Класифікація бухгалтерських документів
Бухгалтерські документи незалежно від їх носія класифікуються за різними ознаками: 1) за призначенням; 2) за характером задокументованих операцій; 3) за порядком складання; 4) за способом використання; 5) за місцем складання; 6) за кількістю відображуваних об’єктів; 7) за способом викладення інформації; 8) за розміщенням реквізитів; 9) за видом носія облікової інформації. За призначенням документи поділяються на: · Розпорядні— документи, в яких міститься розпорядження (наказ) на виконання певної господарської операції (наказ про звільнення працівника з роботи, платіжне доручення банку на перерахування грошових коштів з розрахункового рахунка підприємства іншому підприємству). · Виконавчі – документи, які підтверджують факт здійснення господарської операції. (прибутковий ордер підтверджує факт оприбуткування матеріалів на складі). · Бухгалтерського оформлення – документи, що складаються на основі виконавчих та розпорядних документів (довідки, групувальні відомості, картки тощо). · Комбіновані - документи, які поєднують функції перелічених вище документів. (видатковий касовий ордер, в якому міститься розпорядження розпорядника грошових коштів про видачу коштів та підтвердження про їх фактичну видачу та отримання). За характером задокументованих операцій документи поділяють на: · Грошові - документи оформлення операцій, пов'язані з грошовими коштами. (платіжні доручення, прибутковий касовий ордер, банківські чеки тощо). · Матеріальні - документи оформлення руху матеріальних цінностей (прибутковий ордер, лімітна картка тощо). · Розрахункові — документи оформлення розрахунків між підприємствами, організаціями та особами (платіжне доручення).
За порядком складання документів розрізняють: · Первинні – документи, які містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення; · Зведені - ті, які складаються способом узагальнення (зведення) даних за первинними документами (наприклад, авансовий звіт, що складається на основі додатків до нього - проїзних документів; квитанцій або рахунків за проживання у готелі тощо). Зведені облікові документи можуть складатися на підставі первинних документів для контролю та впорядкування оброблення даних (Закон).
За способом використання в складі документів виділяють: · Разові, які складаються на кожну господарську операцію (прибутковий касовий ордер); · Накопичувані, де відображається ряд однорідних господарських операцій по мірі їх здійснення, тобто документи використовуються багаторазово (особиста картка працівника по заробітній платі використовується впродовж календарного року, а лімітно-забірна картка видачі матеріалів зі складу у виробництво, — одного місяця). За місцем складання документи поділяють на:
· Внутрішні, що складаються на тому підприємстві, де здійснилась господарська операція (прибутковий касовий ордер).
· Зовнішні, які надходять від інших підприємств (рахунок на оплату продукції від постачальника). За кількістю відображуваних об’єктів документи поділяються на · однопозиційні, які відображають один об'єкт обліку (за видатковим касовим ордером виплата проводиться одній особі) · багатопозиційні, які відображають декілька об'єктів обліку (за відомістю на видачу зарплати виплати проводяться багатьом особам).
За способом викладення інформації документи бувають: · з високим рівнем стандартизації (стандартні) – документи, однакові за розміром та за затвердженою типовою (уніфікованою) формою; · з низьким рівнем стандартизації (нестандартні) – документи, що відрізняються за розміром та довільної форми. За розміщенням реквізитів в документах розрізняють такі їх форми: · анкетні — в одній зоні (ліворуч) в документі розташований реквізит-ознака, а в другій — реквізит-підстава, причому реквізити розміщені у вертикальній послідовності: один за одним; · зональні — в документі виділяються вертикальні та горизонтальні зони розміщення реквізитів; · табличні — реквізити в документі розміщуються у вигляді таблиці; · комбіновані —- поєднують елементи перелічених вище форм. За видом носія облікової інформації і способом зберігання документи поділяються на: · складені вручну і зберігаються на паперових носіях; · складені та зберігаються на машинних носіях. В останньому випадку підприємство зобов'язане за свій рахунок виготовити копії документів на паперових носіях на вимогу інших учасників господарських опера цій, а також правоохоронних органів та відповідних органів у межах їх повноважень, передбачених законами (Положення № 88, пп 2.3).
|