ПДВ щодо розкраданням інедостачам товарів через фактичного невикористання даних товарів у оподатковуваних ПДВ операціях (див. листи Мінфіну Росії від 14 серпня 2007 р. N 03-07-15/120, від 15 травня 2008 р. N 03-07-11/194, від 20 липня 2009 р. N 03-03-06/1/480, і навіть листи ФНП від 20 листопада 2007 р. NШТ-6-03/899@, від 4 грудня 2007 р. NШТ-6-03/932@ та інших.), арбітражні суди займають іншу позицію, вважаючи, що таке відновлення не передбачено п. 3 ст. 170 НК РФ - див., зокрема, рішення ВАС РФ від 23 жовтня 2006 р. N 10652/06, і навіть визначення ВАС РФ від 14 серпня 2007 р. N 9120/07, від 24 грудня 2008 р. NВАС-16397/08, від 10 квітня 2009 р. N 3361/09).

Отже, глава 21 НК РФ не встановлює прямій залежності між відрахуваннями ПДВ з придбаним ресурсів і фактичним використанням в оподатковуваного ПДВ діяльність у тому самому податковому періоді (див., зокрема, постанови Президії ВАС РФ від 24 лютого 2004 р. N 10865/03, від 14 грудня 2004 р. N 4149/04, від 15 травня 2007 р. N 485/07).

Податкові відрахування по майбутнім об'єктах

Якщо силу особливостей діяльності організації ряд витрат приймається до врахування по дебету рахунки 97 "Витрати майбутніх періодів", це також дає права на податкові відрахування вхідного ПДВ, оскільки відрахування пов'язані з майбутніми об'єктами оподаткування.

До такого висновку дійшли як арбітражні суди (див. постанови ФАС Московського округу від 18 червня 2007 р. у справі NКА-А40/5440-07, ФАСВосточно-Сибирского округу від 23 квітня 2008 р. NА33-12863/07-Ф02-1479/08 та інших.) і навіть ФНП (див. листа від 23 липня 2009 р. N 3-1-11/531).

Отже, для відрахувань ПДВ потрібна наявність зв'язки й з об'єктами оподаткування, що мати місці після придбання відповідного ресурсу.

Податкові відрахування по минулим об'єктах

У розділі 21 НК РФ встановлено зв'язок відрахувань ПДВ із об'єктами оподаткування, проте конкретизовано, коли мали бути оті об'єкти:

лише у майбутньому,

чи також і торік.

Приміром, у листі Мінфіну Росії від 24 березня 2008 р. N 03-07-11/106 стосовно видатках по демонтажу було висловлено таку думку: "Оскільки ліквідація об'єкта незавершеного капітального будівництва об'єктом оподаткування податком на додану вартість перестав бути, податок про послуги по демонтажу ліквідованого об'єкта, що підрядними організаціями, на погляд, до відрахуванню не приймаються".

Однак у кожному випадку необхідно визначитися: може бути зв'язок ліквідації основного кошти зі діяльністю, що у остаточному підсумку є оподаткування. Приміром, в постанові Президії ВАС РФ від 28 квітня 2009 р. N 17070/08 було визнано, що ліквідація найменш продуктивних свердловин - необхідна складова освоєння природних ресурсів, тому виконання даних робіт належить до операцій, визнаним відповідно до главою 21 НК РФ об'єктом оподаткування, що дозволяє платникові податків права на податкові відрахування.

Разом із цим у постанові ФАС Північно-Західного округу від 2 жовтня 2009 р. NА56-41978/2008 суд дійшов висновку, що у аналізованому їм разі демонтаж об'єкта основного кошти у з його списанням з балансу (ліквідацією) перестав бути реалізацією, визначення якої наведено в п. 1 ст. 39 НК РФ, і визнається об'єктом стягнення податку на додану вартість відповідність до п. 1 ст. 146 НК РФ. У означеному разі платник податків не передавав право власності на товари, результати виконаних робіт однією особою іншому обличчя і не надавав послуг іншій юридичній особі. А роботи з демонтажу об'єкта основного кошти у з його списанням (ліквідацією) пов'язані ні з виробництвом, ні у реалізації. У результаті проведення названих робіт сталося знищення майна, право власності платника податків цього майно припинилося відповідно до п. 1 ст. 235 Цивільного кодексу РФ, тому платник податків неспроможна використовувати кінцевий результат цих робіт якихось цілей, зокрема для реалізації. Оскільки витрати на демонтажу об'єкта основного кошти пов'язані з операціями, визнаними об'єктом оподаткування додану вартість, платник податків, на думку суду, у відсутності права пред'являти до відрахуванню сплачені підрядній організації суми ПДВ до відрахуванню.

Президія ВАС РФ скасував постанову касаційної інстанції, і прийняв спеціальну постанову від 20 квітня 2010 р. N 17969/09, у якому констатується:

використання об'єкта основних засобів в господарську діяльність має комплексний характері і включає у собі установку, експлуатацію, а у разі виникнення через виробничу необхідність ліквідацію основного кошти;

будинкудробильно-сортировочного заводу платника податків ставилися до основних засобів, мали виробниче призначення, їх експлуатація була отримання продукції, реалізованої платником податків у ролі об'єкта оподаткування ПДВ;

при такі обставини платник податків вправі був заявити відрахування сум ПДВ, сплачених по рахункам-фактурам постачальнику робіт з ліквідації об'єкта основних засобів.

Отже, для відрахувань ПДВ необхідна зв'язку з об'єктами оподаткування, причому майбутніх, і минулих періодів!

Список літератури

"РосійськаБизнес-газета" №776 (43) від 16 листопада 2010 р.

 

Яндекс.Метрика >